Alt tag: Bir trafik kazasında hasardan kim sorumludur?

Trafik kazası, kimsenin yaşamak istemeyeceği üzücü bir deneyimdir. Kazanın hemen sonrasında şoka girmeniz ve doğru düşünmekte zorlanmanız doğaldır, ancak yapmanız gerekenleri net olarak bilmeniz bu durumu çok daha kolaylaştırabilir. Yapmanız gerekenleri tam olarak bilmek için araç sigortasının işleyişine göz gezdirin.

Kazadan hemen sonra

Başka bir şey yapmadan önce otomobilinizdeki yolcuların güvende olup olmadığını kontrol edin. Panik yaşamaları ve şoka girmeleri muhtemeldir, bu yüzden onları sakinleştirmeye çalışın. Hiç kimsenin yaralanmadığını varsayarak, araç sigortası talebinin mümkün olduğu kadar kolay ilerlemesini sağlamak için kazadan sonra vakit geçirmeden yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Olay yerini terk etmek yasa dışıdır, bu yüzden otomobilinizi mümkün olduğu kadar kısa sürede durdurun, motoru kapatın ve flaşörlerinizi yakın.
  • Herkesin güvende olup olmadığını kontrol edin ve insanların sakinleşmesine yardımcı olun. Ardından kazaya karışan diğer sürücüler ile bilgi alışverişi yapın. İsimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını alın ve mutlaka plakalarını not edin.
  • Sürüş şartlarını, her iki araçta gerçekleşen hasarı ve kazaya karışan araçların markasını, modelini, rengini ve plakasını yazın. Kazanın fotoğraflarını çekin.
  • Diğer sürücü bilgilerini paylaşmadan olay yerini terk ederse veya sigortasının olmadığına ya da alkollü olduğuna inanıyorsanız, polisi arayın.

Kimin sorumlu olduğunu anlamak

Kazalar, hız yapmak veya kör noktayı kontrol etmemek gibi birçok nedenden ileri gelir ve kimin veya neyin suçlu olduğu her zaman açıkça belirlenemez. Bununla beraber, sorumluluğun kaynağını anlamak hasar ödemesinin belirlenmesi için çok önemlidir. Onarımlar küçük çaplı ise sigortadan talepte bulunmamak tercih edilebilir olsa da büyük hasarlar için sigorta son derece önemli olabilir.

Sigorta talebinde bulunursanız, sorumluluk sahibine ilişkin son kararı sigortacılar verecektir. Bazı senaryolara ve bunların nasıl yönetilebileceğine göz gezdirelim.

Senaryo 1 – Kusurlu olan sizseniz

Kusur sizdeyse ve diğer sürücü bunu kabul ederse süreç kolay ilerler. Hasarları kendiniz ödeyebilirsiniz ya da sigortacınızdan hem sizin aracınız hem de diğer sürücünün aracı için onarımları kapsayacak bir talepte bulunabilirsiniz.

Senaryo 2 – Kusurlu olan başka bir sürücüyse

Kusurun sizde olmadığını kanıtlamak için sigorta şirketinize mümkün olduğu kadar fazla detay vermelisiniz. 

Senaryo 3 – Hiç kimse kusurlu değilse

Bazen, ani bir hastalık gibi açıkça sürücünün kontrolünün dışındaki bir sebepten dolayı kaza meydana gelebilir. Bu durumda en iyi yöntem kazayı sigortacınıza bildirmenizdir.

Senaryo 4 – Her iki sürücü de kusurluysa

Burada, hasarların maliyeti sürücüler arasında paylaşılabilir. Ancak her bir sürücünün kusur miktarı eşit olmayabilir ve hasarın nasıl paylaşılacağı ile ilgili kontroller sigortacılar tarafından yapılabilir.

Senaryo 5 – Aracınız hava şartlarından dolayı hasar görürse

Bu durumlar genelde kaçınılmaz ve ‘Mücbir Sebep’ sayıldığı için hasarın karşılanması sigorta teminatlarınıza göre belirlenebilir.

Senaryo 6 – Aracınız park esnasında hasar görürse

Aracınız hasar görürse ve sorumlu sürücü bilgilerini bırakmazsa hasarın karşılanması sigorta teminatlarınıza göre belirlenebilir.

Otomobiller pahallıdır ve sizin hiçbir kusurunuz olmasa bile çok kolay hasar görebilir. Araç sigortaları, ne olursa olsun  maddi kazalara karşılık içinizin rahat etmesini sağlar.

 

px Araç Sigortası: Hasarlardan kim sorumlu?