Çocuklara yol güvenliğini öğretmenin eğlenceli yöntemleri

Yol güvenliği teması çocuklar için en eğlenceli konulardan biri sayılmaz, bu yüzden de anne – babalar tarafından sıklıkla gözardı edilir. Ancak yolların yakınındayken dikkatli ve tetikte olmak, çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren öğretmeniz gereken önemli bir konudur. Peki, çocuklarınızı yol güvenliği konusunda eğitmenin ve hem dinlediklerinden hem de öğrendiklerinden emin olmanın yolu nedir? İşte size birkaç ipucu:

Güvenlikle ilgili şarkılar söyleyin

Dile dolanan bir şarkı kadar akılda kalan bir şey yoktur. Hal böyle olunca, yol güvenliği mesajlarını eğlenceli bir melodiyle çocuğunuza vermek akıllıca bir yöntem olabilir. Örneğin, karşıdan karşıya geçme gibi bazı durumlarda bu şarkıları çocuğunuzla birlikte söyleyerek onun yol güvenliği hakkındaki bilgilerini pekiştirebilirsiniz. Google’da yol güvenliği şarkılarını aradığınızda ilham alabileceğiniz birçok sonuç çıkacaktır!

Uygulamalar kullanın

Bir uygulama kullanarak yol güvenliğini öğrenmeleri için çocuklarınızı teşvik edin. Yarışmalar, oyunlar ve karakterler kullanarak güvenlik hakkında bilgi edinmeyi eğlenceli hale getiren birçok uygulama vardır. İyi puan almaları karşılığında ödül bile verebilirsiniz!

Hikayeler anlatın

Hikaye anlatmak önemli bir konuyu hayata geçirmenin ve ilgi çekici olmasını sağlamanın etkili bir yoludur. Hatta hikayeleri anlatıp, ardından karakterleri gündelik hayatta canlandırabilirsiniz. Çocukların çizgi filmlerdeki karakterleri hayranlıkla izleyip örnek aldığı gerçeği de size yardımcı olabilir. Çocuğunuza trafik konulu çizgi filmler izleterek, eğlenirken önemli bilgiler edinmesini sağlayabilirsiniz. 

Bir oyun haline getirin

Oyunlar, sıkıcı mesajları eğlenceli ve etkileşimli hale getirmek için harika bir araçtır; bu yüzden, çocuğunuzla dışarı çıktığınızda karşıdan karşıya geçmeyi bir oyun haline getirin. Hikayelerdeki karakterleri hayata geçirin ve onlara karakterlerinin güvende kalması için ne yapmaları gerektiğini sorun. Ayrıca dur işaretlerine gelince zıplamalarını sağlamak gibi bazı hareketler uydurabilirsiniz!

Son olarak, sola ve sağa bakmanın alışkanlık haline gelmesi için mesajların uzun vadede akıllarında yer etmesini sağlamalısınız. Yol güvenliğinin çocuğunuzun aklına iyice kazınması için bu şarkıları söylemeye ve ilgi çekici hikayeler anlatmaya devam edin.

Yağışlı havada sürüş bilgilerinizi tazelemek ya da çocuklarınızı yol emniyeti kuralları hakkında bilgilendirmek mi istiyorsunuz? Tavsiyelerimiz size her aşamada yardımcı olabilir:

Yoğun sabah trafiğinde okula giderken güvenli sürüşün ipuçları

Bebek Koltuğu Kullanım Önerileri

 

 

px Çocuklara yol güvenliğini öğretmenin eğlenceli yöntemleri