büyükbaba ve torunu domino oynuyor

Günümüzde, bilim insanları ileri yaşlardaki bilişsel gerilemeyi önlemek veya yavaşlatmak için yapabileceğimiz çok şey olduğuna inanıyor. Evde kaldığımız bu günlerde bazı oyunları oynamak ve egzersizler yapmak bile fark yaratabilir. Sizler için bu yazıda beyninizi faal tutmaya yardımcı olacak bir dizi etkinliği bir araya getirdik.

1. Satranç

Bir çalışmaya göre, satranç gibi taktik gerektiren oyunları oynayan kişilerin Alzheimer hastalığına (en yaygın demans türü) yakalanma olasılığı iki buçuk kat daha düşük. Her oyun tamamen farklı olduğu için satranç, beyni geliştirmeye özellikle fayda sağlayan oyunlardan biridir. Hatta zihninize iyi bir antrenman yaptırmak istiyorsanız tarihi bir Çin oyunu olan Go’ya geçmeyi de düşünebilirsiniz!

2. Mektup yazma

En prestijli tıp dergilerinden birisi olan Medical Journal of Neurology’de yayınlanan bir araştırma, mektup yazan kişilerde, ileri yaşlardaki zihinsel gerilemenin mektup yazmayanlara göre daha yavaş gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Mektup göndermenin ve almanın, hatıraları canlı tutmaya ve sevdikleriyle bağlarını güçlendirmelerine yardımcı olması yüzünden demans belirtileri gösterenlerde de faydalı olduğu düşünülmektedir.

3. Yoga

Bazı çalışmalara göre, yoga ve meditasyon hafıza kaybını geri çevirme konusunda faydalıdır. Yoga yapmanın; zaman içerisinde stresi azaltmaya yardımcı olduğu, yoga ile ilgilenenlerin hem duruşları hatırlamasını hem de nefes almaya, hareket etmeye ve görselleştirmeye odaklanmasını teşvik ederek beyni çalıştırdığı düşünülmektedir.

4. Müzik dinleme

Yürütülen birçok çalışmaya göre; görüntüleme teknikleriyle beyin aktivitesini inceleyen araştırmacılar, hastalar en sevdikleri müzikleri dinlerken beyin aktivitelerinde artış görüldüğünü ve bağlantıların kurulduğunu keşfetmiştir. Sizi mutlu eden bir çalma listesi oluşturun ve her fırsatta dinleyin. Daha da iyisi, yeni bir enstrüman çalmaya başlayın!

5. Okuma

Okuyan ve/veya bulmaca çözerken kelimelere odaklanan kişilerin zihinsel zayıflama risklerinde azalma olduğu ortaya koyulmuştur. Evde kaldığımız bu günlerde sizi mutlu edecek bir kitabı okumaya başlayın ve zihninizi tüm olumsuzluklardan uzaklaştırın.

İlginizi çekebilecek blog yazılarımız için:

https://www.generali.com.tr/blog/evde-uzun-sure-saklanabilen-besinler/

https://www.generali.com.tr/blog/koronavirus-gunlerinde-evde-hijyen-nasil-olmali/

https://www.generali.com.tr/blog/butce-dostu-kis-yemekleri-pisirmek-icin-puf-noktalari/

px Beyninizi faal tutmaya yönelik en iyi 5 oyun ve etkinlik