60 years old man with legs crossed. With a notebook on his leg, he begins to write something.

Yıllar boyu 9-5 mesaisi yaptıktan sonra emekli olmak üstünüzde bir şok etkisi yaratabilir. Tabii ki birçoğumuz dünyayı gezmenin ve yabancı diyarları keşfetmenin hayalini kurarız ancak günlük hayatınızda ne yapacağınızı hiç düşündünüz mü? 

Yaşlı nüfusun son beş yılda %22,5 artış gösterdiği ülkemizde emeklilere yönelik aktiviteler de emekli sayısındaki artışla orantılı olarak çeşitlenmektedir. 

İşte sizler için bir araya getirdiğimiz emekliliğinizi eğlenceli bir hale getirecek harika hobi önerileri.

Ülkenizi tanıyın

Emeklilik, tarihi binalar, müzeler veya açık hava yürüyüşleri gibi, yakın çevrenizde bulabileceğiniz birçok şeyi keşfetmek için harika bir fırsattır. Ülkenizin tarihini keşfetmek için arkadaşlarınızla bir araya gelip keşfe çıkmak istemez misiniz? Türkiye bunun için mükemmel bir ülkedir.

Hadi arkadaşlarınız ile beraber bir plan yapın ve o hep sürekli görmek istediğiniz tarihi şehirleri ziyaret etmeye başlayın!

Bir enstrüman çalmayı öğrenin

Birçok kişi hayatı boyunca hep bir enstrüman çalmak istemesine rağmen iş ve aile hayatı arasında maalesef buna zaman ayıramaz. Emeklilik ise bunun için şahane bir fırsat olacaktır. Hangi enstrümanı çalmak istediğinize karar veremiyorsanız, bir enstrüman satın almadan önce farklı enstrümanlar kiralayarak gerçekten hoşunuza gidip gitmediğini görün, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Spor yapın!

Eklemlerimizin ve kaslarımızın esnekliğini ve çevikliğini korumak için, yaşlandıkça zinde kalmaya daha da önem vermemiz gerekir. Birçok yerde emeklilerin katılabileceği spor dersleri, yürüyüş grupları gibi aktiviteler bulabilirsiniz, üstelik bu aktiviteler yeni arkadaşlarla tanışmak için de birebirdir. Eğer bu fikir hoşunuza gitmiyorsa birkaç arkadaşınızla birlikte malzemelerinizi hazırlayın ve uzun bir doğa yürüyüşü sonrasında kendinizi piknikle ödüllendirin.

Dil öğrenin

İş ve aile hayatı arasında koştururken zaman ayırmakta zorlanılan hobilerden biri de dil öğrenmektir. Bir dil kursuna gitmek hem beyninizi aktif tutar, hem de boş zamanlarınızda kolaylıkla yapabileceğiniz bir hobidir. Hatta yeni kazandığınız dil becerilerinizi denemek için tatil planlarınıza dilini öğrendiğiniz ülkeleri dahil edebilirsiniz.

Aşçılık dersleri

Uzakdoğu veya Hint mutfağı gibi yeni bir ilgi alanınızın olmasını istemez misiniz? Üstelik yeni öğrendiğiniz leziz yemekler ile arkadaşlarınızı kendinize hayran bırakabilirsiniz.

 

px Emeklilikte canınız sıkılmasın! Emekliler için harika hobiler