Başarısızlık yıkıcı ve moral bozucu olabilir ancak bu hissin uzun süre devam etmesi şart değildir. O an öyle gelmese de, başarısızlık başarıya giden en iyi yollardan biri olabilir. Amerikalı iş adamı Warren Buffett, sahibinin en az iki defa başarısız girişimlerde bulunmadığı bir şirkete yatırım yapmadığını söylerken, Richard Branson’dan Bill Gates’e kadar bir sürü milyarder ise büyük engellerle karşılaşmıştır. Bu kişileri başkalarından ayıran ise hatalarından ders almaları, kendilerini toparlayarak tekrar harekete geçmeleridir. İşte başarısızlığın üstesinden gelerek onu başarıya dönüştürmenin yolu…

Başarısızlığı benimseyin

Başarının önündeki en büyük engellerden biri başarısız olma korkusudur; o kadar caydırıcı olabilir ki, potansiyelinizin farkına varmanızı ve hayallerinizin peşinden koşmanızı engeller. Başarısız olma korkusunun üstesinden gelmek, başarısız olmamaya çalışmak yerine hedeflerinize ve sonuçlara odaklanmaya çalışmak anlamına gelir. Thomas Edison ampulü icat etmeden önce 1.000 defa başarısız olmuştur. Başarısız olmanın ne hissettirdiği sorulduğunda ise ‘1.000 defa başarısız olmadım. Ampul 1.000 adımda gerçekleşen bir icat idi’ demiştir. Benzer şekilde, J.K. Rowling’in Harry Potter taslağı kabul edilene kadar 12 yayıncı tarafından geri çevrilmiştir. Başarısızlığın başarının düşmanı olmadığını unutmayın.

Direncinizi artırın

Winston Churchill ‘Başarı, hevesini kaybetmeden başarısızlıktan başarısızlığa atlamaktır’ ifadesini kullanmıştır. Bir klinik psikolog olan ve UCLA Anksiyete ve Depresyon Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Raphael Rose, NASA için gerçekleştirdiği araştırmada direnç kazanmanın anahtarının başarısızlığın üstesinden gelmek olduğunu keşfetmiştir. Direnç ise başarı için hayati öneme sahiptir. İnsanları başarıya ulaştıran etkenleri araştıran ABD’li psikolog Angela Duckworth, başarıya giden yolun IQ veya yetenekten değil, dirençten geçtiğini ifade etmektedir. Direnç; uyum sağlamanızı, güçlü olmanızı ve zorluklar karşısında hızla kendinizi toparlamanızı sağlar.

Bahane bulmayın

Başarısızlık birçok insanın itiraf etmekten kaçındığı bir şeydir, yani hatalarımızı sıklıkla dış etkenlere yükleriz. İster şanssızlık ister kötü zamanlama olsun, bahane bulmak yerine hatalarınızı sahiplenin. Kendinizi cezalandırmayın ama dürüst olun, cesur davranın ve açıklama yapın. Bu şekilde, başarısızlıklarınız özgüveninizi, dürüstlüğünüzü ve eylemleriniz için sorumluluk alma becerinizi gösterir. Branson’ın dediği gibi ‘Yüzlerce hata yaptım. Bu yıl birçok hata daha yapacağımdan ve her hatadan kıymetli dersler alacağımdan eminim. Hata yapmadığını söyleyen herkes bunu söylemekle bir hata yapar.’

Öğrenin ve gelişin

Başarısızlığı başarıya dönüştürmenin anahtarı hatalarınızı içe bakış zamanı olarak değerlendirmektir. Başarısızlık yeni bir şey öğrenme fırsatı sunar. Başarısızlığın üstesinden gelmek, hatalarınızı, neden meydana geldiklerini ve aynı hataları yapmaktan nasıl kaçınabileceğinizi anlamaya zaman ayırmak demektir. Başarılı insanlar başkalarını dinler, sorular sorar ve pozitif bakar. Başarısız insanlar kafasını kuma gömer ve kendi hatalarını başkalarının düzeltmesini sağlar. Gelişmenizin tek yolu kendi başarısızlıklarınıza çözüm bulmaktır.

Son olarak, başarısızlığın plansız bir sonuç olduğunu unutmayın. Yani, başarısızlıklar başka bir durumda yolunuza çıkmayacak fırsatlara kapı açabilir. Bu yüzden başarısızlığın açabileceği kapılara dikkat edin.

Farkındalıktan öğle atıştırmalıklarına kadar, sağlıkla ilgili püf noktalarının gündelik yaşamınızı nasıl dönüştürebileceğine dair en yeni içeriklere sahibiz:

https://www.generali.com.tr/blog/evde-uzun-sure-saklanabilen-besinler/

https://www.generali.com.tr/blog/koronavirus-gunlerinde-evde-hijyen-nasil-olmali/

https://www.generali.com.tr/blog/butce-dostu-kis-yemekleri-pisirmek-icin-puf-noktalari/

px Başarısızlığın üstesinden gelmenin ve başarıya dönüştürmenin yolu