En Yaratıcı Otoparklar

Otopark denildiğinde akla ilk gelen yapıların; araçların yan yana ya da katlı olarak sıralandığı, sevimsiz ve karanlık; izbe ya da işlevsiz yapılardan ibaret olması gerekmiyor. Özellikle metropoller ve büyük şehirlerdeki araç trafiğinin ihtiyacını karşılayacak, şehrin genel silüetinin bir parçası olurken fonksiyonel yapısı ile de ihtiyaçlara cevap verecek otopark tasarımları mevcut. Yaşadığımız şehirlerin en temel ihtiyaçlarından olan  yeşil alanları yok edecek ya da kent silüetini alt üst edecek merkez noktalardansa, kullanımını kaybetmiş, atıl binalar ya da şehrin yaşam alanlarına uygun olması gözetilecek şekilde, tamamen ihtiyaçlara yönelik olarak tasarlanmış otoparklar da görmek mümkün. İşte bu tür mimimalist, modern ama işlevsellik sunan, İsveç’ten Fransa’ya dünyadan en yaratıcı otopark tasarımları.

Fransa’dan İsveç’e Dünyadan En Yaratıcı Otopark Tasarımları

 

Jacques-Ferrier-Architectures-1-2 Dünyadan En Yaratıcı Otopark Tasarımları

Fransa’nın Soisssons bölgesinde yer alan bu çok katmanlı Les Yeux Verts isimli otopark, Jacques Ferrier Architectures imzası taşıyor. Atıl olarak duran Gouraud isimli kışlayı, kamusal kullanıma kazandırmak üzere yeniden planlayan mimarlar, modern tasarımlı bu otoparkı yaratmış.

otopark_jaja-2 Dünyadan En Yaratıcı Otopark Tasarımları

Jaja Mimarlık imzalı tasarımın ismi Park’n Play Kopengah’ta yer alıyor. Tasarımın ana fikri, otopark tasarımının şehre, onun bir parçası olarak entegre olması gerekliliğinden doğmuş. Hem fonksiyonel hem de çekici bir etki yaratması düşüncesiyle şekillenen tasarım, yeraltına gizli bir bina yerine yukarı doğru şekillenen ve farklı katmanlardan oluşan bir alana sahip. Görünümünde öne çıkan özelliklerden ilki binanın yan tarafında yer alan geniş merdivenli alan ve çatı katının oyun parkından yeşil alana kadar ortak kullanıma açık bir alan olarak düzenlenmiş olması.

Collins-Park-Garage-2 Dünyadan En Yaratıcı Otopark Tasarımları

Ünlü mimar Zaha Hadid imzalı Miami Beach Parking Garage, spiral biçimli yapısı ile son derece modernist bir tasarım. Miami Beach, halihazırda mimari olarak ilgi gören otopark tasarımları ile ünlü bir yer. Hadid imzalı bu yapının, dünya çapındaki yeni tasarımlara ilham vermesi bekleniyor.

 

Brisac Gonzales imzalı yapı 450 araçlık alana sahip. Ayrıca 19 apartman dairesi ve çatı bahçesinden oluşuyor. Yapının mimimalist tarzının yanı sıra canlı renklerin öne çıkması dikkat çekici özelliği…

festsiele1-2 Dünyadan En Yaratıcı Otopark Tasarımları

Kleboth Lindinger Dollnig mimari stüdyosunun tasarladığı bu yapı ise Avusturya’da yer alıyor. Tyrolean Festival isimli konser merkezi için yapılan otopark futuristik tarzı ile hayranlık uyandırıcı. Yapıda kullanılan çelik ağırlıklı malzeme ile ışıklandırmanın uyumu, yapının ilk dikkat çeken özelliği olarak görülüyor.

Tıpkı bu otopark tasarımları gibi ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulmuş ve işlevsel kasko ürünlerini incelemek için Generali’nin kasko sigortası seçeneklerine de göz atmayı unutmayın.

 px Dünyadan En Yaratıcı Otopark Tasarımları