Emzikler, birçok anne ve babanın günlük yaşamında büyük bir yer kaplamanın yanı sıra bebeklerin de en yakın arkadaşıdır. Ancak, dikkatli kullanmanız ve çocuğunuzun emzik kullanmaya hazır olup olmadığını bilmeniz önemlidir. 

Muhtemelen kendinize aynı soruyu sorup duruyorsunuz. Bebeğime emzik vermeli miyim? Bebeğin ağzında şekil bozukluğundan bağımlılık geliştirmeye, hatta emzirmeyi etkilemeye kadar birçok soru işareti zihninizi meşgul ediyor olabilir.

Peki emzik hakkında doğru ve yanlış bilinenler nelerdir? 

Emziğin avantajlarından bebeğinize emzik vermeniz gereken zamana ve emzikten en iyi şekilde faydalanmaya kadar bilmeniz gereken her şeyi sizlere bu yazımızda anlatacağız. 

Emzik neden kullanılır ve kullanmanın avantajları nelerdir? 

Emzik, annenin meme ucunu taklit etmek için tasarlanmış, besleyici olmayan emmeyi teşvik eden yapay bir nesnedir.

İşte emziklerin başlıca faydaları:  

 • Bebeği sakinleştirir. Birçok bebek, emziğin ucunu ağzına alıp emebildiği zaman rahatlar.
 • Emme eylemi analjezik etki yapar. Emzik sayesinde, bebeğin besleyici olmayan emme eylemi bebeği sakinleştirmeye yardımcı olan bazı maddelerin salgılanmasını sağlar. 
 • Bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olur. Bu sakinleştirici etki uykunun kesilmesini önler ve bebeğinizin uyku kalitesini iyileştirir. 
 • Geçici olarak dikkat dağıtır. Bebeğiniz bazen daha huzursuz olabilir. Emzik, enerjisini emmeye odaklamasını sağlayarak dikkatini öfke nöbetinden veya sıkıntıdan uzaklaştırır. 
 • Uçuş sırasında basınç değişikliklerini düzenler. Bu kadar küçük bir yaşta, bebeğinizin vücudu hava basıncındaki değişikliklere yetişkinlerle aynı biçimde tepki vermez. Emzik sayesinde, bebeğinizin uçaktaki rahatsızlığı azalır.   

  

  Zz1kZDE3OWY1NDhkOWIxMWVjYjJmMzU2YmU3N2Q4ZDg5NQ==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiZGQxNzlmNTQ4ZDliMTFlY2IyZjM1NmJlNzdkOGQ4OTUiXSwiZXhwIjoxNjQ5MDg4ODg2fQ Emzik seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  

Emziklerin dezavantajları nelerdir? 

Emziklerin bebekler için faydalarına rağmen, emziklerin yanlış kullanımı şekil bozukluklarına, hatta hastalıklara neden olabilir. Sağlık Bakanlığının da ifade ettiği gibi, yanlış emzik kullanımı pamukçuk hastalığına neden olabilir. Emzik kullanırken risklere dikkat edin ve bunlardan kaçınmanın yollarını öğrenin:   

 • Emzik kullanımını sınırlandırın. Çocuğunuz her huzursuz olduğunda bir emzik verip sakinleştirmek cazip gelebilse de emzik kullanımını makul düzeyde tutun. 
 • Emziği temiz tutun. Yenidoğanların bağışıklık sistemi altı yaşına kadar çok hassastır. Bu nedenle, hijyene dikkat edin ve emziği bebeğinizin ağzına vermeden önce kaynar suda iki dakika tutarak dezenfekte edin.
 • Kaliteli, tek parça emzikleri tercih edin. Aksi takdirde, boğulma riski söz konusu olabilir.  

