Kuzey Amerika’da, Avrupa’da veya birçok ülkede seyahat etmek için geçerli bir araç kasko sigortasına sahip olmanız zorunludur. Otomobiliniz küçük bir kazaya karışırsa bile, yüksek meblağlara varabilecek tamirat bedelleriyle karşılaşabilirsiniz. Kasko sigortası, otomobilinizin veya başka bir otomobilin veya başkasına ait bir malın uğradığı hasara ilişkin tamirat masraflarını karşılayarak sizi korur. Kasko sigortası, yaralanma ve hastanede yatış ile ilgili giderleri de teminat altına alabilir.

Birçok teminat ve fiyat seçeneği ile karşılaşmak, ihtiyaçlarınıza en uygun kasko sigortasına karar vermenizi zorlaştırabilir.
İşte kasko sigortası hakkında en sık sorulan soruların cevapları.

Kasko sigortasına neden ihtiyacım var?

Otomobiliniz varsa kazaya karışmanız halinde karşı tarafın hasarlarını karşılayan trafik sigortasını yaptırmanız zorunludur. Ancak bu sigorta sizin hasarınızı karşılamayacağı için kendinizi güvenceye almak adına kasko yaptırmanız da önem arz eder. Ayrıca, aracınızı yurt dışında kullanmak istiyorsanız Yeşil Kart sigortası ile trafik sigortanızı, poliçenize yurt dışı teminatı ekletmek suretiyle ise kasko sigortanızı yurt dışında kullanabilirsiniz.

Kasko sigortası neleri teminat altına alıyor?

Teminatınız, yaptırdığınız sigortanın türüne bağlı olup asgari teminattan çok çeşitli durumlarda koruma sağlayan kapsamlı paketlere kadar değişiklik gösterir.

Farklı taşıt sigortası türleri var mı?

Zz1mZDY0MzgwYzFjNjMxMWVjOGY5MDE1MGYxNDYwZmI1Mw==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiZmQ2NDM4MGMxYzYzMTFlYzhmOTAxNTBmMTQ2MGZiNTMiXSwiZXhwIjoxNjMyNDk5MDY4fQ Araç kasko sigortası hakkında bilmeniz gereken her şey!

Trafik Sigortası

Bu, yaptırılması yasal olarak zorunlu bir sigorta olup sadece üçüncü tarafların hasarını karşılar. Bu poliçe kendi otomobilinizin onarım veya değişim maliyetini teminat altına almaz.

Kasko Sigortası

Bu sigorta, otomobilinizin yangın, hırsızlık, doğal afetler gibi durumlar nedeniyle uğradığı hasarın yol açtığı onarım maliyetlerini ve cam değişimiyle ilgili giderler, araçtaki kişisel eşyalara dair tazminat, ikame araç bedeli gibi masrafları karşılar. Kasko sigortaları farklılık gösterebilir. Hangi teminatların verildiğini öğrenmek için poliçenizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Hangi teminatlar sunulmuyor?

Poliçenize bağlı olarak, teminat dışı tutulan durumlar olabilir. Kilitlenmemiş bir otomobilin çalınması, savaş veya terör nedenli hasar veya tam ziya, sizin veya poliçe kapsamındaki başka bir kişinin kasten yol açtığı hasar gibi hallerde ödeme yapılmayabilir.

Kasko sigortasının maliyeti nedir ve primlerim nasıl hesaplanır?

Zz05MzIxMWE2YzFjNjUxMWVjOTQxMmQ5NjM4YzczNGU1Mw==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiOTMyMTFhNmMxYzY1MTFlYzk0MTJkOTYzOGM3MzRlNTMiXSwiZXhwIjoxNjMyNDk5MDY4fQ Araç kasko sigortası hakkında bilmeniz gereken her şey!

