Bit tarağıyla saç tarayan anne

Çocuklar yaz tatilinden sona okula dönerken ailelerin aklında tek bir şey vardır: Çocukları bitlenmekten nasıl koruruz? 

Bitlenme en yaygın olarak 4 ila 14 yaşındaki çocuklar arasında görülür ve bitlerden kurtulmak uzun süren ve can sıkıcı bir bekleyişe yol açabilir. Ayrıca, o kadar fazla sayıda farklı ürün ve tedavi yöntemi vardır ki nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Bu yazımızda, bitlerle mücadele etmeye yönelik reçetesiz ürünlerin ve doğal yöntemlerin yanı sıra bitlerden korunmanın en iyi yöntemlerine göz gezdiriyoruz. 

Pek çok çocuğu düzenli olarak etkileyen bitlere karşı eczanelerde, hatta kozmetik mağazalarında şampuan, losyon, sprey ve tarak gibi birçok reçetesiz ürün bulunabilir. Bunları talimatlara uygun şekilde kullanın ve birçok tedavi yönteminin bit sirkelerini tamamen gidermemesi nedeniyle bir hafta sonra işlemi tekrarlayın. Bitlerin yaşam süresi ortalama 30 gün, sirke adı verilen yumurtalarının olgunlaşma süresi ise 9 ila 12 gündür.

Bununla birlikte, bu tedavi yöntemlerini çok sık kullanmaktan kaçının; aksi takdirde, etkinlikleri azalabilir. Ayrıca iyi bir metal bit tarağı alın ve tekrar enfekte olmayı önlemek için her kullanımdan sonra tarağı iyice temizleyin. Zamanınız kısıtlıysa ve biraz daha fazla para harcayabilecek durumdaysanız profesyonel yardım da alabilirsiniz. 

Reçetesiz tedavi yöntemlerinde bulunabilecek toksinler konusunda endişeleniyorsanız ve masraf yapmak istemiyorsanız, evde deneyebileceğiniz doğal yöntemler de mevcut. Örneğin aynı oranda su ile seyreltilmiş üzüm sirkesi ve katkısız, sızma zeytinyağını saça sürerek gece boyu bekletebilir ve sabah yine sirkeli suyla durulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ve saç kremi kullanmak gibi yöntemler genellikle bitleri sersemletmek için ürünü bir süre saçta bırakmayı, ardından saçı tarayarak bitleri gidermeyi ve bunu haftada birkaç defa tekrarlayarak saç kurutma makinesi ile saçı kurutmayı kapsar. Bitler temizlendikten sonra ise tekrar enfekte olmaktan kaçınmalısınız. 

Bitlenme hijyen durumu ile ilgili değildir ve temiz veya kirli, uzun veya kısa her türlü saça yerleşebilir. Havlu, yatak veya pelüş oyuncak gibi eşyaları paylaşmaktan ziyade, yaygın olarak kafa teması ile geçiş yaparlar. Yine de tedaviden sonra bu tür eşyaları sıcak suyla yıkamalısınız. Bitleri olan biriyle yakın fiziksel temastan kaçınmak, uzun saçları toplamak, çay ağacı yağı spreyi kullanmak ve çocuklarınıza başkaları ile aynı şapkayı veya tarağı kullanmamalarını öğütlemek de bitlerden uzak durmanıza yardımcı olacaktır.  

  

px Çocuklarınızı saç bitlerinden nasıl korursunuz?