2020 Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar Oldu?

Her sene birçok insan pasaport çıkarıyor ya da zamanı dolan pasaportlarını yeniletiyor. 2020 yılında yurt dışına çıkma planı yapan kişiler, yıl içerisinde bu harcın ne kadar olduğunu merakla bekliyor. Harç ücretine uygulanan zam oranı, 2020 yılı içerisinde yüzde 22,58 oranında bir artış gösteriyor. Cumhurbaşkanının da onayı sonrası uygulamaya geçen zam oranı, yıl sürelerine göre de değişkenlik gösteriyor. 1 yıllık pasaport için 304 TL olan harç bedeli, 10 yıl için 995 TL olarak belirleniyor. Bir önceki sene 248.45 TL olan bir yıllık yurtdışı çıkış harcı 2020 yılında yaklaşık 55 liralık bir artışa uğruyor. Her yılın Ekim ayında belirlenen üretici fiyat endeksi değerleme oranı da 22,58 oluyor. Böylelikle bu yıl itibariyle gelen bu zam oranı, pasaport harç ve defter bedeli olarak bankalara yatırılan ücret, vatandaşların pasaport için nüfus müdürlüğüne vermiş oldukçarı parmak izi, imza, ehliyet ve fotoğraf da başvuru için geçerli oluyor.

Yurt Dışı Harç Pulu Nedir?

Pasaport sahibi ve yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların, yurt dışına çıkabilmeleri için belirli miktardaki harç ücretini ödeme zorunlulukları bulunuyor. Pasaportun türü ne olursa olsun, her pasaport sahibinin, bu belirlenen harç ücretini yatırması gerekiyor. Yurt dışına çıkış harcının bir diğer adı da yurt dışı harç pulu olarak biliniyor. Ücret ödendiği zaman kişilere bir pul veriliyor ve pasaport kontrolü esnasında bu pullar görevli olan memurlar tarafından kontrol ediliyor.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Nereye Yatırılır?

Yurtdışı çıkış harcı internetten ödeme veya bankalar aracılığıyla kolayca ödenebiliyor. Bu iki seçenek dışında havalimanlarındaki harç pulu gişelerinden ödeme yapılabiliyor. Birçok insanın aklında soru işareti olarak kalan yurtdışı çıkış harcı hangi bankalara ödenir, sorusunun yanıtı ise Türkiye’de hizmet veren tüm bankalar oluyor. Bunun yanı sıra yurtdışı çıkış harcı kaç gün önceden yatırılabilir sorusu da, belirli bir süre sınırlandırması olmadığı şeklinde yanıt buluyor. Ancak herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına minimum bir hafta önce alınması öneriliyor.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

2020 yılı itibariyle belirlenen ücretler bir önceki yıla oranla bir miktar zamlı oluyor. 6 aylık pasaport için 208.8 lira olan harç bedeli; 1 yıl için 304.5 lira, 2 yıl için 497 lira, 3 yıl için 705.9 lira ve 10 yıl için de 995 lira olarak belirleniyor. Bu fiyatlandırmalar dahilinde yurt dışı çıkış harcını yatırarak seyahate çıkma fırsatı kolayca elde edilebiliyor.

Seyahat Sağlık Sigortası