Zz1mOWY1MTk5ZThkOWIxMWVjOTBmM2E2ODAwM2Y4YWQzYw==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiZjlmNTE5OWU4ZDliMTFlYzkwZjNhNjgwMDNmOGFkM2MiXSwiZXhwIjoxNjQ5MDg4ODg2fQ Emzik seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Emzirme

Emzikler emzirmeyi olumsuz etkiler mi? Kısaca cevap vermek gerekirse, hayır. Emziğin kendisi emzirme üzerinde etkili değildir. Ancak emzik kullanma alışkanlığı bebeğinizin memeden beslenme şeklini değiştirebilir. 

Bir bebek emziği emerken dudakları ayrılır. Ancak emzirme sırasında durum farklıdır: bebeğin ağzı sadece meme ucunu değil areolayı da kavramak için açık olmalıdır. 

Aşırı emzik kullanımı çocuğunuzun memeye yaklaşırken uygunsuz bir ağız hareketini benimsemesine neden olarak beslenme becerisini riske atabilir. Bu durumda, memeyi etkili bir şekilde emme becerisi azalır, daha az süt alabilir, kilo almakta zorlanabilir ve büyümesi yavaşlayabilir. 

Bebeğinize mama veriyorsanız, emzik veya biberon emme eylemi çok benzer olduğu için bu problem yaşanmaz. 

Unutmayın: Bebeğinizin yanlış bir emme eylemini benimsemesini önlemek için 3 ila 4 haftalık olana kadar emzik kullanmaya başlamayın ve emzirme alışkanlığı yerleşene kadar bekleyin. 

Dişler

Emziklerin bebek dişleri için zararlı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Yenidoğanların ağızlarında neden olabileceği şekil bozuklukları hakkında birçok efsane bulunmaktadır. 

Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, emziğin küçük yaşta bebeğinizin ağız yapısı üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığı olmalıdır; ağız yapısı emzik bırakıldıktan çok sonra bile gelişmeye devam eder. Yine de emziğin maloklüzyon (dişlerin genel olarak hizalı olmaması) gibi ağızdaki genetik bir şekil bozukluğunu hızlandırabileceğini unutmayın.

Önemli uyarı! Emzikleri bebeğinizin ağzına vermeden önce herhangi bir yiyeceğe daldırmanız önerilmez. Emziğin bal veya tatlı bir madde ile kaplanması diş çürümesine neden olur. 

Bebeğime ne zaman emzik vermeliyim? 

Yeni doğan bir bebeğe ne zaman emzik verebilirsiniz? 3 – 4 haftalık olana kadar emzik kullanımı önerilmez. Yine de her bebek farklıdır. Emzirme sırasında memeye yaklaşırken bebeğinizin ağzının pozisyonuna dikkat etmeyi unutmayın. Memeyi düzgün tutamadığını fark ederseniz emzik kullanmaktan kaçının. Tereddüt ederseniz yapılabilecek en iyi şey beklemektir. 

Bebeğiniz mama kullanıyorsa emzik vermek iyi bir fikir olabilir, çünkü biberondaki emme süresi kısıtlıdır. Yine de emziği makul ölçüde kullanmalısınız. Örneğin otomobil yolculuğu sırasında bebeğinizi kucağınızda sakinleştiremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda emzik kullanmak bebeğinizin sakinleşmesini sağlayacaktır. 

Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, emzik kullanımını sadece huzursuzluk veya uyku gibi durumlarla sınırlandırın. 

ABÖS riskini azaltır mı?  

Birçok uzman, emzik emmenin bebeklerde uyku sırasında ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) olasılığını azalttığı konusunda hemfikirdir. Emme eylemi sayesinde daha aktif kalırlar ve uyku durumu daha hafif olur. 

Bunu yapmak için, bebeğiniz bir yaşına gelene kadar uyku sırasında veya geceleri emzik verin. Ancak dolanmasını önlemek için emziğin şeridini çıkarmayı unutmayın. 

Emzik kullanmayı ne zaman bırakmalıyım? 

