Trende bebeğini emziren anne

Emzirmenin bebekleri enfeksiyona ve hastalıklara karşı korumaktan obezite ve kardiyovasküler hastalıklar gibi uzun vadeli riskleri azaltmaya kadar bebek sağlığı üzerindeki faydaları yaygın olarak bilinir. Peki emzirmenin diğer faydaları nelerdir ve emzirme anneye nasıl yardımcı olur?

Emzirmenin nispeten şaşırtıcı faydalarına hep birlikte göz gezdiriyoruz. 

Anne için faydalar

Emzirme, doğumdan sonra annenin fiziksel ve ruhsal sağlığını destekleyerek hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur. Fiziksel olarak, uterusun normal boyutuna dönmesine yardımcı olarak doğum sonrası iyileşme sürecini destekler. Ayrıca, 300 ila 500 kalori yakmayı sağlar, bu da günde sekiz km koşmanın eşdeğeridir. Ruh sağlığı açısından bakıldığında ise stresi ve anksiyeteyi azaltan oksitosin hormonunun seviyesini yükseltir.

Emzirmenin anne için uzun süreli faydaları arasında belirli yumurtalık ve meme kanseri türleri ve diyabet ile karşılaşma riskinde düşüş yer alır. Araştırmalar, en az 6 ay emzirmenin annenin gelecekteki kardiyovasküler sağlığı açısından iyi olduğunu ortaya koymuştur. 

Bebek için faydalar

Emzirme, bebeğin bağışıklığını geliştirmenin yanı sıra, daha düşük astım, alerji ve obezitenin yanı sıra daha güçlü çene ve dişler ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, doğal bir laksatif etkisi yaparak bebeğinizin bağırsaklarını boşaltmaya ve sarılık riskini azaltmaya yardımcı olur. 

Bazı araştırmalar, emzirme ve çocuklar büyüdükçe bilişsel becerilerin artması ve daha yüksek IQ puanları arasında bağlantı kurmuştur. Ayrıca, bebeğin sağlıklı ve güçlü büyümesi için gerekli miktarda ve yoğunlukta besin almasını sağladığı için düzgün büyüme ile de bağlantılıdır. 

Anne sütü, yenidoğan ve büyüyen bebeklerin güçlü ve sağlıklı olması için doğal ve ideal bir formüldür. Kanıtlanmış faydalarının yanı sıra, iyileşme süresini kısaltması ve mutluluk hormonları salınmasını sağlaması nedeniyle anneler için de çok faydalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın emzirme ve anne sütü ile ilgili rehberlerinde de yer bulan bu faydalar hem annenin hem de çocuğun sağlığını uzun yıllar boyunca üst düzeyde tutmaya yardımcı olur.

  

 

 

px Emzirmenin anne ve bebek için inanılmaz faydaları