Alzheimer hastalığı, dünya çapında en yaygın görülen demans türlerinden biridir. Dünya çapında her yıl yaklaşık 10 milyon yeni demans vakası teşhis edildiği, ülkemizde ise yaklaşık 600.000 ailenin Alzheimer ile mücadele ettiği göz önünde bulundurulduğunda, Alzheimer hastalığının birçok kişiyi fiziksel ve duygusal olarak etkileyeceği söylenebilir. Ancak bu istatistiklere rağmen, pek çok kişi hala hastalığın nasıl geliştiğine ya da farklı aşamalardan geçen birini nasıl destekleyebileceğine dair fikir sahibi değildir.

Alzheimer hastası bir yakınınızı pratik ve duygusal yollarla nasıl destekleyebileceğinizi İngiltere Alzheimer Araştırma Departmanı Başkanı Dr. Sara Imarisio’nun tavsiyeleri ile inceliyoruz.

Gündelik hayatı kolaylaştırmak

Alzheimer hastalığı ilerledikçe, yakınınız gündelik işlerde daha fazla zorlanmaya başlayabilir. Bu yüzden pratik, gündelik şeylere yardım etmeniz büyük bir fark yaratabilir. Onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Bu, yemek pişirme, temizlik, bahçe işleri, alışveriş, getir-götür işlerini yapma, önemli randevularını hatırlatma veya gidecekleri yerlere götürme gibi basit işleri kapsayabilir.

Bağımsızlığın önemi

Sosyal bağlantılarını korumalarına yardımcı olmanız da önemlidir. Özellikle Covid-19 pandemisi döneminde izole olma zorunluluğundan dolayı insan ilişkileri zayıflayan yakınlarınızı sık sık telefonla veya görüntülü arayarak yalnız olmadıklarını hissettirmeniz onlar için çok iyi olacaktır. Yeni teknolojiler konusunda destek olarak, arkadaşları ve akrabaları ile görüşmelerini de sağlayabilirsiniz.

Hastalıklarının geldiği aşamaya bağlı olarak, üzerine isim yazılmış fotoğraflar veya eşya etiketleri gibi hatırlatıcılar hazırlamanız da bağımsızlıklarını sürdürmeleri için faydalı olacaktır. Bu, önemli bilgileri ve telefon numaralarını kolay erişilebilecek bir deftere veya kağıda yazma yoluyla desteklenebilir.

Alzheimer hastaları için güvenlik tedbirleri

Araştırmalar, iyi beslenmenin ve düzenli egzersizin Alzheimer hastalarının fiziksel ve zihinsel sağlığını korumasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Yakınlarınızı iyi beslenmeye ve vücutlarına özen göstermeye teşvik edin. Hastalığın geldiği aşamaya bağlı olarak, birlikte yüzme veya açık havada yürüme gibi hafif egzersizler yapmayı önerebilirsiniz.

Güvenliklerini sağlamak için ilave tedbirler almak, bazı becerileri ve imkanları kaybetmeye başladıklarında daha da önem kazanır. Örneğin mutfakta sıcak tencerelerin yakınında tek başlarına kalmamalarını sağlamak, duşa bir sandalye koymak ve kazara yanmayı önlemek için kombinin su sıcaklığını sınırlandırmak gibi yöntemler uygulanabilir.

Duygusal desteğin önemi

Pratik yardımın yanı sıra, yakınınız Alzheimer hastalığının farklı aşamalarından geçerken büyük bir duygusal desteğe de ihtiyaç duyacaktır. Hastalık ve etkileri hakkında bilgi edinerek önemli soruları olduğunda şüphelerini giderebilir ve bu sayede siz de gelecekten ne bekleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Onlara sorularınız varsa, basit sorular sorun ve konudan konuya atlamayın. Bu hastalıktan etkilenen birçok kişi yakınlarına yük olduğunu hissedebilir veya hastalığın yol açtığı farklı duygular ve ruh hali değişimi yüzünden utanabilir; bu yüzden, onları sevdiğiniz ve desteklediğiniz konusunda içlerini rahatlatmaya zaman ayırın ve duygu patlamaları sırasında sabırlı ve sakin olmaya çalışın. Bu, hastalığın belirtilerini şiddetlendirdiği ortaya koyulan stres hissini sınırlandırmak için de faydalı olabilir.

Ufukta yapay zeka inovasyonu var

Dr. Imarisio, hastaları desteklemeye yardımcı olacak yeni teknolojilerin de yolda olduğunu ifade ediyor: “UK Dementia Research Institute, bir kişinin davranışlarını ve sağlığını evinde takip edebilen bir dizi cihaz geliştiriyor. Bireyin davranışını anlamak ve problemlerin ne zaman görülebileceğini tahmin etmek için yapay zekanın gücünden faydalanmak, araştırmacıların problemleri çözmeye yardımcı olacak yöntemler bulmasına ve demans ile yaşayan kişilere, bakıcılara ve sağlık çalışanlarına yardımcı olacak akıllı çözümler geliştirmesine imkan tanıyacaktır.”

Son olarak, kendinize de özen göstermeyi unutmayın; Alzheimer hastası bir yakınınıza bakmak ve onu desteklemek, fiziksel ve psikolojik açıdan zorlayıcı olabilir, bu yüzden başa çıkmanın yöntemlerini bulmanız önemlidir. Bakıcı destek grupları bulabilirsiniz veya stresinizi atmak için aileniz ve arkadaşlarınız ile vakit geçirmek faydalı olabilir. Ayrıca, mutlaka sağlıklı beslenmeniz gerekir ve stresinizi atmanızı sağlayacak yoga ya da meditasyon gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

px Alzheimer hastası bir yakınınızı desteklemenin yolları