İki yaşından itibaren emziğin kademeli olarak bırakılması önerilir. Emzik kullanımı üç yaşını geçmemelidir; aksi takdirde ağızda şekil bozuklukları oluşması veya konuşma terapisine ihtiyaç duymanız neredeyse kesindir. 

Unutmayın: Bebeğiniz hayatının ilk iki yılı boyunca emzik kullanmış olacak. Kullanmamaya alışana kadar çekilme sendromları yaşaması normaldir. Kullanımı yavaş yavaş kesin. 

Yenidoğanlar için emzik türleri

Malzeme

Yenidoğanlar için önerilen emziklerin üretiminde iki malzemeden biri kullanılır:   

 • Silikon. Üzerinde koku veya tat kalmayan yumuşak, elastik bir malzeme. Ancak daha az dayanıklıdır; bu yüzden, dişleri çıkmayan küçük bebeklere daha uygundur. 
 • Lateks. Bu doğal kauçuk silikona göre daha dayanıklı ve esnektir. Rengi kehribar ve sarı arasında değişir. Ancak zamanla şişmeye başlar ve kokuları hapseder. Lateks emzik tercih ediyorsanız, daha sık değiştirmeyi unutmayın!   

Önerilen emzik ölçüsü

Avrupa düzenlemelerine göre, emzikler 30 milimetreden uzun olmamalıdır. Emziğin uygun boyda olduğundan ve ağzı mümkün olduğu kadar az açtığından emin olun. 

Damağı deforme etmeyen emzikler kullanın. Emzik ucu, bebeğinizin damak şekline mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır. Ayrıca, ağız boşluğuna iyi sığması için emzik esnek ve ergonomik olmalıdır. 

Aksesuarlar (ağız koruması ve sap) 

Kaliteli, tek parça emzikleri tercih edin. Koruma parçası bebeğiniz çekse bile emzik ucundan ayrılmamalıdır. Ayrıca, çapı her zaman bebeğinizin ağzından geniş olmalıdır. 

Yenidoğanlar için en iyi emzik türleri, nefes almayı kolaylaştırmak ve tükürüğü engellememek için iki deliklidir. Ayrıca sap kısmı koruma parçasına sıkıca bağlanmalıdır ve özellikle geceleri kesinlikle ayrılmamalıdır. 

Emzik kullanımı hakkında genel ipuçları ve diğer sorular 

Bebeğim emziği kabul etmiyor, ne yapmalıyım? 

Bebeğiniz emziği kabul etmiyorsa endişelenmeyin. Aslında emzik kullanımı bebek gelişimi için gerekli değildir. Bazı bebekler ebeveynlerinin verdiği emziği tükürür. Kullanması için zorlamayın. 

Ancak çocuğunuz emme ihtiyacı için baş parmağını kullanmamalıdır. Baş parmağın emilmesi ağızda deformitelere yol açabilir, özellikle de azı dişlerini etkiler. Ayrıca baş parmağı emme alışkanlığını bıraktırmak çok daha zor olacaktır. 

Bebeğim üç yaşında ancak emzikten vazgeçmiyor

Analjezik ve sakinleştirici etki, kullanmamaya alışmalarını zorlaştırır. Çocuğunuzun emziği bırakmasını kolaylaştırmak için bu ipuçlarına dikkat edin.   

 • Emziği bıraktırmak için bayram günleri gibi onlar için eğlenceli zamanlardan faydalanın. 
 • Bir kardeşinin olduğu veya okulunun başladığı zamanlar gibi stresli zamanlara denk getirmemeye çalışın. 
 • Bazen artık büyük bir çocuk olduğu gibi emzik bırakma sebeplerini açıklayarak hazırlanmalarını sağlamak, emziği bırakmalarını kolaylaştırır. 
 • Şefkat göstermek ve dikkatini dağıtmak için oyuncak veya kitap gibi hoşuna gidecek şeyler alın.  

 

px Emzik seçerken nelere dikkat etmelisiniz?