Haftanın her günü, o ya da bu şekilde trafikte geçirdiğimiz zaman, gündelik rutinlerimiz arasında yer alıyor. Örneğin, İstanbul’da yaşayan biri hafta içi bir günde 96 dakikasını trafikte geçiriyor; İstanbul’da trafiğin en yoğun olduğu saatler sabah 08.00 ila 10.00 ve akşamları 18.00 ila 20.00 arası gösteriliyor. Yine İstanbul’da yaşayanlar; hafta içinde ortalama günde 96,9 dakika, hafta sonunda ise ortalama günde 86,2 dakika olmak üzere toplamda 1 yılın 24 gününü trafikte yer alıyor.

Her saat 21 yeni araç trafiğe katılırken, gün içinde yapılacak yarım saatlik bir yolculuk için yılda toplam 118 saat vakit harcanıyor. TÜİK’in yılın ilk motorlu kara taşıtları istatistikleri açıklamasına göre: Ocak 2014’te Türkiye’deki araç sayısı ilk kez 18 milyonun üzerine çıktı, Haziran 2014’te ise 18 milyon 352 bin 136’ya yükseldi. Trafikteki araç sayısının yüzde 52.1’ini otomobiller oluşturdu. Haziran ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 9 552 829 adet otomobilin yüzde 41,5’i LPG’li, yüzde 30’u benzinli, yüzde 28,1’i dizel yakıtlı.

Yakıt Tasarrufu

Baksanıza, her gün içinde olduğumuz trafik, aslında hayatımızın ne kadar da önemli bir zamanını alıyor. Bütün bu istatistiki bilgiler bir yana… Her gün trafiğe çıkan şoförler bilinçli kullanımdan uzaklaştıkça, insan hayatını kolaylaştıran araçlardan olan otomobiller, artan trafik ile zihinsel sağlığımıza; güvenilir sürüşten uzaklaştıkca can sağlığımıza ve canlılık için en önemli faktör olan çevreye olumsuz etki olarak geri dönüyor. Egzoz dumanı, gürültü kirliliği, karbon salınımı gibi insanlara ve doğaya zarar veren faktörleri de düşünerek, araç kullanımlarında mümkün olduğunca yeşil kurallara uymalı; hem çevre hem de kendi ekonomimizi gözeterek araçlarda yakıt kullanımına önem göstermeli…

Araç kasko değerinin korunmasında da önemi büyük olan doğru ve ayrıca ekonomik yakıt tasarrufu nda en aktif faktör sürücü, yani bizleriz! Yakıt tüketimini ne kadar düşürürseniz çevreye o kadar daha az zarar verir; ekonomik olarak da tasarruf edersiniz. Aracınızı ne kadar hızlı kullanırsanız, yakıt tüketimi o kadar artar. Hız limitleri içinde kalmaya özen gösterip, bilinçli bir şoför olurken aynı zamanda da yakıt tasarrufu sağlamak mümkün. Hız seviyesinde değişiklik yaparken de agresif artışlar yerine, yakıt kullanımını da olumlu etkileyecek şekilde yavaş hızlanma yolunu tercih edin. Her şeyden önemlisi yolda karşınıza aniden çıkacak bir canlıya çarpmamak, trafik kazalarından kaçınmak için kurala harfiyen uymalı.

Kullandığınız aracı sabit bir hızda olabilecek en yüksek viteste sürmek, düşük viteste ve yüksek devirde kullanmaktan çok daha az yakıt tüketimine sebep olur. Klima kullanımı aracın motoru için ekstra yük getirir, bunun için araç klimasını bilinçli kullanın. Park ve duraklama halinde motoru durdurmak; 25 saniyeden sonra yakıt tasarrufu na olumsuz etki eden, motoru çalışır halde bekletmekten çok daha tasarrufludur.

Maddi olarak cebinize iyi gelecek bu teknik ip uçlarının yanı sıra kısa mesafelerde toplu taşıma araçlarını tercih etmek; günlük rutinde pratik çözümler yaratmak, örneğin aynı yerinde çalışan ve birbirine yakın mesafede oturan kişilerin araçlarını belirli bir takvime uyarak, sırayla trafiğe çıkarması; bir diğer günlük rutin olan alışverişleri işten eve dönerken yapmak ve böylece hem zamandan hem de yakıttan tasarruf etmek; aracınızın teknik kontrollerini aksatmamak;  gibi detaylara da önem vermeli.

Yakıt satın alırken işinizi kolaylaştıracak bir kaç da ipucu: Yaz aylarında, sabah ya da gece saatlerinde benzin satın alın; soğuk saatlerde benzin satın alarak hem benzin buharının atmosfere kaçmasını önlersiniz hem de daha yoğun benzin satın alırsınız. Satın aldığınız yakıtın solventli olmamasına dikkat edin dolayısıyla güvenilir istasyonları tercih edin, benzin buharının depo kapağı üzerine baskısını önlemek için yakıt deposunu ağzına kadar doldurmayın.

 

 px Çevre ve Cebiniz İçin Yakıt Tasarrufu