Araç Kullanırken Uyku Haline Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Direksiyon başındayken, sürücünün dikkatini dağıtan nedenlerden olan uyku hali, trafik kazalarına neden olan etkenlerden biri. Özellikle uzun yolda ama günlük şehir için sürüşlerinde de, direksiyon başında uykumuz geldiğinde tehlikelere davetiye çıkarmış oluruz. Yola olan dikkatinizi kaybetmemek için araç kullanırken uyku haline karşı dikkat edilmesi gerekenler, araba kullanırken ayık kalmak için tavsiyeler…

Araç Kullanırken Uyumak

Uzmanlar direksiyon başındayken yorgunluk ve uykusuzluğun göstergesi olan işaretleri şu şekilde sıralıyor:
– Gözlerin karıncalanması
– Ensede gerginlik
– Sırt ağrıları
– Esneme
– Başı dik tutmakta güçlük çekilmesi
– Gözleri belirli bir noktaya odaklamada güçlük çekilmesi
– Trafik işaretlerinin atlanması ya da hatırlanmaması
Direksiyon başında yukarıdaki durumları hissettiğinizde, yola olan dikkatinizi kaybetmeye başlamışsınız anlamına geliyor. Buna engel olmak için önerilebilecek önlemler de mevcut tabii…
– En öncelikli ve hayati önlem, özellikle uzun süreli araç kullanırken; düzenli aralıklarla dinlenme molaları verilmesi ve kesinlikle günde ortalama 8-9 saatten fazla araç kullanılmaması.
– Yorgunluk ve uyku bastırdığında aracın uygun bir alana bırakılıp, uyunması; uygulamada çok tercih edilmese de en sık tavsiye edilen yöntem.
– Özellikle uzun yola, normalde araç kullanılan saatlerden farklı bir zaman diliminde çıkmak da yolda uyku yaratan etkenlerden.Dolayısıyla yolda geçireceğiniz zamanı, gündelik uyku düzeniniz dışına çıkarmamak da faydalı olacak.
– Yola çıkmadan önce uyukunuzu almış olmanız da atlanmaması gereken bir önlem.
– Özellikle uzun yolda yanınızda yol arkadaşı olması, hem sohbet ederek zihninizin uyanık kalmasına hem de uykusuzluk belirtisi gösterdiğinizde onun tarafından fark edilmesi sebebiyle faydalı olacak.
– Düzenli ilaç kullananların, yan etkilere hakim olması ve yola çıkmadan önce bu tür ilaç kullanımlarını bilinçli olarak yapması da bir aşka önlem.
Bütün bunlar, yolda risk yaratacak faktörleri azaltmak üzere uygulanabilecek yöntemler. Yolda başınıza gelebilecek aksiliklere karşı aracınızı ve kendinizi güvence altına almak için de aracınızın kasko değerini sorgulayıp trafik sigortasını ihmal etmemek de yolda güvende olmak için alınabilecek önlemlerden.px Araç Kullanırken Uyku Haline Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler