Dört Ayaklı Dostlarla Güvenli ve Keyifli Bir Yolculuk

Ailece çıkılacak keyifli bir yolculuk için; ister şehir içinde kısa süreli ister şehirler arası uzun bir yolculuk olsun, ailenin bir üyesi olan dört ayaklı dostların da rahatı ve güvenliği konusu önemli. Dört ayaklı dostlarla güvenli ve keyifli bir yolculuk yapmak için dikkat edilmesi gerekenler, alınması şart olan önlemler hakkında detaylı bilgiler neler, yazımızda bulacaksınız…

Keyifli Yolculuk

Evcil hayvanlarla yapılacak otomobil yolculuğuna çıkmadan önce, dört ayaklı dostunuzun yolculuktan mutlu olup olmayacağını, otomobilde rahat edip etmeyeceğinden emin olmalısınız. Bazı evcil hayvanlar araç yolculuğundan rahatsızlık duymazken bazılarıysa özellikle uzun süre araç içinde olmaktan hoşlanmazlar. Dört ayaklı dostunuzu en iyi tanıyanlar, yani siz ailesi olarak önce bu sorunun yanıtını net olarak verebilmelisiniz. Zira yolda huzursuz olan bir evcil hayvanı buna zorlamak yerine güvenli bir pansiyon ya da arkadaş-akrabaya teslim etmek daha doğru bir yol olabilir.

Seyahat öncesi, dört ayaklı dostunuz yola alışkın değilse, kısa süreli gezintilerle yola hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece araç içinde rahat mı yoksa huzursuz mu olduğunu da anlama imkanınız olur. Ancak unutmamalı ki kedilerin araç içinde taşıma kabında yolculuk etmesi hem kendi güvenlikleri hem de yol güvenliği için önemli bir detay.

Dört ayaklı dostunuzun yolculuk öncesinde düzenli aşılarının eksiksiz olduğundan emin olun. Yol boyu yemek ve mama kabı ya da oyuncakları gibi, aşı karnesi ve sağlık belgelerini de yanınızdan ayırmayın. Yanı sıra tasmasında herhangi bir durumda size ulaşılmasını sağlayacak iletişim bilgisinin yer alması konusuna hassasiyet gösterin. Yolculuğun sonunda konaklayacağınız otel gibi işletmelerin evcil hayvan politikasını yola çıkmadan önce öğrenmiş ve rezervasyonunuzu ona göre düzenlemiş olmak önemlidir.

Yola çıkmadan önce mutlaka veteriner hekiminize mutlaka danışın. Bazı kedi ve köpekler yol tutması sorunu yaşıyor olabilirler. Ayrıca yolculuklarının daha güvenli olması için her türlü konuda veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

Özellikle uzun yolculuklarda mama ve tuvalet ihtiyacı için sık sık mola vermeyi unutmayın. Köpeğinizin yürüyüş yapması ve kedinizin, bagajınızda bulunduracağınız, tuvalet ihtiyacı için kum kabı olması önemli. Eğer taşıma kabının altına serilebilen tuvalet ihtiyacını karşılayacak çözümler yerine kum kabı kullanmasını sağlayacaksanız, arabanın tüm cam ve kapılarının kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Dört ayaklı dostunuzun yeme alışkanlığını bir süre önceden yola adapte etmek hem kusma sorununa çözüm olacak hem de düzenli beslenme sistemini korumanızı sağlayacaktır. Yolculukta beslenme konularında da veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Dört ayaklı dostlarımızla yolculuğun en önemli noktalarından biri de onları arabada asla yalnız bırakmamak, kısa süreli durumlarda bırakmak gerektiğinde ise özellikle güneş altında ve havasız kalmayacağından emin olmak! Otomobil yolculuklarında aile bireylerinin ve dört ayaklı dostlarınızın rahatı ve güvenliğini mümkün olan en üst düzeyde tutmak bilinçli bir sürücünün görevi!

Unutmamalı ki yolda karşılaşılabilecek beklenmedik durumlara karşı kasko sigortası güvencesi edinmek de aracınız için önceden alacağınız önlemlerden biri…px Dört Ayaklı Dostlarla Güvenli ve Keyifli Bir Yolculuk

Yurtdışı seyahat planınız mı var?
Vize almak için gerekli olan seyahat sigortasını yaptırmayı unutmayın!