Arama Motoru Devi Google'ın Sürücüsüz Otomobiline Detaylı Bakış

Google’ın Otomobili

Dünya’nın en büyük arama motoru ve halka açık şirketlerinden biri olan Google’ın ana konusu olan internet teknolojileri harici araştırma yaptığı yüzlerce konu var. Google arama motoru ve reklam pazarından kazandığı muazzam sermayenin büyük bir kısmını bu tarz projeler için harcamasıyla teknoloji dünyasına en çok yatırım yapan şirketlerden biri. Bunlar arasında insansız uçaklar, rüzgar enerjisi, parkinson hastaları için araçlar, yapay zeka ağları ve herkesin en çok ilgisini çeken sürücüsüz otomobiller var… Bütün bu projeler Google’ın yarı gizli Google X isimli tesisde gerçekleştiriliyor. İşte, arama motoru devi Google’ın sürücüsüz otomobiline detaylı bakış…

Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz otomobil şu an otomobil dünyasının geleceğini temsil ettiğine inanılan en önemli konulardan biri… Bunun ana sebebiyse genel olarak trafik kazalarının büyük çoğunluğunun insan hatasından kaynaklanması. Bunun önüne geçmenin yolu ise işi otomatize etmekten geçiyor. Google’da bu konuya otomobil mekaniği olarak değil bir yazılım sorunu olarak yaklaşıyor genel olarak. Google’ın Street View isimli sistemini geliştiren Sebatian Thrun, kendisi Standford Yapay Zeka Laboratuar’ının eski yöneticisidir, bu projenin mimarı. Projenin çalışma prensibi aracın üzerine yerleştirilen gelişmiş bir lazerin anlık olarak çevredeki bütün objeleri taraması ve aracın içindeki yazılımın bu veri ve 3 boyutlu mekan haritaları sayesinde neler yapması gerektiğini hesaplaması üzerine kurulu. Aracın yapay zekası farklı durumlara göre bu verileri analiz edip uygun kararları veriyor.

Kazaya mahal yok!

Google’ın test ettiği sürücüsüz araçlar şu ana kadar sadece iki kazaya karışmış. Google bunlardan birinin başka bir aracın arkadan çarpması diğerinin ise sürücüsüz aracı bilgisayarın değil bir insanın kullandığı anda olduğunu söylüyor. Yani şu ana kadar kaza oranı sıfır!

Gelişmeye ihtiyaç var

Araç her ne kadar inanılmaz işler yapıyor olsa da hala gelişmesi gereken bir çok konu var. Örneğin karlı ve yağmurlu yollarda hala güvenli değil. Ayrıca yollara konulan geçici trafik engellemeleri veya durmasını işaret eden polis memurlarını tanıyamıyor. Ayrıca boş yollarda ve kavşak geçişlerinde fazla temkinli olduğu için trafikde sorunlar yaratabiliyor. Bunlara ek olarak yol üzerinde bulunan çöp, taş ve benzeri şeyler tam olarak ayırt edemediği için sorunlar yaşayabiliyor.

2020’ye az kaldı

Google sürücüsüz araçların ticari hale gelmesinin 2020 yılında olacağını öne sürüyor. Niyetleri yukarıda bahsettiğimiz sorunların bu yıla kadar çözülmüş olması… Haliyle Google bu konuda çalışan tek şirket değil. Dünya’nın büyük bütün otomobil üreticileri bir şekilde bu konunun üzerine yoğunlaşmış durumda.

Şimdilik, otomobillerin trafikte yer alması için hâlâ sürücülerine ihtiyacı var! Sürücülerin de yolda karşılaşabilecekleri beklenmedik durumlara karşı trafik sigortasına ihtiyaçları… Güvenli bir sürüş için trafik sigortası fiyatlarına dair detaylı bilgiye Generali’den 7/24 ulaşabilirsiniz.px Arama Motoru Devi Google'ın Sürücüsüz Otomobiline Detaylı Bakış