2020 Ehliyet Harcı Ne Kadar Oldu?

Günümüz dünyasında lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç haline dönüşen araç sahipliği, peşinden yeni mali yükleri de getiriyor. Aracın tamiri, yakıtı veya ehliyet sahibi olmak bir yana, devletin her sene kestiği harç ve vergiler de masraf kalemine işleniyor. Aslında, sürücülerin yeni yıla girerken en çok merak ettikleri konuların başında da harç zamları geliyor. Ehliyetini değiştirmek isteyen sürücüler, kayıp veya yenileme gibi hallerde harç yatırmak durumundadırlar. 2020 yılında zamlanan ve 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olan fiyatlandırma, sadece yeni ehliyet alan sürücüleri ilgilendirir. Zira harç yatırma yükümlülüğü onların üstündedir. Ehliyetini yenilemek isteyenler, sadece değerli kağıt bedeli ve vakıf payını ödemekle yükümlüdür. Ehliyet harçları; sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payını kapsar. Sürücü belgesinin sınıf niteliğine göre harç ücreti değişiklik gösterir. Motosikletten kamyona doğru ehliyet sınıfları değiştikçe, ödenecek harç ücreti de değişir. Değerli kağıt bedeli ile vakıf payı için hiçbir ehliyet sınıfında değişiklik yoktur, aynı ücret ödenir.

Yeni ehliyet alacak araç sahiplerinin olası kazalara karşı önlem almak için trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmalıdırlar. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafa verilecek zararlara karşı korurken, kasko aracınızı koruma altına alır.

Ehliyet Harcı Nereye Yatırılır?

Ehliyet harcı, bankalara nakit olarak ödenir. Bankalara gitmek yerine, ödeme işlemini İnternet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf edip, gerekli diğer belgeleri toplamak için kendinize daha fazla boş vakit ayırabilirsiniz. Ehliyet harcı, sınav ücreti ile birbirine karıştırılmamalıdır. Ehliyet sınavı ücreti bankamatiklerden yatırılabilir. Harç fiyatları ise bankamatiklerden değil, İnternet bankacılığı hizmeti kullanılarak ödenebilir. Ehliyet harcı ödemeleri için sadece vergi dairesinin İnternet sayfası kullanılır. Ödeme şekli kredi kartı veya bankamatik kartı bilgileriyle gerçekleştirilir. Bunun dışında banka şubesine giderek, vezneden de ödeme yapabilirsiniz.

2020 Ehliyet Harç Ücretleri

Yeni ehliyet alacak sürücüler, ehliyetlerini yenilemek isteyenler veya kaybettikleri ehliyetinin yerine yenisini almak isteyen araç sahipleri 1 Ocak 2020 itibari ile zamlanan fiyatlar üzerinden ehliyet harcı ödemesi yaparlar. Harç ücretleri ehliyet sınıflarına göre değişiklik gösterir. Emniyet müdürlüğü ehliyet harcı yatırmak isteyen kişilerin ödeyeceği ücret, her sene yeniden hesaplanır.

Ehliyet Değiştirme Harcı Nedir?

Mevcut ehliyetini kaybetmek, çaldırmak vb. sebeplerle yenilemek isteyen sürücüler, Trafik Vakfı ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği bankalara harç ücreti yatırırlar. Bu, “Ehliyet Değiştirme Harcı” adı altında yapılan ödemeleri de kapsar. Ehliyet değiştirme harcının miktarı her sene yeniden belirlenir. Belirlenen miktarlar basın yayın veya İnternet kanalları üzerinden kamuoyuyla paylaşılır. Araç sahiplerinin her sene başında en çok merak ettiği konuların başında da bu harç artışları gelir.

Kasko Fiyatı Hesaplama