shutterstock_181539635.jpg

Buyrun size klasik bir tatil ikilemi: arkadaşlarınızın ve ailenizin önerdiği popüler bir yerde rezervasyon yaptırırsınız. Ne var ki; sözde tatil cennetinize ulaştığınızda, aslında herkesin sizinle aynı şeyi düşündüğünü fark edersiniz! ‘Müzelerin önünde uzun uzun sıra beklemek ve tıklım tıklım dolu plajlara gitmek hiç de eğlenceli değil!’ O halde neden kendinize eziyet çektirmek yerine, herkes tarafından bilinmeyen ancak ailece geçirilecek bir tatil için mükemmel olan noktalarda keyifli bir maceranın keyfini çıkarmıyorsunuz?

Roma ve Paris gibi aşırı turist çeken yerlerdeki kalabalıklardan uzaklaşın ve en az buralar kadar kültürel cazibe merkezleri, müzeler ve daha fazlası ile dolup taşan, değeri bilinmeyen noktaları tercih edin. Örnek mi? Mesela Krakow; Polonya’nın güzel kaleleri ve Rönesans binaları ile tanınan kültür başkentidir. Ya da kayalara oyularak inşa edilmiş nefes kesici mimarisi ile tanınan Ürdün’deki antik Petra kenti… Avrupa’da şehir turu deyince aklınıza ilk olarak Londra geliyor olabilir, ancak bu kez bir değişiklik yapıp rotanızı, tarihi, kültürü ve masalsı atmosferi ile büyüleyici bir kent olan Prag’a çevirmek hiç de fena bir fikir değil.

Alışıldık yaz tatili için herkes Cannes, Barselona ve Bodrum gibi merkezlere akın ederken; ne istediğini bilen gezginler güneş, kum ve geniş alanlar için gidilecek en ideal ve aile dostu destinasyonların nereleri olduğunu çok iyi bilirler. Muhteşem manzaraların, sakin plajların ve etkileyici doğal hayatın tadına varmak için Marmaris’in saklı cennetlerini deneyebilirsiniz. Ya da uçsuz bucaksız kumsalları ve leziz yemekleriyle tanınan Yunan Adalarında içinizdeki gurmeyi şımartabilirsiniz. Daha ücra bir köşe mi istiyorsunuz? O halde Kastamonu’daki Gideros Koyu; eşsiz sükuneti, kalesi ve şirin pansiyonları ile sakin bir tatil için aradığınız yer olabilir.

Eğer huzurlu bir kış kaçamağı istiyorsanız; Slovenya’daki Ljubljana kenti, zarif kaleleri, buz pateni pistleri ve göz alabildiğince uzanan kar manzaraları ile harika bir tercih gibi duruyor. Kuzey IIşıklarının olağanüstü manzarasını keşfetmek isteyenler için İskoçya’da bulunan Caithness, nefes kesici sahili ve büyüleyici balıkçı köyleri ile olağanüstü manzaralar sunuyor. Eğer bir kayak meraklısıysanız; Alplerin kalabalık yamaçlarını es geçerek Hindistan’ın dünyadaki en kaliteli toz karlarından birine ve çok çeşitli kayak yamaçlarına sahip olması ile meşhur bölgesi Gulmarg’a gitmeniz iyi bir seçim olacaktır.

px Ailece tatillere uygun göz ardı edilmiş ve az tanınmış yerler