Dışarıya çıkmak, dışarıda vakit geçirmek biz büyükler için olduğu kadar çocuklarımız için de bir ihtiyaç. Ancak Koranavirüs salgını sebebiyle evde vakit geçirmek zorunda olduğumuz bu kritik günlerde; çocuklara evden kalmanın mecburiyetini anlatmak, onları bir aktivite ile meşgul edebilmek ve konsantrasyonlarını sağlamak zorlu bir süreç. Sizi “evde çok sıkıldım” cümlesinden kurtaracak, ailecek keyifli zaman geçirmenizi ve çocuklarınızın hayal güçlerinin gelişimini sağlayacak aktiviteleri makalemizde bulabilirsiniz.

Birlikte oyun parkurları oluşturun

Evde bir halı, ahşap zemin ya da seramik zemin üzerine siyah, beyaz ya da faklı renklerde bantlar kullanarak metrelerce hatta bir odadan diğerine kadar giden otopark alanları, yollar oluşturabilirsiniz. Hemen hemen her çocuğun sevdiği bu oyun parkurlarında arabalarıyla uzun süre oynamalarını sağlayabilir, diğer yandan çocuğunuzla birlikte sohbet ederek ve ona eşlik ederek siz de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kutuda ne var?

Bir kutu gören çocuğun “kutuda ne var?” sorusunu sıklıkla duymuşuzdur. Bir kutuya koyacağınız nesne ya da nesneleri ipuçları vererek çocuğunuzun tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Bu tip oyunlar hem soru sorma hem yanıtlama hem de hayal güçlerinin gelişimi açısından çocuklarla oynanabilecek basit aktiviteler arasında yer alıyor.

Küçük şefler mutfağa

Her çocuk mutfakta vakit geçirmeyi sever. Çocuğunuzla beraber hazırlayabileceğiniz bir yemek seçin. Örneğin makarna ya da sucuklu yumurta gibi çocukların kolayca sizinle birlikte yapabilecekleri bir yemekle ilerleyebilirsiniz. Bu tip aktiviteler, el becerisinin gelişimine yardımcı olmasının yanı sıra özgüven de kazandırması açısından çocuklar için yararlıdır.

İlk ortak hikayeniz için en uygun zaman

Virüsün dışarıya çıkmamızı kısıtladığı bu günler çocuğunuzla birlikte yeni kitaplar okumanın yanı sıra ilk ortak hikayenizi de yazabilirsiniz. Ona yazı yazmanın güzelliklerini anlatabileceğiniz bu günlerde, birlikte belirleyeceğiniz bir konu hakkında ilk hikayesini yazmasına yardımcı olarak hayal gücünün gelişimini sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf çekmeyi öğretin

Fotoğraf çekmek, çocuğunuzun daha yaratıcı düşünmesine ve olaylara farklı açılardan yaklaşmasına yardımcı olmasını sağlayacak hobiler arasında en yaratıcı olanıdır. Fotoğraf çekmeyi öğreterek hem birlikte keyifli anlara ortaklık edebilir hem de çocuğunuza yaratıcı düşünme yeteneği kazandırabilirsiniz.

Hem spor hem eğlence

Plastik tabakların altına yapıştıracağınız çubuklarla kolayca tenis raketleri yapabilir, bir balonu da şişirerek birlikte badminton ya da tenis oynayabilirsiniz.

Her dönem rağbet gören aktivite “Patates Baskı”

Belki her anne babanın çocukluğunda hem okulda hem de evde yaptığı patates baskı, hem maliyet hem de kolay uygulanabilmesi açısından eğlenceli ve her dönem rağbet gören bir aktivite. Çocuğunuzla birlikte patatesleri istediğiniz şekilde keserek farklı motifler oluşturabilir, renkli boyalar kullanarak bu motifleri kağıda aktarabilirsiniz.

Kendi kısa filminizi çekin

Son dönemlerde gelişen teknoloji, amatör kısa videolar çekilmesine ve bu videoların internette ücretsiz olarak kullanıma sunulan video programlarında dilediğiniz şekilde birleştirilmesine olanak tanıyor. Çocuğunuzla birlikte ortak bir senaryo yazabilir, yazdığınız senaryo ekseninde çekeceğiniz 3-4 kısa vidoyu birleştirerek, alt yazı ve müzik ekleyebilir ve kendi kısa filminizi oluşturabilirsiniz.