Diş çıkarma, bebeğiniz için çok ızdıraplı bir dönem olabilir. Bazı bebekler sadece hafif semptomlarla karşılaşsa da diğerleri çok acı çekebilir ve bebeğinizin acı çektiğini görmek çok zordur. Neyse ki acılarını yatıştırmanın birçok yolu var. İşte bebeğinizin diş çıkardığını fark etmenin yolu ve faydalı olabilecek bazı rahatlatma yöntemleri.

Bebeğin diş çıkarma semptomları nasıl fark edilir?

Her bebeğin diş çıkarma deneyimi farklıdır. Bazı bebekler dişleriyle doğar, bazıları iki aylıkken, bazıları ise 12 aydan sonra diş çıkarmaya başlar.. Ancak, birçok bebeğin dişleri altı ay civarında çıkmaya başlar ve genellikle alt ön dişler önce görünür. Bebeğinizin diş çıkarmaya başladığından şüpheleniyorsanız, işte dikkat etmeniz gereken bazı diş çıkarma belirtileri:

  • Dişin çıktığı yerde hassas, kızarmış diş etleri
  • Yanak kızarması
  • Normalden fazla salya akıtma
  • Diş etlerini ovma, ısırma veya emme
  • Kulakları ovma
  • Normalden fazla çiğneme
  • Kesintili uyku
  • Normalde olduğu kadar beslenmeme
  • Sinirlilik ve huzursuzluk

Bazen tıkanma, öksürme, kusma, döküntü, yüksek ateş gibi bazı semptomlar ile diş çıkarma arasında yanlışlıkla bağlantı kurulduğunu unutmayın. Bebeğiniz bu semptomlardan herhangi birini yaşarsa, doktor tavsiyesi almalısınız.

Diş çıkaran bebekler için rahatlatma yöntemleri

Bebeğinizin acı çektiğini görmek zordur ve bu durum size kendinizi çaresiz hissettirebilir, ancak yapabileceğiniz birçok şey olduğunu unutmayın. Diş çıkaran bebekler için rahatlatma yöntemleri, tipik olarak diş etlerinin soğutulmasını ve çiğneme basıncını azalttığı ve dinlendirdiği için bebeğinize çiğneyecek bir şeyler vermeyi kapsar. İşte diş çıkaran bebeğinize yardımcı olacak bazı rahatlatma yöntemleri.

1. Soğuk meyveler

Bebeğiniz katı gıdalara geçtiyse, şeftali ya da muz püresi gibi soğuk atıştırmalıklar hassas diş etleri için rahatlatıcı olabilir. Boğulma riskini önlemek için bunları bir meyve filesine doldurun ve bebeğinizin yalamasını veya emmesini kolaylaştırın. Ancak bunu yaparken bebeğinizin bazı besinlere karşı alerjisi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

2. Soğuk metal kaşık

Bazen en etkili çözümler en basit olanlardır. Normal bir çay kaşığı alın ve buzdolabına koyun. Soğuduğunda kaşığın sırtıyla bebeğinizin diş etlerine hafifçe masaj yapın.

3. Diş çıkarma oyuncakları

Diş kaşıyıcıyı ısırmak, bebeğinizin hassas ve ağrılı diş etlerini çok rahatlatabilir ve dikkatini dağıtır. Birçok farklı diş çıkarma oyuncağı bulunmaktadır ancak en iyi seçimlerden biri diş kaşıma halkalarıdır.

4. Bol bol kucaklamak

Şefkat ve sevgiden daha iyi ne olabilir ki? Bu yüzden, bebeğinizi bol bol kucaklayın.

Diş çıkarma, birkaç yıl kadar devam eden bir süreçtir; ancak, neyse ki bebeğiniz tipik olarak sadece dişleri diş etinden çıkmak üzereyken acı hisseder. Doğal rahatlatma yöntemleri faydalı olmuyorsa, diş çıkarma jelleri veya ağrı kesiciler önerebilecek olan doktorunuzun tavsiyesini almalısınız. Ayrıca, bu yepyeni dişler çıkmaya başladığında onlara iyi bakmanız önemlidir; bu yüzden, bebeğinizi mutlaka bir diş hekimine götürmeye başlayın.

Çocuklarınızın geleceğini planlamak günümüzü düşünmek anlamına da gelir – sağlık sigortasının çocuklarınızı bugün nasıl koruyabileceğini öğrenin.

 

px Diş çıkaran bebeğinizi rahatlatmanın yolları