Buzlu ve karlı yollarda hayat kurtaran taktikler

Sizin ve sevdiklerinizin ve ayrıca tüm trafikte sürüş güvenliği sağlamak için, bilinçli araç kullanımının önemi kış şartlarından her zamankinden daha çok öne çıkıyor. Aracınızın kış şartlarına hazır olması kadar, trafik kurallarına gösterilecek özen ve zorlu durumlarda sakinliği elden bırakmayıp soğukkanlı olmak, buzlu ve karlı yollarda hayat kurtaran taktikler konusunun ilk maddesi olmalı. Unutmamalı ki trafikte kurallara uyan ve sakin bir sürücü olmak en zorlu durumlarda bile riskleri azaltır. Aracınızı trafikte bekleyen riskler konusunda bilgi sahibi olmak içinse Generali’nin ‘kasko sigortası nedir?‘, ‘trafik sigortası nedir?’ sorularına detaylı yanıt bulabileceğiniz hizmetlerine göz atmayı unutmayın.

Buzlu ve Karlı Yollarda Hayat Kurtaran Taktikler Neler?

Öncelikle aracınızın kış şartlarına hazır olduğundan emin olun. Aracınızın kış şartlarına hazırlık durumu konusunda daha önceki blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Mevsim itibarıyla mutlaka kış lastikleriniz takılmış olmalı. Kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler konusunda detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kötü Havada Araba Kullanmak

Kış aylarında; aracınızın silecekleriyle, görüş mesafesi için önem arz eden farların ve ayrıca stop lambalarınız çalıştığından emin olmak önemlidir. Karlı ve buzlu günlerde yola çıkmadan önce sadece ön camın değil farlar ve stop lambalarındaki buzu da temizlemeli.

Araç camındaki buzu çözmek için aceleci davranmak camın çatlamasına veya çizilmesine neden olabilir. Donmuş camlara sıcak su dökerek, buzu çözmeyi denemek doğru bir yöntem değildir. Araç cam temizliğinin en doğru ve işlevsel yöntemleri konusunda bir başka blog yazımızda verdiğimiz detayları inceleyebilirsiniz.

Yolda karşınıza çıkacak kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmak için aracınızda her zaman zorunlu olan takoz ve çekme halatı gibi ekipmanlara ek olarak mutlaka ilk yardım çantası, el feneri ve yedek sigorta bulundurun. Mevsim şartlarını düşünerek, soğuk motoru çalıştırmak için yükü artan, arça akü durumunu kontrol etmiş olun. Motor bakımınızı yaptırın, yağ değişimini ihmal etmeyin.

Kış mevsiminde araca binip, yola çıkmadan önce mutlaka hava ve yol durumuna göz atın. Hava ve yol durumu ile ilgili güvenlik arz eden durumlardan önceden haberdar olmak ve örneğin ekstrem bir durum varsa, yola çıkmadan önce beklemek için şansınız olsun.

Araç kullanırken kalın kışlık mont, eldiven gibi giysiler kullanım performansını düşürür. Bunun için araç ısındıktan sonra kalın giysileri çıkarın. Emniyet kemerinizi takmadan yola çıkmayın.

Aracınız ve siz yola çıkmaya hazırsınız ancak, karlı ve buzlu yollarda sürüş güvenliğini sağlamak açısından ilk şart yumuşak sürüş ilkesinden şaşmamak. Gaz ve fren pedalı ile direksiyonu kış şartlarını unutmayarak daha dikkatli, ani hareketlerden kaçınacak şekilde kullanın. Unutmayın ki kış hava şartları yol güvenliğindeki riskleri artırır. Bunun için hız sınırı ve trafik kurallarına koşulsuz özen gösterin.

Sürüş esnasında fren mesafesi uzayacağı için, araç takip mesafesini uzun tutmaya özen gösterin. Aracın kayması durumunda direksiyonu kaydığı yöne doğru çevirin aksi halde araç tekerleri kitlenebilir. Aracı toparladıktan sonra sakince tekrar yön verin. Kaygan ve karlı zeminli yollarsa, önünüzde ilerleyen aracın geride bıraktığı tekerlek izlerini takip etmeyi deneyin.

Buzlu ve karlı yolda frenlerinize çok dikkatli basınç uygulamalısınız. ABS sistemi bu yol durumunda aracınızın tekerleklerinin kitlenmesine neden olabileceği için fren yaparken dikkatli olmalı mümkün mertebe ani frenlerden kaçınmalısınız. İlerlediğiniz yol sertleşip eğim kazanırsa; inişte freni sürekli kullanmak kaymaya neden olabilir bunun için el frenini çekip, vitesi bire alarak inin.px Buzlu ve Karlı Yollarda Hayat Kurtaran Taktikler