Özellikle İç Anadolu bölgesinde ve Doğu illerinde kışın son derece düşük sıcaklıkların hakim olduğu ülkemizde, olumsuz hava şartlarına bağlı olarak boruların sıkça donma sorunu ile karşılaşmaktayız. Kış mevsiminde boruların donması ise evlerde büyük zarara yol açabilir. Neredeyse her iki tesisat arızasından biri boruların kırılmasına bağlıdır. Neyse ki sizin için bir araya getirdiğimiz bu basit ipuçlarını uyguladınız sürece tesisat arızalarını önlemek nispeten kolaydır.

Bir referans sıcaklık belirleyin ve bu sıcaklığı koruyun

Ani soğuklarda evde olmasanız bile ısıtmanın çalışmaya devam etmesi önemlidir. Bu, evin içindeki havayı sıcak tutarak iç tesisatın donmasını önler. Evde değilken ısıtmayı kontrol etmenize ve programlamanıza imkan tanıyan Cosa ve General Life gibi akıllı termostatlar evinizi sürekli sıcak tutmanıza yardımcı olabilir.

Borularınızı kaplayın

Mümkünse, boruların bir ısı kaynağına yakın olmasını sağlayın. Tavan arası veya çatı katı gibi daha soğuk alanlarda ya da açık havada bulunan boruları sıcak tutmak için ise köpük izolasyon malzemeleri kullanılabilir. Borularınızı sarmak için köpük izolasyon malzemelerini hırdavatçılar veya e-ticaret sitelerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Borularınızdan düzenli su geçişi sağlayın

Borulardan düzenli su geçmesi, boruların donmasını önleyebilir ve basıncı düşürür. Bu çevre açısından ideal bir durum olmasa da, musluktan birkaç damla bile olsa su akması soğuk havada donmayı önleyebilir.

Ev genelinde çatlakları ve delikleri kapatın

Boruları mümkün olduğu kadar sıcak tutmak için sıcak havanın evde dolaşmasını sağlamanız önemlidir. Duvarlarda ve pencerelerin/kapıların etrafında çatlak ve delik bulunup bulunmadığına dikkat edin. Gözünüze çarparsa, sıcak havanın kaçmasını ve soğuk esintilerin girmesini önlemek için bunları izole edin.

Son olarak, kombinize düzenli olarak bakım yaptırın ve borularınız donarsa daha fazla zarar verme ihtimaline karşı kendiniz tamir etmeye çalışmayın. Son olarak, en kötü senaryo gerçekleşir ise değerli eşyalarınızın onarımı için yüklü tutarlar ödemek istemiyorsanız, bina ve eşya sigortası yaptırmak iyi bir fikir olabilir.

 

 

px Boruların donmasını önlemek için basit ipuçları