İster eğitiminizi tamamlıyor ister birkaç yıldır çalıştığınız ilk işinizden ayrılmayı düşünüyor olun, işte başarılı bir kariyer yolu çizmenize yardımcı olacak kişisel ve profesyonel gelişim ipuçları.

İş arayan herkes eşsiz bir fırsatlar ve zorluklar kümesiyle karşı karşıya kalır ancak aydınlık bir geleceğe hazırlanmak için bugünden atabileceğiniz bazı adımlar mevcut. Başarmak istediğiniz şeyleri tanımlamaktan bu hedefleri gerçekleştirmeye yardımcı olacak eylemlere kadar çeşitli tavsiyeler için yazımızı okumaya devam edin.

1. Bir plan oluşturmaya zaman ayırın

Herkes yapmak istediğiniz mesleği veya hayalinizdeki işi soruyor olabilir ama bir cevaba bağlı kalmanız gerekmez. ‘Kim olmak istiyorum?’ sorusunu cevaplamanız çok daha değerlidir.

Kendinizi tanıyın ve öncelikleriniz ile değerlerinizi anlayın. Hem iş yerinizde hem de özel hayatınızda olmak istediğiniz insanı hayal edin. Böylelikle, başarının sizin için ne anlama geldiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Örneğin, başarı tanımınız yüksek bir maaş almak mı, dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilmek mi yoksa etrafınızdaki kişiler üzerinde pozitif bir etki yaratmak mı?

İş, hayatınızın önemli bir parçası olsa da hayatınızdaki en önemli şey değildir. Bu yüzden de bu altyapıyı kurmanız çok önemlidir. Bir araştırmaya göre Z kuşağının %53’ü işini değiştirmeyi düşünüyor. Bu yüzden, geleceğe hazırlanırken, rekabette öne geçmek için SMART hedefler belirlemeniz faydalı olacaktır:

Specific (Spesifik)

Measurable (Ölçülebilir)

Achievable (Ulaşılabilir)

Relevant (İlgili)

Time Bound (Zaman Sınırlı)

Bu hedefleri aklınızdan çıkarmamanız zamanınızı ve eforunuzu gerçekçi hedeflere odaklamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, kariyer yolunda ilerledikçe gözden geçirip değiştirebileceğiniz kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere sahip olmak da iyi bir fikirdir.

SMART hedeflerinizi size sürekli hatırlatması için bir pano hazırlayın, fotoğraf ve çizimler kullanın ya da sadece bir liste yapın. Önemli olan, altı ay, bir yıl, beş yıl, yirmi yıl gibi dönüm noktalarında nerede olmak istediğinizi kayıt altına almanızdır. Esnek olmayı unutmayın. Hedefleriniz sabit olmalıdır ancak bunlara ulaşmanın farklı yollarını planlarınıza dahil edebilirsiniz.

2. Özgeçmişinizi güçlendirmenin yollarını arayın

Yeni mezunların yaratıcı ve mantıklı yaklaşımları birlikte kullanarak yapabileceği birçok şey bulunmaktadır. Böylece, hem özgeçmişinizi güçlendirebilirsiniz hem de çalışma hayatına hazırlanabilirsiniz. Yapmak istediklerinize dair bir vizyon geliştirmekten korkmayın ancak o noktaya ulaşmak için gerekenler konusunda gerçekçi olun.

Günümüzde, iş gücünün sergilemesi gereken beceriler eski dönemlere göre farklılık göstermektedir. İşinizde daha başarılı olmak istiyorsanız, yeni eğitimler alarak veya beceriler edinerek kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekecektir.

Bu noktada, iş tecrübesi edineceğiniz pozisyonlar sektörel işleyişine dair çok değerli bir anlayış kazandırırken ekip çalışması ve iletişim gibi faydalı sosyal beceriler edinmenize de yardımcı olabilir. Ayrıca, profesyonel kariyerinizle ilgili yeteneklerinizi sergilemek için çevrimiçi portföy veya blog oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Kişisel gelişim söz konusu olduğunda, para yönetimi ve meditasyon gibi bazı becerileri öğrenmeniz faydalı olacaktır. Plan yaparken bir bütçe oluşturmayı ve tasarruf yapmayı biliyor olmanız önemlidir; bunlar genelde okulda öğretilen beceriler değildir. Ayrıca, meditasyon, kariyer hedeflerinize ulaşmaya odaklanabilmeniz için konsantrasyonunuz üzerinde büyük etki yaratabilecek bir yöntemdir.

