person scraping snow off windshield window

Ocak ayı sonlarında bir trafik kazasına karışma ihtimalinin yılın diğer zamanlarına göre %79 daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Kötü hava koşulları yollarda ilerlemeyi daha da çok zorlaştırdığı için, sürücüler açısından kış mevsimi tehlikeli bir dönem olabilir. Ancak biraz dikkatli planlama yaparak ve makul hareket ederek iç karartıcı istatistiklerin parçası olmaktan kaçınabilirsiniz. İşte bir noktadan diğerine sorunsuz gitmek için alınacak bazı tedbirler:

Gereksiz risklerden kaçının

İlk olarak, kendinize şunu sorun: otomobil kullanmanız gerekiyor mu? Seyahat etmeniz kaçınılmaz olmadığı sürece tehlikeli yollardan uzak durmalısınız. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, sadece iyice tuzlanmış ve temizlenmiş yolları kullanın. Yavaş sürün. Tercihen normal hızınıza göre saatte on kilometre daha yavaş ilerleyin. Yola erken çıkın ve kendinize zaman tanıyın. Önünüzdeki araç ile aranızda mutlaka yeterli mesafeyi (en az 4 saniye) bırakın. Sizi çok yakından takip eden biri olursa, kenara çekin ve geçip gitmesini bekleyin.

Otomobilinizi yola hazırlayın

Otomobilinizin yola çıkmaya uygun olduğundan ve bütün güvenlik kontrollerini geçtiğinden emin olun. Yola çıkmadan önce, silecek suyunuzun soğuk havaya uygun olup olmadığını kontrol edin, eksikse tamamlayın ve camlarınızdaki kar, buz veya buğuyu tamamen (sadece ön camdan değil, tüm camlardan) temizleyin. Yakıt deponuzun dolu olduğundan ve otomobilinizde yedek lastik bulunduğundan emin olun.

Her ihtimale karşı, otomobilinizde bir acil durum çantası bulundurmak da faydalı olabilir. Yolda mahsur kalırsanız ihtiyaç duyabileceğiniz bu çantanın içinde sıcak tutacak giysiler, reflektörlü bir ceket, el feneri, kürek ve tamamen şarj edilmiş bir telefon bulunmalıdır. Ayrıca kasko sigortanızı da unutmayın; otomobiliniz sizi yolda bırakırsa imdadınıza yetişebilir.

Dışarıdayken güvende kalın

Son olarak, en kötü hava koşullarında bile güvenli sürüş için bazı tedbirler alabilirsiniz. Görüş mesafesinin düşük olduğu durumlarda farlarınızı açın ve – kaygan yollarda fren yaparak durmak on kata kadar uzun sürebileceğinden – uzun bir takip mesafesi bırakın. Daha geniş bir alanda ilerlemek için şerit değiştirebilirsiniz. Ayrıca; vitesler, – eğer akıllıca kullanırsanız -kötü havalarda en iyi dostunuz olabilir. Düşük vitesler yokuşlarda çekişinizi korumanıza ve inişlerde hızınızı sınırlamanıza yardımcı olarak daha az fren yapmanızı sağlar.

Küçük mü yoksa büyük mü, hibrit mi yoksa elektrikli mi? Faydalı içeriklerimiz ile temel yol emniyeti ve sürdürülebilir araçlar hakkında daha fazlasını öğrenin:

2019’un en yeni otomobil emniyeti teknolojileri

İster eski ister yeni olsun, akıllı güvenlik araçları ile otomobilinizi koruyabilirsiniz

Küçük bir otomobil kazasına karıştığınızda neler yapmalısınız?

 

px Bu kış yollara çıktığınızda güvende kalın