Trafik kazalarının dikkatsiz araç kullanmaktan, araç kullanırken cep telefonuyla oynamaya kadar birçok sebebi bulunmakta. Bu sebeplerden birisi de tabii ki dikkatimizin kaybolmasına sebep olan uykusuzluk. Uykusuzluk sebebiyle her sene birçok insan maddi hasarlı veya can kaybıyla sonuçlanan kazaya sebebiyet vermekte. Bu konuyla ilgili bir araştırma ise AAA Foundation for Traffic Safety tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Yapılan araştırmaya göre 7 saatin altında uyku ile geçirilen her dakika trafikteki kaza riskini artırmaktadır. Örneğin, günde 4 saatten az uyku uyuyanlar 7 saatten fazla uyuyan sürücülere göre 11.5 katı daha fazla uyku kaza yapma riskine sahip. Diğer ilginç bulgu ise günde 5 saatten az uyuyan sürücüler yasal alkol limitini aşmış bir sürücünün kaza yapma riskiyle aynı riski taşımakta.

Meselenin maddi yanına bakıldığında ise kusurlu bulunduğunuz durumlarda trafik sigortası hasar ödemelerinizde sorun yaşayabileceğiniz gibi açılacak davalarla da kendinizi veya hayatınızı riske atmış bulunuyorsunuz. Bu sebeple, güzel bir uyku genel yaşam kalitenizi artıracağı gibi sizi, diğerlerini ve arabanızı da koruyor olacaktır.

İşte yapılan araştırmadan çarpıcı noktaları görebileceğiniz infografik:

uyku-infografik Araç Sürmede Uykunun Önemi [İNFOGRAFİK]
px Araç Sürmede Uykunun Önemi [İNFOGRAFİK]