Evde çay içerken kızıyla konuşan anne

Araştırmalara göre, günümüzde Avrupa’dan Amerika’ya kadar dünya çapında birçok genç yetişkin eskisinden daha uzun süre boyunca ebeveynleriyle yaşıyor. Birçok kişi bunu, kariyerini geliştirirken tasarruf etme veya ev almak için para biriktirme fırsatı olarak görürken, bazıları ise bunu yaşlanan ailesi ile ilgilenmelerini kolaylaştırdığı için tercih ediyor.

Ancak daha düşük kira, aileyle zaman geçirme ve ev yemekleri gibi birçok potansiyel faydasına rağmen, bir yetişkin olarak yaşam alanının şartlarını yeniden belirlemek zor olabilir. Bazı ebeveynler öğrenciyken tabi olduğunuz kurallara uymaya devam etmenizi bekleyebilir ve bu durum bazı konularda zorlanmanıza yol açabilir. Evdeki sorumlulukları paylaşmanız ve genel ev işlerine yardımcı olmanız da önemlidir; herkesin katkıda bulunması gerekir! Yardımcı olabileceğiniz bir şey olup olmadığını sormanız iyi bir fikir olabilir. Bu, evde yapılması gereken işleri, aileniz için düzenli olarak yemek pişirmeyi veya getir götür işlerinin yapılmasını kapsayabilir.

Potansiyel sorunlarla mücadele etmenin en iyi yöntemlerinden biri, herkes için en uygun düzenlemenin nasıl yapılabileceğini konuşmak, somut kurallar ve sınırlar belirlemek ve herkesin kendi kişisel alanına sahip olmasını sağlamaktır. İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları…

Açıkça konuşun

Eski nesillere kıyasla daha fazla genç yetişkinin ebeveynleri ile yaşadığı günümüzde, eve taşınma kararını almak zorlayıcı olabilir. İster bir süredir evde yaşıyor ister ailenizin evine taşınmayı planlıyor olun, en kısa sürede bu konu hakkında konuşmanız gerekir. Bu, birbirinizle yetişkin olarak ilişki kurmanıza yardımcı olur, özellikle de geçmişte anlaşmazlık yaşadıysanız… Eski sıkıntıları veya sorunları bir kenara bırakarak yeni bir başlangıç yapmayı hedefleyin.

Kira ödeyecekseniz ne kadar ödemeniz gerektiği, yemek masraflarına katkıda bulunup bulunmayacağınız ve yaşam tarzlarınızı nasıl bir araya getirebileceğiniz gibi her konuyu ayrıntılı olarak konuşmaktan korkmayın. 

Temel kurallar belirleyin

İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi konuştuktan sonra, birlikte yaşamanın temel kuralları veya ilkeleri üzerinde anlaşarak herkesin aynı fikirde olduğundan emin olun. Bazı anlaşmazlıklar çıkmasına, hatta eve taşındıktan sonra bazı konuları tekrar konuşma ihtiyacının doğmasına hazırlıklı olun. Tartışılması gerekenler arasında yemek, temizlik ve çamaşır gibi eve dair sorumluluklar, arkadaş ziyaretleri ve kendi alanınızı ne kadar kişiselleştirebileceğiniz gibi önemli konular yer alır. Yaptığınız düzenlemeye (ve özellikle para biriktirmek için evde kalıp kalmadığınıza) bağlı olarak, evde faydalı olmak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sormanız iyi bir fikir olabilir. 

Pratik özel hayat ipuçları

Eski odanızda mı kalacaksınız yoksa evde daha başka bir alan mevcut mu? Evde ne zaman yalnız olacağınızı ve onların ne zaman yalnız kalabileceğini anlamak için ailenize günlük programınızdan bahsedin; neticede herkes bazen yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Odanızı kardeşiniz ile paylaşıyorsanız, odanın bir bölümünü bir paravan, perde veya portatif duvar ile kapatmanız mümkün mü, buna bakın.

Her şeyden önemlisi, ailenizle birbirinize saygı duyduğunuz ve birbirinizin alanına izinsiz girmemeyi kabul ettiğiniz bir ev arkadaşı ilişkisi kurmayı hedefleyin ve bu anlaşmaya siz de mutlaka uyun.

px Aileniz ile yaşarken kişisel alanınızı korumanın yolları