Dengeli bir beslenmenin, iyi bir uykunun ve düzenli antrenman yapmanın sağlık için gerekli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak mutluluk hissini artırmak için faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış uygulamalar geliştiren ülkelerin olduğunu biliyor muydunuz?

Mutluluk hissini artıran birçok yaklaşım arasından sizler için başlangıç noktası olabilecek dört tanesini seçtik.

 

Orman Banyosu

Orijinal adı Shinrin-yoku olan bu Japon yöntem, ormanlarda gezinmekten fazlasını kapsar. 1982 yılında Japon devleti tarafından türetilen bir terim olan orman banyosu, kendinizi doğal ortama tamamen bırakmanızı gerektirir. 

Çok derinlere ilerlemenize gerek yok, sadece doğa ile duyusal bir bağ kuracak kadar ilerlemeniz yeterli. Gözlerinizi kapatın, ağaçlardaki rüzgarları, yakından ve uzaktan gelen sesleri hissedin. Düşüncelerin akıp gitmesine izin verin. Gözlerinizi açtığınızda, etrafınızda devinim halinde olan ve duyularınızı harekete geçiren doğal unsurlara, mesela cildinize temas eden havaya dikkat edin. 

Bu yöntemi kendinizi daha huzurlu hissedene kadar uygulayabilirsiniz.

Bu uygulamanın birçok faydası vardır. Odaklanmanızı sağlamasının yanı sıra, kan basıncınızı, nabzınızı düşürür, bağışıklığınızı geliştirir, stres hormonlarının seviyesini azaltır, ruh halini iyileştirir, depresyon ve kaygılarınızı azaltır. 

Hygge

Bu yöntem 1800’lerin sonlarında Danimarka’da ortaya çıkmış olup, o tarihten bu yana Danimarkalıların hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Hygge, tek bir fiil olmaktan ziyade, rahat, sakin bir ruh halinde olmak ve ‘anı yaşıyor olmayı’ takdir etmek anlamına gelir. Bu durum, birçok ortama ve senaryoya uyarlanabilir, örneğin, mahallenizdeki bir kafede bir fincan sıcak çikolata eşliğinde kitap okumak, arkadaşlarınızla oyunlar oynamak, ya da yatak odanızı mumlar ve yumuşak battaniyeler ile doldurmak bu yönteme verebileceğimiz örnekler arasındadır.

Son üç yıldır dünyanın en mutlu ikinci ülkesi olan (ve 2016 yılında ilk sırada yer alan) Danimarka’nın vatandaşları, hygge felsefesini benimsemenin faydalarını görüyor. Üstelik, hygge’nin temel unsurları olan ortam aydınlatması, yakınlarınızla görüşmek, güvende ve hoşnut hissetmek gibi kavramların stresi, depresyonu ve kaygılarınızı azalttığı kanıtlanmıştır.

 

Niksen

Bir diğer İskandinav yaklaşımı olan ve “hiçbir şey yapmamaya” teşvik eden bu uygulama, daha basit, daha minimal bir yaşam tarzı arzusunu tatmin etme şeklinde özetlenebilir.

Ancak niksen sadece boş durmaktan daha fazlasını kapsar: aslında anın tadını çıkarmak için kasıtlı olarak hiçbir şey yapmamak anlamına gelir. Zihninizi özgür bırakın ve dikkatinizi etrafınızda gördüklerinize ve duyduklarınıza verin. Uçan kuşları izleyerek gülümseyin, bardağınızı bırakırken masanızın ahşap desenini fark edin ve giysilerinizin cildinize temas eden yumuşak dokusunu hissedin.

Niksen, her gün zihnimizi işgal eden kaygılardan ve düşüncelerden uzaklaşma fırsatı vermesinin yanı sıra, başka faydalara da sahiptir. Hiçbir şey yapmamak yaratıcılık için çok faydalı olabilir ve zihnimizi boşalttıkça üretkenliğimiz artabilir.

Sofroloji

Sofroloji, 1960 yılında nöropsikiyatrist Prof. Alfonso Caycedo tarafından İspanya’da oluşturulan bir zihinsel sağlık uygulamasıdır. Sofroloji’nin ana hedefi, dengeyi bulmak ve güçlenmektir.

Sofroloji, nefes almayı, rahatlamayı, görselleştirmeyi ve hareketi bir araya getiren bir vücut ve zihin egzersizidir. Uygulama, rahatlama ile başlayarak bunların sırayla yapılmasını kapsar ancak isterseniz egzersizlerden sadece birini de yapabilirsiniz.

Sofroloji, gündelik hayatta özgüven, odaklanma ve verim artışı için harika bir uygulamadır ve stres yönetimi için büyük faydalar sağlar. Araştırmalar Sofrolojinin stres ve anksiyete seviyelerini, bel ağrısını, depresyon belirtilerini, hatta kulak çınlamasının şiddetini azaltabileceğini ortaya koymuştur.

Refah hislerini artıran birçok uygulama arasında size uygun bir yöntem mutlaka vardır; en uygun olanı bulmaya zaman ayırırsanız, faydalarını görmeye başlayabilirsiniz.

 

İyi hissetmek için rutininizden ayıracağınız zamanda yapabileceklerinize ilave olarak sağlığınızı ihmal etmemek de bedenen ve zihnen iyi durumda olmanızın ön koşuludur. Sağlık ihtiyaçlarınızda yanınızda olan Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile gözünüz arkada kalmasın.

 

px Dünyanın dört bir yanından rahatlatıcı alışkanlıklar!