Ehliyetiniz Kaybolduğunda Ne Yapmalısınız

Kimliğimiz, kredi kartları ve banka kartlarımız ve ehliyetimiz… Bütün bunlar yani gündelik hayatın hayati belgelerinin hiç birini cüzdanımızdan, çantamızdan ayırmıyor, gözümüz gibi bakıyoruz zira cüzdanımızı kaybettiğimizde ya da çalındığında, bürokratik işlemlere vakit ayırmak ve başta kimlik kartı ve ehliyet olmak üzere yeniden çıkartmak üzere işlemlere başlamak gerekiyor. Ehliyetini kaybedenler için izlenmesi gereken adımlar, ehliyeti yeniden çıkartma süreci, ehliyetiniz kaybolduğunda ne yapmalısınız.

Ehliyet Kaybetmek

Ehliyet kaybolduğunda öncelikle trafik şube müdürlüğüne gidip dilekçe ile şahsen başvuruda bulunmak gerekiyor; iki adet fotoğraf ve kimlik kartınız ile işleminiz başlıyor. Yeni ehliyet, sizin adınıza yeni sicil numaralı bir ehliyet olacağı için eskisinin hükmü kalmıyor.
Ehliyetini kaybedenler için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanıyor:
2918 Sayılı Trafik Kanunu’na bağlı Yönetmeli’ğin 83.maddesinde; “Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir” denilmektedir.
Zayiinden sürücü belgesi çıkarmak için istenilen belgeler:
1- Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne hitaben dilekçe.
2- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (2 Adet)
3- 2 Adet vesikalık fotoğraf.
4- Sürücü belgesi kartı ücreti.
Yıpranma veya kimlik değişikliğinden dolayı sürücü belgesi değişimi.
1-Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış dilekçe,
2-Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
3-Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı fotokopisi),
4-2 Adet fotoğraf,
5-Eski sürücü belgesi ,
6-Sürücü belgesi kartı ücreti.
Bu süreci yaşamamak için ehliyetinize iyi bakmanızı; yolda başınıza gelebilecek aksiliklere karşı kendinizi ve aracınızı koruma altına almak için de trafik sigortası ve kasko sigortası konularında detaylı bilgi edinmenizi öneririz.