Yurt dışına çıkmak isteyenlerin mutlaka bir pasaporta sahip olması gerekir. Pasaport sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği bir konu olan, pasaport ücretleri her yıl değişir. 2020 yılına girmemizle birlikte, harç ücretlerine de zam geldi. Belirlenen yeni ücretler Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinleşti. Pasaport ücretlerinde; 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 10 yıllık olmak üzere seçenekler mevcuttur. Uzun süreli pasaporta sahip olmak, ücret bakımından yüksek olsa da, hesaplandığında, uzun vadede daha avantajlı olduğu görülür.

10 Yıllık Pasaport Fiyatı

Pasaport; iş seyahati, eğitim veya turistik amaçlarla, yurt dışına çıkacak olan kişilerin sahip olması gereken bir zorunluluktur. Yurt dışında kalmanız gereken süreye göre, pasaport sürenize karar vermelisiniz.

2020 güncel pasaport ücretleri şöyledir;

6 aylık, 208.8 TL,

1 yıllık, 304.5 TL,

2 yıllık, 497 TL,

3 yıllık, 705.9 TL,

10 yıllık, 995 TL.

Uzun süre, ülkesinden uzakta olması gerekenler veya sık sık yurt dışı ziyaretleri yapanlar için, 10 yıllık pasaportu almak avantajlı olabilir. Vize uygulaması yapan ülkelere giderken, uzun süreli bir pasaporta sahip olmak, girişte kolaylık sağlar. Ülkesine gelenleri vize ile alan ülkeler, pasaport süresine bakarak, vize süresinden itibaren, en az 6 aylık bir pasaport süresinin olmasına dikkat ederler. Ülkeye girişte vize şartı aramayan ülkeler için ise, en az 3 aylık bir pasaport süresinin olmasına bakılır. 10 yıl içinde, birkaç kez yurt dışına çıkanlar için, basit hesaplamalar yapıldığında, en avantajlı olanının, 10 yıllık pasaport almak olduğu görülür.. 10 yıllık pasaport harcını yatırarak, avantajlı bir pasaporta sahip olursunuz. 10 yıllık pasaport 2020 harç ücretinin haricinde, “pasaport defter ücreti” adı altında, her pasaport sahibinden, 2020 zamlarıyla birlikte, bir kereye mahsus olacak şekilde, 160 TL alınır. Size en uygun pasaport süresine karar vererek, gerekli başvuruları yaptıktan sonra seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası