Easy ways to start being more green today shutterstock_429557392.jpg

Çevre açısından üzerinize düşeni yapmak için medeniyetten uzaklaşmanıza gerek yok. İşte, gezegenimizi korumak ve biraz da tasarruf etmek için hemen bugün kolayca alabileceğiniz 10 önlem:

1. Tereddütünüz varsa 30 derecede tutun

Giysileriniz çok kirli değilse çamaşır makinesinin sıcaklığını düşük tutun.

2. Uyutmayın, kapatın

Elektrikli cihazlarınızı kullanmadığınızda kapatmak yerine bekleme konumuna alırsanız daha yüksek elektrik faturası ödersiniz.

3. Pazar günleri ekrandan uzak durun

Belirli saatlerde elektrikli cihazlarınızı kapalı tutarsanız sürekli bombardıman altındaki duyularınızın dinlenmesine fırsat tanırsınız (üstelik elektrik kullanımından da tasarruf edersiniz). Bu önlem, özellikle çocuklarınız varsa çok faydalı olacaktır; böylece zamanınızı onlarla oyun oynayarak, okuyarak ve sohbet ederek geçirebilirsiniz.

4. Yanınızda az eşya taşıyın

İhtiyaç duymadığınız eşyaların tamamını arabanızdan çıkarın; arabanız ne kadar ağır olursa o kadar yoğun çalışması gerekir (ve bu sırada gereksiz yere yakıt kullanır).

5. Etiketleyin

Düğmelerin altına kullanılmadıklarında kapatılmaları gerektiğini hatırlatan etiketler yapıştırın. Bu yöntem, çocuklara çevre dostu olmayı öğretmenin mükemmel bir yoludur!

6. Yalıtım, yalıtım, yalıtım

Kapılar için rüzgâr kesici alın. Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız; daire kapısı için perde ve radyatörlerin arkasına özel folyo alın. Bu önlemler, ısıyı evde tutmanıza yardımcı olur ve ısıtma ihtiyacını azaltır.

7. İdare edin ve onarın

Nemlendiricinin tüpünü kesip açın ve son damlasına kadar kullanın, dikiş kursuna gidin, ikinci el eşya alın ve eşyalar için mümkün olduğunca yeni kullanım alanları bulun. Örneğin; eski kazakları battaniyeye dönüştürebilirsiniz. Pinterest gibi sitelerde atık ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek harika yöntemler bulabilirsiniz.

8. Araba kullanımınızı azaltın

Evinize yakında yaşayan ve birlikte gidebileceğiniz iş arkadaşlarınızın olup olmadığını araştırın. İş yerinize yakın bir bölgede yaşıyorsanız en azından haftada bir gün araba kullanmak yerine yürümeyi deneyebilirsiniz. İnanın, sağlığınız (ve cüzdanınız) size minnettar kalacak.

9. Doğal malzemeler kullanmaya başlayın

Gezegenimize zarar verebilecek aşındırıcı malzemeler içeren duş jelleri, yüz kremleri veya ev temizliği malzemeleri kullanmaktan kaçının. Sabun ve ev yapımı bakım ürünleri kullanmak hem daha ucuza gelir hem de çevre için daha iyidir. Ayrıca karbonat, limon, hatta sirke gibi evde bulunan malzemeleri kullanarak daha iyi temizlik yapabilirsiniz.

10. Daha soğuk suyla banyo yapın ve duş alın

İstakoz gibi haşlanacak kadar sıcak suyla banyo yapmak ne cildinize iyi gelir ne de doğalgaz faturalarına… Aksine, kısa sürede alacağınız soğuk bir duş, kendinizi iyi hissettiren dopamin kimyasalının beyninizde salgılanmasına yol açarak güne harika bir enerjiyle başlamanızı sağlar. İlk başta donduğunuzu hissetseniz dahi buna değer!

px Daha çevreci olmanın ve hazır başlamışken biraz tasarruf etmenin kolay yolları