Kasko sigortalarının teminatları büyük değişkenlik gösterebilir. Gerçek maliyet, sigorta şirketlerinin sürücü için tayin ettiği risk düzeyine bağlıdır. Dikkate alınan risk faktörleri şunları içerebilir:

• Yaşadığınız yer

• Mesleğiniz

• Yaşınız

• Kullandığınız otomobilin türü

• Her yıl ne kadar araç kullandığınız

• Tazminat talebi geçmişiniz

• Otomobilinizi park ettiğiniz yer

• Otomobilinizde alarm bulunup bulunmadığı

Sigorta şirketleri, size teminat altına almanın maliyetini hesaplamak için istatistikler çıkarır. Ne kadar riskli olduğunuza kanaat getirirlerse, sigorta priminiz de o kadar yüksek olur.

Kasko bedelleri araç türü, aracın kasko değeri, araç sahibinin kaza geçmişi, sürücünün yaşı ve bulunduğu il gibi kriterlere göre değişmekle birlikte, Ağustos 2021 itibarıyla ortalama kasko bedeli İstanbul için 3797 TL, diğer iller genelinde ise 2682 TL olmuştur.

Kasko sigortası yaptırmak için hangi belgeleri sunmam gerekiyor?

Zz1hOWY3NWM1MjFjNjQxMWVjYTQ2YTRiYTBiYzM1NzBiMg==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiYTlmNzVjNTIxYzY0MTFlY2E0NmE0YmEwYmMzNTcwYjIiXSwiZXhwIjoxNjMyNDk5MDY4fQ Araç kasko sigortası hakkında bilmeniz gereken her şey!

Sigortayı yaptıranın kimlik kartına/ehliyetine, gerekli bilgileri içeren araç ruhsatına ve sigorta poliçesine ihtiyacınız olacaktır.

Kasko sigortasında indirime hak kazanabilir miyim?

Sigortacılar, tazminat talebinde bulunmayan sigortalılara hasarsızlık indirimi verir. Ne kadar uzun süre tazminat talebinde bulunmazsanız, indiriminiz o kadar yüksek olacaktır.

Başka ülkelerde araç kullanırken taşıt sigortam teminat sağlar mı?

Zorunlu trafik sigortası veya kasko sigortası sadece yurt içinde geçerli olup, zorunlu trafik sigortası için Yeşil Kart sigortası yaptırarak, kasko sigortası içinse poliçeye yurt dışı teminatı ekleterek sigortanızdan yurt dışında da faydalanabilirsiniz.

Sizi veya otomobilinizi teminat altına alan başka teminat türleri poliçenize göre değişebilir; bu yüzden, seyahate çıkmadan önce poliçenizi inceleyin.

Kasko sigortam dahilinde bana ait olmayan başka otomobiller kullanabilir miyim?

Hayır, kasko sigortası araçla bağlantılıdır. Başka birinin otomobilini düzenli olarak kullanacaksanız, o otomobilin kasko sigortasında sürücü kısıtlaması olmadığından emin olun.

Otomobilimi kullanan başka bir kişi sigortam tarafından teminat altına alınır mı?

Poliçeniz sürücü sayısında kısıtlamaya dair bir madde içermiyorsa, otomobilinizi kim kullanırsa kullansın teminatınız geçerlidir. Ancak tek sürücü indirimi gibi durumlarda sizden başka biri otomobilinizi kullandığında bu teminat ortadan kalkacaktır.

Bir kazaya karışırsam ne yapmalıyım?

Başka bir araç ile kazaya karışırsanız, diğer sürücü ile kaza tespit tutanağı doldurmalı ve plaka, marka ve model, iletişim bilgileri gibi bilgilerinizi değiş tokuş etmelisiniz. Ayrıca, sigortacınıza ve yaralanma varsa derhal polise haber vermelisiniz.

Tazminat talebinde bulunduğumda muafiyet tutarı ne olacak?

Bir kaza, hasar veya hırsızlık nedeniyle yaptığınız tazminat talepleri için muafiyet tutarı hesaplanır. Bu tutarla ilgili detaylı bilgiyi ise poliçenizde bulabilirsiniz.

İhtiyacınıza en uygun teminatları bulmak kafa karıştırıcı ve zor olabilir. Generali Kasko Sigortasının esnek teminat paketleri ve uygun paketleri sayesinde doğru teminatları kolaylıkla belirleyeceksiniz ve gözünüz arkada kalmayacak.

px Araç kasko sigortası hakkında bilmeniz gereken her şey!