Ne yazık ki, futbol maçı sırasında kafasını şiddetle çarpmak veya kasksız bir şekilde bisikletten düşmek gibi yaygın kafa yaralanmaları çocuklar arasında sıkça görülür. Ancak hafif bir çarpma ile çok daha şiddetli bir problem arasındaki farkı anlamak zor olabilir. İşte farklı yaralanma türlerinden dikkat edilmesi gereken belirtilere kadar çocuklarda kafa travması hakkında sahip olmanız gereken tüm önemli bilgiler. Unutmayın, şüpheleriniz varsa her ihtimale karşı bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Kafa travması nedir?

Kafa travması, iki kategoriye ayrılan kafa yaralanmaları için kullanılan genel bir terimdir: Harici genel olarak kafa derisini kapsar, dahili ise kafa tasını, beyni ve kan damarlarını kapsayabilir.

Harici yaralanmalar ciddi görünse bile genelde çok tehlikeli değildir. Diğer taraftan, dahili yaralanmalar çok daha tehlikeli olabilir ancak fark edilmeleri daha zordur.

Yaygın görülen nedenler

Bisiklet, scooter veya kaykay kullanırken koruyucu kask kullanmamak ya da şiddetli oyunlar veya futbol gibi sporlar, çocuklarda kafa travmasının yaygın görülen nedenleri arasındadır. Salıncaktan veya tırmanma demirlerinden düşmek ve evde kayıp düşmek de olası nedenler arasında sayılabilir. 

Nasıl fark edilir?

Öncelikle, kanayan bir kesik veya çizik gibi görünür bir yaralanma olup olmadığını kontrol edin. Baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme veya uyku hali hissedip hissetmediğini sorun. Bir çarpma sonrasında bulantı da yaygın olarak görülebilir, ancak tekrarlayan kusma genellikle çok daha ciddi bir belirtidir. Kulaklardan veya burundan sıvı gelip gelmediğine ya da işitme veya görme gibi duyularda uzun süreli problem olup olmadığına dikkat edin.

Yapılması gerekenler

Özellikle büyük hasara yol açabilecek dahili yaralanmalarda uyarı belirtilerini fark etmenin zor olabileceğini ve küçük çocukların ciddi kafa yaralanmalarına maruz kalma riskinin daha yüksek olduğunu unutmayın. Endişelenirseniz mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun ve belirtiler ne olursa olsun bebeklerde kafa yaralanmaları için mutlaka tıbbi müdahalede bulunulması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Dahili yaralanmalar

Çocuğunuz kısa süreli de olsa bilincini yitirdiyse, 1 metreden yüksek bir yerden düştüyse, hızlı bir çarpışmaya karıştıysa veya aşağıdaki belirtilerin herhangi birini gösterirse derhal tıbbi yardım alın:

 • Durmadan ağlama
 • Baş ve boyun ağrısı şikayetleri (küçük veya konuşamayan çocukların şikayet etmek yerine huysuzluk yapabileceğine dikkat edin)
 • Birkaç defa kusma
 • Uyanmakta zorlanma
 • Geçmeyen bulanık görme veya baş dönmesi hisleri
 • Sakinleştirmenin zorlaşması
 • Normal yürüyememe veya konuşamama ya da konuşmanın bozulması
 • Sersemlemiş, kafası karışmış görünme veya hafıza kaybı belirtileri sergileme
 • Kanaması durmayan bir kesik veya yaralanma
 • Nöbet, kriz veya havale geçirme
 • Göz bebeklerinin farklı boyutlarda olması
 • Olağan dışı ses hassasiyeti
 • Kulaklardan veya burunlardan kan veya sıvı gelmesi

Çocuğunuz çarpma sonrasında bilincini yitirirse, derhal yardım isteyin. Boyun veya omurga yaralanması halinde, kusuyor olsa veya nöbet geçirse bile çocuğunuzu hareket ettirmemeye çalışın; başını ve boynunu düz tutmaya çalışarak dikkatlice yan çevirin. Bu, boğulmasını önleyecek ve aynı zamanda boyun veya omurga yaralanması halinde koruma sağlayacaktır.

Harici yaralanmalar

Görünürde ciddi bir belirti yoksa ve hafif bir harici yaralanma geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, çocuğunuzu oturtun ve yaralı bölgeye 20 dakika boyunca buz torbası uygulayın. Buz küpleri kullanıyorsanız, yaralı yere koymadan önce bir el bezine, küçük bir havluya veya çoraba sarın, aksi takdirde buz cilde zarar verebilir. Bunu 3-4 saatte bir tekrarlayın.

Endişe verici bir belirti olmasa da, uyku saati yaklaşıyor olsa bile çocuğunuzu bir süre takip etmek için uyanık tutun; yaralanmanın ve hafif baş ağrısı, kısa süreli bulantı ve baş dönmesi gibi hafif belirtilerin etkisi geçene bekleyin. Takip eden 24 saat boyunca belirtileri yakından takip edin, çocuğunuzun dinlenmesini sağlayın ve başka bir yaralanmaya yol açabilecek durumlardan uzak tutun. Şüpheleriniz varsa, derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Çocuklarınızın geleceğini planlamak günümüzü düşünmek anlamına da gelir – sağlık sigortasının çocuklarınızı bugün nasıl koruyabileceğini öğrenin.

px Ebeveynlerin kafa travması hakkındaki bilmesi gerekenler