Bugün yazın ilk günü ve sıcaklar yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Önümüzdeki günlerin daha sıcak geçeceğini tahmin etmek ise hiç yanlış bir düşünce olmaz. Sıcakların artmasıyla birlikte sürücüler de güneşin kavurucu sıcağında risk altında olabiliyor. Biz de sizler için bu riskleri en aşağı indirmek için 9 tane altın değerinde tavsiye hazırladık. Herkese iyi yazlar!

1. Üzerini örtün!

1-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Bu yöntem en eskilerden biri belki de, ama bir o kadar da etkili. Arabanızın iç yüzeyinin üzerini kalın bir maddeden yapılmış bir koruyucu ile örttüğünüz takdirde güneş ışınlarının direkt olarak araç yüzeyine etki etmesini engellemiş olursunuz. Ön ve arka camlara konan koruyucular araç içine geçen ısının düzeyini azaltarak iç kaplamadaki hasar olasılığını düşürecektir.

2. Aküyü kontrol edin.

2-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Aracınızın aküsündeki sıvı buharlaşması aşırı hızlı ile saf su eklemesi yaparak oluşabilecek ısınma miktarını azaltabilirsiniz. Not: Her akünün su gerektirmediği de aklınızda bulunsun.

3. İç yüzeylerin bakımını ihmal etmeyin.

3-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Otomobilinizin ön paneline koruyucu spreyler ile düzenli olarak bakım yapıp, eğer deri ise koltuklarınıza da gerekli bakım ekipmanları ile özen gösterirseniz, ısı ve ışınlardan kaynaklanan yıpranmaları minimuma indirebilirsiniz.

4. En iyi dostumuz: Gölge

4-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Sıcak havalarda herkes arabasını gölgeliğe ya da kapalı alanlara bırakabilmek için bir yarışa girer. Mümkün olduğunda direkt ışık almayan bir yer bulabilirsek doğal olarak araç içi ısınması sorunu ile karşılaşmamış oluruz.

5. Soğutucuyu kontrol edin!

5-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Motor soğutma sıvıları bittiğinde onları yenilediğinizden emin olun. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise araç motoru sıcakken değil en azından bir saat boyunca soğuduktan sonra sıvıların eklenmesi.

6. Yolculuk zamanlaması önemli.

6-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Eğer çok şart değilse güneş ışınlarının en dik açıda geldiği ve sıcaklığın zirve yaptığı öğle saatlerinde aracınızı kullanmayın. Yola çıkmak için sabahın erken saatlerini ya da akşam serinliğini bekleyin.

7. Arabanızı cilalayın!

7-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Güneşin zararlı ışınlarının arabanızın iç yüzeyine olduğu gibi dış yüzeyine de olumsuz bir etkisi vardır. Cilalar ve sprey koruyucular ile bu zararı en aza indirebilirsiniz.

8. Tekerlere dikkat!

8-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Lastiklerimiz sıcaktan en çok etkilenen araç parçalarından. Asfaltın sıcaklığı ile havanın yoğun ısısına maruz kalan tekerler gevşeyebilir, tekerlerin havası azalabilir. Yaz aylarında kontrollerini sağlayarak sorun yaşamayacağınızdan emin olmalısınız.

9. Düzenli olarak servise götürün.

9-min-2 Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

Siz ne kadar dikkatli olursanız olun, gözünüzden kaçan noktaları servisiniz yakalayacaktır. Sıcak dolayısıyla yıpranan aracınız düzenli bakım sayesinde hep güvende olacaktır. px Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu

One thought to “Aracınızı Sıcak Havalardan Korumanın 9 Yolu”

  • Alfal Laval

    çok güzel tavsiyeler bir kaçını uyguluyorum.

Yoruma kapalı.