shutterstock_765713599(red).jpg

Ev aramak heyecan verici ancak stresli bir süreç olabilir: her şeyden önce o kadar evi görecek zamanı bulmakta zorlanabilirsiniz. Peki, yeni yuvanız olabilecek evi görmeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir? Sözleşmeye imza atmadan önce neleri öğrenebilirsiniz? Ev ararken bilmeniz gereken her şeyi size bu makalede anlatacağız.

1. Tam olarak ne istediğinizi düşünün

Bir eve girer girmez eşyalarınızı nereye nasıl yerleştireceğiniz gözünüzün önüne gelebilir, başka bir eve bakmadan bu evi almaya karar verebilir ve şanslıysanız hiçbir sorunla karşılaşmayabilirsiniz. Peki ya bu ev beklentilerinizi tam olarak karşılamıyorsa? Belki sizin için bir bahçe olmazsa olmaz, belki de ikinci yatak odasından memnuniyetle vazgeçebilirsiniz. Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını düşünüyor veya işyerinize yakın olmasını istiyor olabilirsiniz. Kişisel tercihleriniz ne olursa olsun, bir evde istemeyeceğiniz özellikler konusunda mutlaka net olun (evi başka biriyle birlikte alıyorsanız, bu yaklaşım ikinizin tercihleri için de geçerlidir). Böylece arayışınızın kapsamı daralacak ve doğru evi bulmak için daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

2. Bir liste veya karşılaştırma tablosu hazırlayın

Mutlaka olması gereken özellikleri belirledikten sonra, bunları listeleyin veya telefonunuzdan kolaylıkla erişebileceğiniz bir tablo oluşturun. Bu şekilde, bir evin bütün beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz. Bütün evleri yan yana getirerek ve beklentilerine uyan ve istediğiniz özelliklerin bulunmadığı evleri yan yana görerek bir karşılaştırma tablosu oluşturabilirsiniz.

3. Fotoğraf çekin

Emlakçıların çektiği fotoğraflar yanıltıcı olabilir ya da önemli bulduğunuz alanları yeterince göstermeyebilir. Özellikle birçok ev gezdiyseniz, bir evin nasıl göründüğünü sonradan hatırlamakta zorlanabilirsiniz, ancak fotoğraflar her şeyi olduğu gibi hatırlamanıza yardımcı olur. Beğendiğiniz bir evde gözünüze çarpmayan bir kusuru fotoğraflarda görebilir ya da hatırladığınız bir kusurun beğendiğiniz evi almanıza engel olacak kadar önemli olup olmadığını değerlendirirken hafızanızı tazeleyebilirsiniz.

4. Hızlı hareket edin

Ev gezmeye çok zaman harcarsanız, daha önce gezdiğiniz evleri başkası alabilir. Bu yüzden, ev gezmeye birkaç gün ayırın ve mümkün olduğu kadar fazla ev gezmeye çalışın. Ancak bunalmamak için günde en fazla altı yer gezin.

5. Son olarak, dedektiflik yapın

Tuhaf kokulara, rutubetli noktalara veya evin temelindeki bir çökmenin göstergesi olabilecek sallanan duvarlara dikkat edin. Telefonunuzun iyi çekip çekmediğini kontrol edin. Komşuların gürültü yapıp yapmadığını veya bölgenin çok gürültülü olup olmadığını kontrol etmek için akşam eve tekrar uğrayın. Bütün bunlar bir evin göründüğü kadar iyi olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır.

Kendin yap projelerinden basit, etkileyici yemek tariflerine kadar, mutlu ve yaratıcı bir ev hayatı sürmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi bizde bulabilirsiniz:

Evde mikropların gizlendiği umulmadık yerler

Eviniz için ekonomik ve pratik güvenlik tedbirleri

Kendin Yap projelerinde yaralanmaları önlemek için belli başlı 5 kural

px Daha iyi ev aramaya yönelik ipuçları