Evde pişirebileceğiniz ucuz kış yemekleri

Kış yemekleri pişirmek için ilham gelmesini mi bekliyorsunuz? Havalar soğuduğunda, cep yakmayacak doyurucu tariflerle dolu bir yemek kitabına sahip olmanız önemlidir. Yılın bu mevsiminde en sevilen tarifler arasında fırın yemeği, güveç, çorba veya sıcacık tencere yemeği türleri yer alır. Kış yemeklerinin hem en besleyici gıdaları içermesi hem de lezzetli olması gerekir.

Düşük maliyetli yemek planına bağlı kalmak için birkaç günlük yemeği tek seferde pişirmek iyi bir fikir olabilir. Klasik yemekleri çok miktarda pişirirseniz, porsiyonlar halinde dondurabilirsiniz; böylece yoğun bir haftanın hazırlığını önceden yapmış olursunuz. Artanları öğle yemeğinde yemek veya çorba yaparken kullanmak, kendi sebzelerinizi yetiştirmek veya pazar alışverişi yapmak ve market alışverişi yaparken genel olarak bir bütçeye bağlı kalmak çok fazla para harcamadan dengeli, besleyici ve leziz kış yemekleri pişirmenize yardımcı olacaktır.

İşte bütçe dostu kış yemekleri pişirmek için püf noktaları…

Yiyecek alışverişi için bir bütçe belirleyin

Yiyecek alışverişi yaparken kendinizi alışverişe kaptırmanız çok kolay—açken alışveriş yapmayın. Bütçenizi belirleyin, ihtiyaçlarınızın listesini çıkarın ve mutlaka listeye bağlı kalın. Yiyecek masraflarınızın arttığını fark ederseniz, fiyatları başka süpermarketlerle karşılaştırın, daha ucuz ürün alternatifleri arayın ve listenizde sadece gerekli ürünlerin bulunduğundan emin olun.

Artan yemekleri akıllıca kullanın

Yiyecek israfı ciddi bir sorundur, bu yüzden artan yemekleri çöpe atmak yerine kullanmanız çok önemlidir. Fırında tavuk pişiriyorsanız tavuk kemiklerini et suyu yapmak için kullanın; sebze yemeği pişiriyorsanız sebze kabuklarını smoothie yapmak veya gübre olarak kullanmak için saklayın. Çok fazla miktarda yemek pişiriyorsanız, artanları buzdolabında saklayın ve sonraki gün öğle yemeğinde tüketin.

Kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirin veya israfı önleyin

Evde veya bir hobi bahçesinde sebze yetiştirmek gittikçe popülerleşiyor: evde sebze yetiştirmek tatminkar (ve ucuz) bir hobi, ayrıca bir kısmını da komşularınıza verebilirsiniz. Atılacak meyve ve sebzelerin çöpe gitmesini önlemek hem yiyecek masraflarınızı düşürmenin, hem de israfı önlemenin harika bir yoludur. Tabii ki ürünlerin yenebilir durumda olduğundan emin olmanız gerekir.

Yemekleri toplu olarak pişirin ve porsiyonlar halinde dondurun

Yiyecek bütçesine bağlı kalmanın en iyi yöntemlerinden biri yemekleri toplu halde pişirmektir. Güveç ve makarna sosu gibi yemekleri toplu halde pişirmek, bunları porsiyonlara ayırarak daha sonra hızlıca yemek hazırlamak için dondurabileceğiniz anlamına gelir.

Kendin yap projelerinden, mutlu ve yaratıcı bir ev hayatı sürmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi bizde bulabilirsiniz:

Bu kış evinizi düşük maliyetli yöntemlerle sıcak tutun

Eski mobilyaları elden geçirerek evinizi güzelleştirin

İnfografik: Plastik kullanımını neden azaltmalıyız?

 

px Bütçe dostu kış yemekleri pişirmek için püf noktaları