Özgeçmişinizi yazarken geleneksel yapıya bağlı kalmak zorunda hissetmeyin. Bunun yerine, sizi ve önem verdiğiniz şeyleri yansıtan bir özgeçmiş oluşturmaya çalışın. Tasarımı mı seviyorsunuz? Eğitiminizi görsel unsurlarla öne çıkarın. Pazarlama ve Halkla İlişkiler konularıyla ilgileniyorsanız özgeçmişinizi kişisel bir basın bültenine dönüştürün. Seçtiğiniz alanda sizi ön plana çıkarabilecek becerileri düşünün ve bunları özgeçmişinize eklemenin yollarını bulun.

3. Meraklı olun ve fırsatları araştırın

Hedeflerinizi proaktif olarak izlemek önemli olsa da dikkatinizin dağılmamasına dikkat edin. Birçok seçenekle karşı karşıya kalıyoruz ve günümüzde öğrenciler neredeyse her istediklerini yapabiliyor. Bu büyük bir avantaj olsa da birçok seçeneğe sahip olduğunuz için işinizi zorlaştırabilir. Sonuç olarak, dikkatinizin dağılmaması için ne istediğinizi bilmeniz ve buna odaklanmanız çok önemlidir.

Yapmanız gerekenleri düşünerek endişelenmeyin, tutkuyla bağlı olduğunuz şeyleri keşfedin. Eğitim ve iş hayatına giriş arasında kendinize zaman ayırmak istiyorsanız seyahat edin, çalışıyorsanız yöneticilerinizle konuşun ve belirli bir pozisyon için ilan yayınlanmasını beklemek yerine potansiyel fırsatları araştırın. Tutkularınızı keşfeder ve onların peşinden giderseniz, düşündüğünüzden çok daha hızlı geliştiğinizi fark edeceksiniz.

Yanlış bir adım attığınızı hissetseniz bile, zamanınızı boşa harcamış olmazsınız. Farklı bir eğitim almak istediğinizi veya çalıştığınız şirketin size uygun olmadığını fark ettiğinizi hayal edin. Aldığınız dersleri, edindiğiniz becerileri ve bir sonraki hamlenizi yaparken bunlardan nasıl faydalanabileceğinizi düşünün.

4. Yeni bağlantılar kurun

Z kuşağının %40’ının kendi işini kurmak istediğini biliyor muydunuz? Girişim hedeflerinizi hayata geçirecek yöntemleri düşünmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Hayalinizde CEO olmak yoksa bile, sizden daha tecrübeli kişilerden tavsiye almanız faydalı olacaktır. Kariyer koçlarına veya danışmanlara, ailenize, akrabalarınıza ve aile dostlarınıza danışın. İlgilendiğiniz bir alanda başarılı olan kişilerin biyografilerini okuyun. Başkalarının tecrübelerini inceleyin ve dersler çıkarın. Neleri doğru yaptıklarını, hangi hatalardan kaçınabileceğinizi görün. Başkalarından öğrenerek çok daha gerçekçi bir yol haritası çizebilirsiniz.

Aradığınız ister bir danışman ister potansiyel bir iş ortağı olsun, insanlarla tanışmak için fırsatlar arayın, ilgi alanlarınıza dair gruplara katılın ve profesyonel çevre edinme platformları aracılığıyla başka bağlantılar kurun.

Sosyal medya platformları, mükemmel ‘LinkedIn’ profilini oluşturmanın ötesinde, becerilerinizi sergilemek için de birçok fırsat sunar. İş fırsatlarına veya iş tecrübelerine açık olduğunuzu ifade edin ve profesyonel ilgi alanlarınıza paralel içerikler paylaşın. Örneğin, hayır kurumlarında görev alma isteğinizi gönüllü çalışmalar yaptığınız görüntülerle açığa vurabilirsiniz ya da mesleğinin başındaki bir sunucu veya komedyenseniz YouTube veya TikTok üzerinden kendinizi tanıtabileceğiniz bir portföy oluşturabilirsiniz. Kreatif sektörlere girmeyi hedefleyenler ise çalışmalarının görsellerini Instagram’da paylaşabilir. Bu, başvurularda ve görüşmelerde bahsedebileceğiniz bir konu verecek ve mezun olduktan sonra ilk işinize henüz girmediyseniz bile alanınıza ne kadar bağlı olduğunuzu sergileyecektir.

px Kariyer hedeflerinize ulaşmak için atabileceğiniz 4 adım