Size uygun bir cilt bakımı rutinini bulmak zaman alır ve genellikle birçok farklı ürün denemenizi gerektirebilir. Ayrıca, yaşınız ilerledikçe ve yaşam tarzınız değiştikçe değişiklikler yapmanız gerekebilir. Daha doğal bir cilt bakımı rutinine geçmenin faydalarına gelin hep beraber göz gezdirelim.

Doğal cilt bakımı nedir?

Farklı kişilere göre farklı anlamlara gelebileceği için, doğal cilt bakımının ne olduğu konusunda kesin bir tanım yoktur. Ancak tipik olarak doğada bulunan ve genellikle bilgilerden elde edilen malzemelerin kullanıldığı ürünlere atıfta bulunur. Örneğin, badem yağı, avokado yağı ve kayısı yağı gibi bitki yağları bu kategoride yer alır. Tam tersine, sentetik cilt bakımı, sentetik veya yapay malzemeler içeren ürünlere atıfta bulunur.

Doğal cilt bakımının faydaları

Herkesin cildinin kendine özgü olduğu ve farklı ürünlere farklı tepkiler verdiği unutulmamalıdır. Ancak yapay kokular gibi bazı sentetik kimyasallar yaygın olarak cilt tahrişine neden olur. İşte doğal bir cilt bakımı rutininin bazı faydaları.

 • Cildiniz, bazıları cilt, göz ve akciğer tahrişi ve hormonal bozukluk gibi problemlerle ilişkilendirilen yapay kimyasallara daha az maruz kalır.
 • Sivilcelere yatkın bir cildiniz varsa, doğal bir cilt bakımı rutinine geçmek cildinizi temizlemeye ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Cildiniz meyve, kabuklu yemiş ve bitki yağları gibi doğal kaynaklardan daha fazla besin alır.
 • Sentetik kimyasallar genellikle su yollarına ulaşarak ekosisteme ve doğal hayata zarar verebildiği için çevreye faydalı olursunuz.
 • Çevre ile daha sürdürülebilir ve uyum içinde bir ilişki sürebileceğiniz diğer alanları da gözden geçirmenizi teşvik edebilir; bu da hem sizin için hem de dünya için daha iyidir.

Doğal bir cilt bakımı rutinine geçmenin yolu

Yeni bir cilt bakım rutinine geçiş yapmak göz korkutucu gelebilir; bu yüzden, küçük değişikliklerle başlayıp yavaş ilerlemeniz daha iyi olur. İşte başlamanızı sağlayacak bazı ipuçları.

#1 Küçük değişikliklerle başlayın

Kullandığınız bütün ürünleri inceleyin ve hangilerinde küçük, basit değişiklikler yapabileceğinizi düşünün. Örneğin, normal nemlendiriciniz yerine bir bitki yağı veya saf aloe vera kullanmak gibi bir değişiklik yapabilirsiniz.

#2 Malzemeleri deneyin

Size en uygun doğal cilt bakımı rutinini keşfetmek için deneme-yanılma yapmanız gerekir; bu yüzden, bu süreçte farklı malzemeleri deneyebilirsiniz. Nemlendiricinize farklı bitki yağlarından birkaç damla ilave ederek ve cildinize en uygun olanı görmek için cildinizi izleyerek başlayabilirsiniz. Ya da avokado ile cildinizi besleyecek bir yüz maskesi yapabilirsiniz.

#3 Kendi ürünlerinizi yapın

Cildinize iyi gelen malzemeleri daha net belirledikten sonra, kendi ürünlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. İşte cilde iyi gelen bazı doğal malzemeler ve en faydalı oldukları alanlar:

 • Nemlendirici: Hindistan cevizi yağı, shea yağı, salatalık, avokadı ve ayçiçeği.
 • Güneş zararı: Yeşil çay.
 • Yanıklar: Hindistan cevizi yağı, lavanta, aloe vera ve papaya.
 • Yaşlanmayı önleyici: Turunçgiller ve argan yağı.
 • Temizleyici ve arındırıcı: Kil ve elma sirkesi.
 • Kuru cilt: Aloe vera, papatya, salatalık ve yulaf.
 • Sivilce: Çay ağacı yağı, kekik, üzüm çekirdeği yağı, gül suyu, lavanta ve elma sirkesi.
 • Yağlanmayı azaltıcı ve cildi parlatıcı: Limon suyu

Size en uygun doğal cilt bakımı rutinine geçmenin zaman alıcı veya zor olması şart değil. Kendi ürünlerinizi yapmak size göre değilse, piyasada bulabileceğiniz birçok doğal cilt bakımı ürünü mevcut. Tek unutmamanız gereken, içindekilere bakmak!

 

px Doğal bir cilt bakımına geçmenin yolu