Birçok fobi arasında en az bilinenlerden biri Amaksofobidir. Ancak dünya çapında birçok insan Amaksofobiden, yani otomobil kullanma veya bir otomobilde yolculuk yapma korkusundan şikayetçidir. %75’i erkek, %25’i kadın olmak üzere 30 milyondan fazla kişinin sürücü belgesine sahip olduğu ülkemizde, her yıl ortalama 1 milyon 250 bin kişi ehliyet sahibi oluyor. Sürücü ve araç sayısı ile trafik yoğunluğu arttıkça, bu fobiyle karşılaşma olasılığımız da yükseliyor.

Bu yazımızda, amaksofobi belirtilerini yenmek ve her yolculuktan keyif almak için yapılabilecekleri inceliyoruz.

Amaksofobi nedir?

Amaksofobi, sürücü veya yolcu olarak otomobile binme korkusudur. Bu terim, Yunanca Amaxo (araba) ve Fobia (korku) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Bu kaygı bozukluğuna sahip kişiler, otomobilin kendisinden değil, otomobili kullanırken veya otomobilde yolculuk yaparken kontrolü kaybetmekten korkar. Bu fobiden şikayetçi olan birçok kişide genel kaygı halleri de mevcuttur.

Amaksofobinin nedenleri ve belirtileri

Amaksofobinin nedenleri

Hiç kimse doğuştan fobi sahibi değildir. Farklı tecrübeler, anılar veya yatkınlıklar bazı kişilerin korku gelişmesine neden olur. Amaksofobi genellikle geçmişte bir aracı kapsayan travmatik deneyimlerle ilişkilidir; örneğin, bir trafik kazasına karışan bazı kişilerde amaksofobi gelişebilir. Bir otomobile bindiklerinde bu travmatik anılar yoğunlaşabilir ve panik ataklar görülebilir. Bununla birlikte, bu travmatik anıları ele alan ve insanların otomobile binme korkusunu yenmesine yardımcı olabilen terapiler vardır.

Amaksofobinin nedenleri arasında kötü hava koşullarında veya düşük ışıkta otomobil kullanma korkusu da yer alır. Bu fobiden şikayetçi olanlar, bilmedikleri bir yerde otomobil kullanma veya olağandışı bir yolculuğa çıkma ihtimali karşısında daha tedirgin hissedebilir.

Amaksofobinin belirtileri

Amaksofobi kendini farklı şekillerde gösterebilir. En yaygın belirtiler arasında nabız artışı, göğüs ağrısı, terleme ya da baş dönmesi yer alır. Bu belirtiler her zaman sürüş sırasında yaşanmaz. Bazen, kendinizi bir aracın içinde hayal etmeniz bile bu fobinin kendini göstermesine yol açabilir.

Amaksofobiden şikayetçi olanların felaket düşüncelerine kapılması yaygın görülebilir. Bu tür düşünceler arasında aracınızın takla atması veya kaza yapmasına, otoyolda arıza yapmasına ya da sevdiğiniz bir kişinin trafik kazasına karışmasına dair senaryolar yer alabilir.

Sürüş korkusunun üstesinden gelmenin yolları

Çeşitli rahatlama teknikleri faydalı olabilir. Kontrollü, bilinçli ve ritmik nefes alıp vermek, en kötü senaryolar yerine gideceğiniz yere güven içinde ulaşmaya odaklanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, fobinizin üstesinden gelmeniz için sizi yönlendirebilecek bir terapist ile görüşebilirsiniz.

Bir profesyonelin yardımını almanız ve rahatlama tekniklerine başvurmanız, korkularınızın üstesinden gelmenin ilk adımıdır. Bildiğiniz yerlere kısa yolculuklar yapmak için yolcu koltuğuna veya direksiyona geçin, ardından kademeli olarak tanımadığınız yerlere ve daha uzun mesafelere gitmeye başlayın.

Bu fobiden şikayetçiyseniz, vakit kaybetmeden uzman yardımı alın. Bu esnada, kasko sigortası trafiğe çıkarken içinizi rahatlatacaktır. Yolda ihtiyaç duyduğunda yardım almak isteyen sürücülerin en rağbet gösterdiği faydalardan biri yol yardımıdır; Generali Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası ile kaygısız bir seyahat yapabilirsiniz.

px Amaksofobi nedir? Otomobil kullanma korkusunu nasıl yeneriz?