Daha az plastik kullanımı için küçük tavsiyeler

Dünya çapında plastik kullanımı ve çevreye verilen zarar hakkındaki korkutucu istatistikler manşetlere çıkmaya devam ederken, hepimiz plastik kullanımıyla ilgili yaklaşımımızı değiştirmeye başlamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, bu kadar ciddi bir bilgi karşısında işe nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir.

Neyse ki, yaşamınızda geniş kapsamlı değişiklikler yapmanız gerekmiyor! Plastik pipetleri reddetmekten gündelik iş yemeğiniz için yeniden kullanılabilir bir saklama kabı satın almaya kadar oldukça küçük çabalar bile uzun vadede büyük bir fark yaratabilir. Dahası, plastik kullanımını azaltmaya yönelik bu tür püf noktaları aynı zamanda para tasarrufu yapmanızı da sağlar ve hem dünyaya özen göstermenize hem de birikimlerinizi artırmanıza yardımcı olur. Her açıdan kazançlı bir senaryo, değil mi?

Yeniden kullanılabilir ürünler satın alın

Plastik pipet, bardak, çatal-bıçak ve poşet gibi gündelik ürünler dahil olmak üzere, plastik bazlı ürünlerin büyük çoğunluğu yalnızca bir defa kullanılır. Bu ürünler bir kez kullanılıp çöpe atıldığında da, çok büyük miktarda atık oluşturur. Neyse ki artık kanvas, metal ve bambu gibi çeşitli malzemelerden üretilen çok sayıda yeniden kullanılabilir ürün seçenekleri bulunmaktadır. Çevreyi korumaya katkıda bulunacak ürünler satın alabilir ve uzun vadede kahve içerken tek seferlik bardaklar kullanmadığınız ve iş yerinde yemek ambalajlarını atmadığınız için para tasarrufu sağlayabilirsiniz! Farklı yiyecekler için bölümleri bulunan yenilikçi yemek kaplarına, şık metal su şişelerine, metal veya silikon pipetlere ve izotermal bardaklara da göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, yemek siparişi veriyorsanız, restoranın pakete plastik çatal-bıçak koymaması için not düşün ve kendi çatal-bıçağınızı kullanın. Bu, uzun vadede büyük fark yaratabilecek küçük ve basit bir adımdır.

Mümkünse yerel ürünler satın alın

Birçok süpermarket, et, meyve ve sebzeleri plastik ambalajlara koyar. Oysaki, bu ambalajların çoğu gereksizdir ve çöpe atılır. Ancak yerel marketlerden, fırınlardan veya kasaplardan alışveriş yapma imkanınız varsa, yiyeceklerinizi kağıda sardırabilir veya ambalajsız alabilirsiniz. Bu yöntemle, her yıl büyük miktarda ekstra plastiğin kullanılmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, yerel esnaftan alınan ürünler genellikle daha kaliteli olur ve küçük işletmeleri desteklemiş olursunuz!

Süpermarketlerde topluca alışveriş yaptığımız için – ürünlerin tek tek konduğu ambalajların dışında – büyük poşetlere de ihtiyaç duyarız. Oysa ki, aldığınız ürünleri koymak için yanınızda file veya bez torba götürseniz, belki de plastik kullanımının en yoğun olduğu alanlardan birisiyle ilgili önemli bir adım atmış olursunuz. Yeni kanuni düzenlemeyle birlikte, süpermarketlerin, 2019 yılının ilk gününden itibaren plastik poşetleri ücret karşılığında vermek zorunda olduğunu düşünürsek; bu önlemin, doğa kadar cebiniz için de avantajlı olacağını söyleyebiliriz.

Benzeri bir durum pazarlar için de geçerli: Çevrenizdeki pazar yerlerini öğrenin ve satıcıların verdiği ambalajların yerine kendi poşetlerinizi yanınızda götürün. Bazı yerlerde ambalaj kullanmazsanız indirim yapabilirler, bu yüzden önceden sormanız faydalı olacaktır. İster süpermarketten ister yerel dükkanlardan alışveriş yapıyor olun, dondurulmuş gıdalar yerine taze ürünler alın ve saklamanız gerekiyorsa eve döndüğünüzde bunları yeniden kullanılabilir ambalajlar ile dondurun. Bu, hem fazladan plastik atık çıkmasını önlemeye yardımcı olur, hem de porsiyon kontrolü yapmanızı sağlar. Plansız bir alışveriş yapma ihtimaline karşı yanınızda yedek bir bez veya kanvas torba bulundurmayı unutmayın – bunları kolaylıkla katlayıp çantanızın cebinde taşıyabilirsiniz.

Küçük günlük püf noktaları

Bazı alışkanlıklar ve ipuçlarıyla, rutininizi değiştirmek zorunda kalmadan gündelik plastik kullanımınızı azaltabilirsiniz. Banyo malzemeleri alırken, sıvı sabun ve şampuan şişeleri yerine kalıp sabun almayı tercih edin. Her fiyat düzeyinde birçok çevre dostu marka bulunmaktadır ve bunlar genellikle standart boyda şişelerden daha uzun süre dayanır! Kullanmadığınızda kuru kalmaları ve seyahat sırasında veya spor salonuna giderken kolayca taşıyabilmek için bunları küçük ve kapaklı metal kaplarda saklayın. Kullan-at tıraş bıçakları yerine jileti değiştirilebilen bir tıraş aleti satın alın. Bir kadınsanız, tekrar kullanılabilir adet kabı kullanmayı düşünebilirsiniz; bu, hem vücudunuz için daha sağlıklıdır hem de plastik kullanımını ve hijyenik ürünlerin aylık maliyetini azaltır.

Evinizde saklama kaplarından konserve kavanozlarına kadar birçok plastik kap bulunması muhtemeldir; ancak yenisini satın alıyorsanız plastik yerine cam tercih edin. Hem cam kaplar yiyecekleri plastik kadar taze tutar, hem de elinizde bulunan kavanoz veya şişeleri yıkayabilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

Bir restorana gittiğinizde plastik yerine cam şişelerdeki içecekleri sipariş etmeye çalışın, bunların geri dönüşümü çok daha kolaydır. Plastik pipet kullanmamalarını rica edin ya da pipet kullanmayı tercih ediyorsanız yemeğin sonunda yanınızda götürebileceğiniz kendi metal pipetinizi götürün. Dondurma alıyorsanız, plastik kullanımınızı sınırlamak için plastik kap yerine külah alın ve dondurmayı bitirdiğinizde ekstra ve lezzetli bir yiyeceğin tadını çıkarın! Son olarak, özellikle alışverişlerinizi kaydeden bir bankacılık uygulamanız varsa, ihtiyacınız olmayan fişleri marketlerin çıkışındaki geri dönüşüm kutularına atın. Kağıt genellikle geri dönüşümü zorlaştıran plastik içerir ve evde atıklarınızı ayrıştırmıyorsanız bunları çöpe atmanız halinde evsel atıklarla karışırlar.

Farkındalıktan öğle atıştırmalıklarına kadar, sağlıkla ilgili püf noktalarının gündelik yaşamınızı nasıl dönüştürebileceğine dair en yeni içeriklere sahibiz:

Beyin sağlığınızı korumanın basit yolları

Sizin için en doğru takviyeler hangileri?

İnfografik: Diş bakımı için faydalı ipuçları

 

px Daha az plastik kullanımı için küçük tavsiyeler