Uzun süredir beklediğiniz tatil için evden binlerce kilometre uzakta olduğunuzu ve en kötü kabusunuzun gerçek olduğunu hayal edin. Eviniz boş ve korunaksızken davetsiz bir misafir evinizi gözüne kestiriyor. Her şeyi yoluna koymak için ilk uçuşla eve dönmeniz gerekecek, değil mi? Akıllı bir eviniz varsa buna gerek yok! 

Akıllı ev aletleri korkutucu bir zilin veya alarmın çalmasını, hırsızın işini bölmesini ve komşularınızı uyarmasını sağlar, ama daha da önemlisi polise de haber verir.

Bütün bu teknolojik sistemleri kullanırken yanlış zamanda ışıklarınızın yanacağı, kapıların açılacağı ve alarmların yanlış zamanda çalacağı ve gecenin üçünde otel odanızda size uyandıracağı konusunda endişelenebilirsiniz. 

Bir karar vermeniz gerekiyor: kendiniz mi yapacaksınız yoksa Premium bir hizmet için ödeme mi yapacaksınız? 

Akıllı güvenlik sistemleri, hızla büyüyen, dikkatinizi çekmek için rekabet eden yüzlerce şirketi barındıran kalabalık bir pazardır.

200 TL altında bir ödeme yapabilir ya da aylık 1000 TL üzerinde bedeli olan bir sistem kurabilirsiniz. Tipik olarak, ne kadar fazla ödeme yaparsanız o kadar yenilikçi güvenlik özellikleri ve destek alırsınız. Bazı şirketler içinizin rahat etmesi için evinizi 7/24 izler ve evinize giren biri olursa polise haber verir. 

Ancak piyasanın ucuz bölümünde kalmayı tercih ederseniz birkaç hareket sensörü bulunan basit bir akıllı alarm alabilir ve cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz. Hatta bu alarmları kendiniz kurmanız ve yönetmeniz bile mümkündür. 

Siber sistemler konusunda bilgili olun

Peki madalyonun diğer yüzünde ne var? Suçlular bir adım önde olmayı sever ve sektör halihazırda siber suçlar konusunda bir adım geride kaldığı için eleştirilmektedir. İlk sistemlerin bazılarının kapınızın 3 metre ötesindeki akıllı bir hırsızın parolanızı bulabileceği ve alarmı devre dışı bırakabileceği kadar kolay kırılabilir olduğu söyleniyordu.

Neyse ki akıllı ev sistemlerinde kullanılan en yeni nesil donanımlar ve daha güvenli ağlar kullanıyor. Ürün özelliklerini araştırırken bu da listenizin başında olmalı. Bir marka seçmeden önce güvenlik sistemini telefonunuzdan ve bağlı olabileceğiniz başka bir ağ üzerinden kullanıp kullanamayacağınızı kontrol edin.

Ayrıca, elektrik kesintisi halinde yedek güç kaynağı ve bağlantı imkanı bulunan bir sistem arayın. Unutmayın, internet yoksa akıllı güvenlik de yok. 

Akıllı ev sistemlerinin sürekli gelişmekte olduğunu da unutmamalısınız. Teknoloji ilerlerken, diğer akıllı ev sistemlerine ve farklı ürünlere sorunsuz şekilde bağlanabilen, daha kullanıcı dostu sistemlerle karşılaşmamız gerekir. Bu yüzden, örneğin evcil hayvan besleyiciyi, ısıtmayı ve akıllı alarmı telefonunuzdaki tek bir akıllı ev uygulaması üzerinden programlayabileceksiniz. 

Evinizin güvenliğini sağlamak için önce basit tedbirler almalısınız. Kapınızı her zaman kilitli tutun, değerli eşyalarınızı göz önünde tutmayın ve ev anahtarlarını filmlerdeki gibi “paspasın altında” saklamayın. Evde olmayacağınız zamanlarda sosyal medya gibi kanallar üzerinden bu durumu paylaşmamaya özen gösterin.

Bütün bunları yaptıktan sonra ise akıllı ev sistemlerinizin kontrolünü ihmal etmeyin; yoksa takılan bir robot çim biçme makinesi yüzünden polisi çağırabilirsiniz. 

 

px Akıllı güvenlik sistemleriyle hırsızlara geçit vermeyin!