Aracınızı Sonbahar ve Kış Aylarına Nasıl Hazırlamalısınız?

Generali Sigorta [10/10/2016]

sonbahar-min
Sonbahar, yazdan çıkış yaptığımız ve kış soğuklarına vücudumuzun alışması için bize sunulan aylar bütünüdür. Bu aylarda sadece vücudumuzun hazırlanması yetmiyor, sürdüğümüz araçları da hazırlamak oldukça önemli bir hal alıyor. Biz de sizler için soğuk havalarda dikkat etmeniz kritik 5 noktayı sıraladık. Keyifli okumalar ve güvenli sürüşler…

  1. Kayışları, hortumları ve gerekli araç sıvılarını kontrol edin

Sonbahar ve kış için hazırlanıyorsanız yapmanız gereken ilk şey kayış ve hortumlarınızı kontrol etmektir. Bu yağ değişimi için önem taşımaktadır. Bunun yanında araç ısıtma sisteminin düzgün çalıştığından ve gerekli tüm sıvıların dolu olduğundan emin olun.

Havalar tam olarak soğumaya başlamadan önce aracınıza bakım yaptırmayı unutmayın! Güvendiğiniz araba tamircisi problem alanlarını tespit edip yıpranmış kayışları ve hortumları değiştirmeli ve herhangi bir ısıtma sorunu olmadığından emin olmalıdır. Ayrıca sonbahar kendisini tam olarak hissettirmeden aracınızın yağını değiştirmeyi unutmayın!

  1. Antifrizinizi kontrol edin

Sonbaharda aracınızı süreceğiniz ısıyla bir olması açısından antifirizinizi durmadan kontrol etmelisiniz. Çünkü antifrizinizin yaz aylarında sulanma ihtimali oldukça yüksek.

Havalar soğuyunca antifrizinin aracınız için hayati bir önem taşıyor. Bunun sebebi antifrizin motor sıcaklığını ayarlayan ve dengede tutan mekanik olmasıdır.

  1. Yakıt borusu ve lastik basıncını kontrol edin

Havalar soğumaya başladığında bu ısı değişiminin aracınızı nasıl etkileyeceğini bilmek oldukça önemli. Aracınızın yakıt borusu ve lastik basıncı ise ısı değişimlerinde oldukça dikkat etmeniz gereken iki nokta. Yakıt malzemeleri yakıt borunuzu olası buzlanmalardan korumak için önemli durumdalar. Lastiklerinizin basıncı ise araç tutuşu için soğuk havalarda ayrı bir önem kazanıyor.

Değişen hava ısısı lastiklerdeki havanın azalmasına veya artmasına sebep olabilir. Soğuk havalar ise aracınızın lastiklerindeki basıncı azaltabilir. Bu yüzden sonbaharda lastiklerinizin basıncını ve havasını kontrol etmek oldukça önemli bir unsur.

  1. Gözünüz yakıt seviyesinde olsun

Sıcaklık düştüğünde durmadan kontrol etmeniz gereken başka bir alan da yakıt seviyesidir. Soğuk havalarda aracınızın yakıt seviyesi performans için oldukça önemlidir. Bunun yanında hiçbirimiz buz gibi bir havada yakıt yüzünden yolda kalmak istemeyiz herhalde!

  1. Soğuk havalarda güvenli kalın

Aracınızın teknik bakımı dışında soğuk havalarda gerçekleştireceğiniz seyahatlerde güvenli kalmak için acil durum kitinizi aracınızda bulundurmanız gerekiyor. Kış aylarında eldiven, buz kazıyıcısı, battaniye ve mum gibi soğuk havalarda işinize yarayacak araç-gereçleri aracınızda bulundurmanız oldukça kritik.

  1. Kasko yaptırmayı sakın unutmayın!

Kış aylarında aracınızla irili ufaklı kazalar yapma riskiniz diğer aylara göre biraz daha fazla. Bu yüzden yüksek tamirat ve yedek parça ücretlerinden kaçınmak için Kaskosuz yola çıkmamanız şiddetle önerilir.Siz de anında size özel Kasko Sigortası fiyatını öğrenmek isterseniz hemen bu linki ziyaret edebilirsiniz.

  1. Kış lastikleri taktırın

Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda kış lastikleri sürüşünüzü oldukça kolaylaştıracaktır. Daha önceleri zincirlerle giderilen bu ihtiyaç son yıllarda kış lastikleriyle kolayca görülmektedir. Lastiktir, ne olacak canım? demeyin, bu maddeyi sakın ihmal etmeyin.

Facebook ile Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image

Generali Sigorta’yı Facebook’ta Beğen, Hiçbir Yeniliği Kaçırma!

likeee

 

 

 

Herkes burada, gelsene sen de.