Çevre dostu bir tüketici misiniz? Bu ilkeyi hayata geçirmenin, yerel üreticilerden alışveriş yapmaktan işlenmiş gıdalardan kaçınmaya kadar birçok yöntemi vardır. Plastik kullanımına dikkat etmek de bunun bir parçası ve günümüzde ne satın aldığımızı bilmek her zamankinden daha önemli. Dünyamızın korunmasına yardım etmek söz konusu olduğunda, her değişim faydalıdır! Tekrar kullanılabilir bir su şişesi veya alışveriş çantası almak gibi basit hareketler bile büyük bir fark yaratabilir.

Kısa bir süre önce, YouGov, Birleşik Krallıktaki tüketicilerin yarısının çevre dostu ambalaj için daha fazla para ödemeye istekli olduğunu ve 10 tüketiciden 8’inin plastik atıklarını azaltmaya çalıştığını ortaya koydu. Tüketiciler, %50 gibi büyük bir oran ile doğada çözünebilen ambalajdaki ürünler için daha yüksek fiyat ödeyeceğini kabul etti. İşte bu da günümüzde sürdürülebilirliğin önemini ortaya koymaktadır.

Çevre konusunda daha bilinçli olmanın uzun vadede daha fazla tasarruf sağlayabileceği sizi şaşırtabilir. İşte bu yolda size yardımcı olacak bazı ipuçları…

Yerel üreticilerden alışveriş yapın

Karbon ayak izinizi azaltmak için mümkün olduğu kadar yerel ve mevsimlik alışveriş yapın. Hem en taze ürünleri alırsınız hem de küçük işletmeleri desteklemiş olursunuz.

İyi bir alışveriş çantanız olsun

Gıda alışverişine çıktığınızda yanınızda tekrar kullanılabilen bir çanta götürün. Plastik torbalara ihtiyacınız yok; tek hatırlamanız gereken, bez çantanızı her zaman gündelik çantanızın içinde tutmak… Gereksiz ambalajlanmayan ürünler alın ve kuru gıdaları sizin götüreceğiniz bir kavanoza veya torbaya doldurma imkanı gibi çevre dostu seçeneklere sahip pazarlardan veya marketlerden alışveriş yapın. Eve plastik taşımadan daha huzurlu hissedin.

İleri derecede işlenmiş gıdalardan kaçının

Plastik kullanımınızı azaltmak istiyorsanız işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız. Çevre için zararlı olmanın ve gizli şeker içeriğine sahip olmanın yanı sıra, genelde daha pahalıya mal olurlar. Evde sıfırdan yemek pişirmek; sağlığınız, bütçeniz ve dünya için en iyisidir. Taze, mevsimlik malzemeler kullanarak evde ne kadar lezzetli ve renkli yemekler pişirebileceğinizi görmek size mutluluk verecek. Sebze kabuğuyla sıfırdan bulyon yapmak atıkları azaltmanın harika yöntemidir.

Tekrar kullanılabilir bir su şişesi alın

Mümkün olduğunca tek kullanımlık plastiklerden kaçının. Üretilen plastiklerin %40’ının tek kullanımlık plastik ambalajlar için kullanıldığı ortaya koyulmuş durumda. Dayanıklı ve tekrar kullanılabilir bir su şişesi almak, atıkları azaltır ve daha fazla su içmenizi sağlar.

En sevdiğiniz içecekleri sipariş ederken plastik kullanımını azaltmak için daha fazla yöntem mi arıyorsunuz? Kahve severler artık kağıt bardaklar yerine kahve termosu kullanıyor. Ayrıca bazı kahve zincirleri kendi termoslarının kullanılmasını teşvik etmek için indirimli kahve sunuyor. Üstelik, çok çeşitli desenlerle – tarzınız ne olursa olsun – tasarruf edebilir ve dünyayı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız farklı içeriklere göz atabilirsiniz:

Meditasyonun sağlığınız için 5 faydası

Hayatımızı kolaylaştıran ev teknolojileri

Formda kalmanızı sağlayacak yenilikçi giyilebilir teknolojiler

 

 

 

 

 

 

 

 

px Çevre dostu tüketim ile paranızı ve dünyayı koruyun