Kesintisiz hizmet sunması, veri güvenliği ve çok yönlü hizmetler barındırması sayesinde bulut depolama teknolojisi hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda. Dolayısıyla her dört şirketten birinin buluta geçiş yaptığı Türkiye’de kullanıcılar da hızla buluta yöneliyor. Henüz bulut kullanmıyorsanız bile kullanmayı düşünmeniz olası. En azından bir kere ne olduğunu merak etmişsinizdir.

Son zamanlarda haberlere çıkan birkaç bulut güvenliği ihlali nedeniyle bulut üzerinden depolamanın gerçekten güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz, bu konuda haklısınız da.

İşte bulut gizliliği ve güvenliği hakkında bilmeniz gereken her şey ve bulut depolamanın güvenilirliğine dair sizler için bir araya getirdiğimiz bilgiler.

Bulut nedir?

Bulut depolama hizmeti, dosyaları merkezi bir konumda depolayarak bunlara İnternete bağlı bir cihaz üzerinden erişmenize imkan tanır. Dolayısıyla, cihazınız kaybolursa, çalınırsa veya hasar görürse, dosyalarınız bulut hizmeti sağlayıcınızda sağ salim durmaya devam edecektir.

En azından bulut depolamanın altında yatan mantık budur.

İnsanlar neden bu konuda endişeleniyor?

Kısaca, kontrolün ellerinde olmaması yüzünden.

Bu hizmetlerin birini kullanırken dosyalarınızı bir şirkete verip güvende tutacaklarına güvenmeniz gerekir. Üstelik bulut güvenliği ihlallerinin meydana geldiği de hepimizin en azından bir kere duyduğumuz bir olay.

Bununla birlikte, hiçbir dosya depolama biçimi tamamen risksiz değildir. Dolayısıyla, mesele %100 güvenli bir bulut depolama olup olmadığı değildir. Bulutun sabit diskinizden daha riskli olup olmadığıdır.

Gerçek riskler nelerdir?

Birçok kişiyi en çok endişelendiren unsur bilgisayar korsanlarıdır. Bu da aslında haklı bir endişedir.

Bilgisayar korsanlığının en yaygın görülen biçimi kişilere karşı olandır. Siber suçlular bir kişinin parolasını elde ederek dosyalarına ulaşabilir (bunun bazı ünlülerin başına geldiğini duymuş olabilirsiniz). Bununla birlikte, korsanların doğrudan buluta erişmesi çok daha zordur ve dolayısıyla çok daha nadir görülür.

Belki bundan da büyük bir endişe, bulut gizliliğidir. Hükümetler ve emniyet kurumları bulutta saklanan verilere erişmeyi talep edebilir ve bu veriler genellikle bu kurumlara sunulur. Bulut hizmeti sağlayıcılar sakladıkları verileri kullanarak indeksleme ve arama gibi başka hizmetleri de geliştirebilir.

Bu güvenlik bakımından endişelenecek bir durum olmasa da gizliliğe önem veriyorsanız aklınızda bulunması gerekir.

Avantajlar nelerdir?

 • Dosyalarınızın saklandığı sunucu depoları son derece güvenli konumlardır. Sadece birkaç çalışanın doğrudan erişimi bulunur ve bu alanlar 7/24 korunur.
 • Dosyalarınız şifrelenir, bu da korsanların buluta erişmesini sabit diskinize göre çok daha zor hale getirir.
 • Genellikle kendi fiziksel yedekleme aygıtlarınızı satın almaktan daha ucuzdur.
 • Kullanımı kolaydır; otomatik yedekleme yapılır ve dosyalarınıza sadece bir parola ile erişebilirsiniz.
 • İnternet bağlantısı olan her yerden dosyalarınıza erişebilir ve dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz.

Bulut güvenliğimi maksimuma çıkarmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Bulut depolama çok güvenli olsa da, güvenliği artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • İki faktörlü doğrulama sağlayan bir hizmet kullanın; kimliğinizi doğrulamak için parolanız ve başka bir yöntem (örneğin belirli bir cihaz) kullanılır.
 • Güçlü bir parola kullanın.
 • Her şeyi bir yerde toplamak yerine ekstra bir bulut hizmeti kullanın.
 • Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, hassasiyet derecesi yüksek belgeleri yedeklemek için bilgisayarınıza bağlı olmayan bir sabit disk kullanın.
 • Verilerinizi (özellikle herkese açık kablosuz ağlarda) internet üzerinden iletirken şifrelemek için bir VPN hizmeti kullanın.
 • Hassas dosyaları buluta yedeklemeden önce ek bir güvenlik katmanı sağlamak için bir şifreleme yazılımı kullanın.

Biz ne düşünüyoruz?

Her şeyi göz önünde bulundurduğunuzda, bulut depolama sabit diskinizden çok daha güvenlidir. Üstelik, endişeleriniz geçmiyorsa bulut depolamayı daha güvenli hale getirmek için yapabileceğiniz birçok şey var.

Diğer yandan, her bir ek güvenlik katmanı bulut depolama hizmetini kullanmanızı daha da zorlaştıracaktır ve hepsini birden kullanmanız çoğu durumda abartılı olacaktır. Bu yüzden, sizin için ekstra güvenliğin mi yoksa kolaylığın mı daha önemli olduğunu iyi düşünmenizde fayda var.

 

px Dosyalarımız bulutta güvenli mi, yoksa riskte mi?