Efsane Formula 1 Pilotlarını Unutmuyoruz

Otomobil tutkunları için vazgeçilmez bir yarış olan Formula 1’in başarısındaki en büyük pay şüphesiz yarış pilotlarının. Efsane Formula 1 pilotlarını unutmuyoruz.

Formula 1 yarışı denildiğinde akla ilk gelen efsane isim Michael Schumacher değil mi? F1’de yarışmaya 1991 yılında Jordan Takımı’nda başlayan Schumacher, sonrasında Benetton formula takımıyla anlaştı. 1994 ve 95 yıllarında üst üste 2 şampiyonluk elde ederek ‘en genç çifte şampiyon’olma unvanına sahip oldu ki bu ünvan hâlâ da kendisine ait. Schumacher 1996 yılında Scuderia Ferrari’ ye geçti ve şampiyonluklarına şampiyonluk katmaya devam etti. 2006 tarihinde yapılan Brezilya Büyük Ödülü’nün ardından Formula 1 kariyerini sonlandırdı.

Efsane Formula 1 Pilotları

Bir diğer efsane pilot Ayrto Senna henüz 17 yaşındayken Güney Amerika Kart Birinciliğini kazandı. Ayrton 23 yaşında Williams takımı için deneme sürücülüğü önerisiyle F1 dünyasına adım attı; 1994’de McLaren takımını bırakıp,Williams takımına geçerek kariyerini ileri taşımayı başardı. Senna, San Marino pistinde virajı dönemeyerek kaza yaptı ve direksiyon milinden kopan bir parça kaskını delerek ölümüne neden oldu.

Kariyerinin ilk döneminde  motor yarışlarına katılan Damon Hill, 1983 yılında otomobil yarışlarına geçiş yaptı. Başarılı olacağına dair potansiyeli 1990 yılına kadar gösteremedi ancak  1992 yılında F1’de yarışmaya başladı. Nigel Mansell’in şampiyon olduğu sezonda Brabham ekibi ile yarıştı. Norman Graham Hill ise 1929-1975 yılları arasında yaşamış; kendisi gibi efsane sayılan pilot Damon Hill’in babası. Oğlu gibi kariyerine geç başlayan baba Hill, motor sporları tarihinde 3 önemli yarışında şampiyonluk kazanmış olan tek pilottur.

Listemize giren diğer bir efsane isimse Kanadalı pilot Gilles Villeneuve. Tüm dünyayı yeteneğine hayran bırakan pilot hayattaki tutkusunu: ‘Üç dilek hakkım olsa yarışmak, ikincisi formula 1’de olmak, Ferrari kullanmak’ özetlemiş.

Otomobil yarışına meraklı olan okuyucularımız için daha önce paylaştığımız ‘Bu filmlerin başrollerinde otomobiller var’ başlıklı blog yazısına göz atmak keyifli; aracını güvence altına almak isteyenler içinse Generali’nin tasarladığı kasko sigortasının kapsamlarına göz atmak da bilgilendirici olacak!px Efsane Formula 1 Pilotlarını Unutmuyoruz