lastik şişiren bir adam

Araç kullanmanın çevre üzerindeki olumsuz etkisi büyüktür. Küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık %16’sından, fosil yakıtlarla çalışan otomobil ve kamyonlar sorumludur. Benzinli veya dizel aracınızı kullanmaya devam etmeniz gerekmesine rağmen daha çevreci yaşamak istiyorsanız, işte hem çevreyi korumak hem de biraz tasarruf etmek için alabileceğiniz basit önlemler…

Otomobil paylaşımı

Aynı yere giden birçok otomobilde sadece tek kişinin bulunması büyük bir israftır. Neden işe veya sosyal etkinliklere giderken meslektaşlarınız veya arkadaşlarınızla haberleşerek tek otomobil kullanmıyorsunuz? Bunun yanı sıra, yapmanız gereken birden fazla işi benzer bir güzergah üzerinde bir araya getirebilirsiniz.

Gereksiz yükleri boşaltın

Her gün ihtiyaç duymadığınız eşyaları otomobilinizden indirerek ağırlığı azaltın ve yakıt tasarrufu sağlayın. Örneğin portbagaja, bisiklet askısına ve bagajdaki kişisel eşyalara sürekli ihtiyaç duyulmaz.

Klimayı kullanırken tutumlu olun

Klima, yakıt tüketimini %20’ye varan oranda artırabilir ve genelde düşünmeden kullanırız. Şehirde dolaşıyorsanız, klima yerine camları açın. Bunun tek istisnası saatte 70 km üzerindeki hızlardır. Bu durumda, otomobildeki rüzgarı ve gürültüyü azaltmak için camlarınızı kapatırsanız daha rahat edersiniz.

Yakıt açısından verimli sürüş

Hafif hızlanma, sabit hızda ilerleme, ani frenlemeden kaçınma, hareketsiz dururken motoru kapatma gibi basit tedbirler, yakıt tasarrufuna büyük katkı sağlayabilir. Araçların tipik olarak en verimli olduğu hızlar 50 ila 80 km/saat arasındadır. Daha hızlı ilerlediklerinde seyahat sürenizi çok fazla etkilemeden daha fazla yakıt tüketirler.

Lastik havanızı doğru değerde tutun

İnmiş lastikler yakıt tüketimini %4’e varan oranda artırabilir ve lastiklerin ömrünü kısaltabilir. Lastiklerinizi dikkatle takip edin ve inmeye başladığında şişirerek (otomobil kullanma kılavuzunuzda belirtilen) doğru basınçta tutun.

Son olarak, otomobilinize ihtiyaç duyma sıklığınızı azaltmaya çalışın. Bazen önceden plan yapmak veya otomobil yerine bisiklet kullanmak ya da yürümek çok faydalı olabilir, üstelik antrenman bile yapabilirsiniz!

 Faydalı içeriklerimiz ile araçlar hakkında daha fazlasını öğrenin. 

Elektrikli ve hibrit arabalar hakkında bilmeniz gereken her şey

 

 

px Daha çevreci bir sürücü olmanın 5 yolu