Father and son putting coin into piggy bank.jpg

Çocuğunuza para yönetimini öğretmenin yolunu bulmak çok zor görünebilir. Ancak biraz sabır ve birkaç püf noktası ile çocuklarınızın ekonominin işleyişini kavramasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğuma para yönetimini öğretmeye ne zaman başlamalıyım?

Çocuklar beş yaşına geldiğinde psikologların “zihin kuramı” adını verdiği kavramı geliştirir, yani başkalarının kendilerinden farklı zihinsel duruma sahip olduklarını anlayabilirler. Para, ilişkilere dayanarak değer kazandığı, verildiği ve alındığı için, bu dönem çocuklara para yönetimini öğretmeye başlamak için çok uygundur. Ne kadar erken başlarsanız, sağlıklı finansal alışkanlıklar da o kadar fazla benimsenir.

Çocuklarınız paraya değer vermeyi düzgün bir şekilde öğrenecekse, ilk öğrenmeleri gereken paranın ağaçtan toplanmadığıdır. Yani cep harçlığı vermeyin. İlk başta iyi davranışlar karşılığında kazanmalarını sağlayın. Ardından, yeterince büyüdüklerinde, ev işi, ödev ve iyi bir karne alma gibi şeyler karşılığında cep harçlığı verin.

Çocuğumun para biriktirmesine nasıl yardımcı olurum?

Özellikle ilk zamanlarda, çocuğunuzun paralarını, artışı görebilecekleri şeffaf bir kumbaraya koymasını sağlayın. Ardından basit hedefler koyarak ona yardımcı olun. Çocuğunuz yeni bir oyuncak istiyorsa, cep harçlığını biriktirerek alabileceğini açıklayın. Ve biriktirdiği harçlığın üstünü tamamlayarak parasını boşa harcamadığı için onu ödüllendirin. Başka bir deyişle, faiz ödeyin!

Peki ya sağlıklı harcamalar?

Çocuğunuz bir tasarruf hedefine ulaştığında, istediği eşyayı almasını ve parayı kasiyere kendisinin vermesini sağlayın. Bunun tasarruf etme ve istediğine ulaşma arasında pozitif bağlantılar oluşturmasının yanı sıra, para yönetiminin önemli bir parçası, tıpkı para gibi, eşyaların da kazanılması gerektiğinin anlaşılmasıdır.

Para biriktirmeyi teşvik etmek ve plansız alışverişlerden caydırmak iyi olmakla birlikte, çocuğunuzun fazla harcamanın sonuçlarını öğrenmesi için kendi satın alma kararlarını vermesine imkan tanımanız da önemlidir. Çocuğunuz almak için para biriktirdiği şeyi satın almayacağınızı veya harcadığı parayı (kendi kazanmadığı sürece) sizin yerine koymayacağınızı fark ettiğinde, en çok istediği şeylere finansal disiplinle ulaşabileceğini kısa süre içerisinde öğrenecektir.

Bütçe oluşturmayı ne zaman öğretmeliyim?

Çocuğunuz gerekli matematik becerilerini kazandığında veya bunları öğrenebilecek durumda olduğunda başlayabilirsiniz. Çocuğunuza, haftalık market alışverişinin ona ait bölümü için bir bütçe verin ve neye ne kadar harcayacağına karar vermesine ve neye ihtiyaç duyduğu ve neyi sadece istediği arasında öncelik belirlemesine yardımcı olun. Ardından, yeterince büyüdüğünde, kısmi zamanlı bir iş bulmasını teşvik edin; bu noktada fatura kavramını öğretebilirsiniz. Bunu her ay konaklama veya market alışverişi için sembolik bir tutar ödemesini isteyerek ya da benzer bir tutarın bir tasarruf hesabına yatırılmasını şart koşarak yapabilirsiniz. Telefonundan ayrılmıyorsa, harcamalarını takip etmesi için Masraf Yönetimi gibi bir bütçe uygulaması kullanmayı öğretebilirsiniz.

Her yaşa yönelik önemli ipuçlarımız ve püf noktalarımız ile çocuklarınızın mutlu, başarılı geleceklere sahip olmasına rehberlik edin:

İlk konut kredinizi almanın yolu

Kişisel bilgilerinizi koruma kılavuzu

px Çocuğunuza para yönetimini nasıl ve hangi yaşta öğretmelisiniz?