Siyah köpek güzel döşenmiş bir evde halının üstünde uyuyor.

Evcil hayvanlar, hayatınıza fazlasıyla neşe katabilecek mükemmel arkadaşlardır. Fakat onların da ilgilenilmeye ve iyi davranılmaya ihtiyacı vardır. Tabii bu yalnızca mama zamanları, sarılmalar ve yürüyüşler anlamına gelmez; aynı zamanda güvenli bir ev ortamı oluşturmak anlamına da gelir. İşte stilinizden ödün vermeden evinizi evcil hayvanlardan zarar görmeyecek hâle getirmek için birkaç yeni yol…

1. Zemine sereceğiniz halı seçimine dikkat edin

Şık bir halı, bir odanın havasını tamamen değiştirebilir ve aynı zamanda zemin döşemelerinizi çizilmekten ve evcil hayvan tüylerinden korur. Evcil hayvanlardan zarar görmeyecek en iyi halılar, hem lekeleri gizleyecek biçimde küçük desenli ve koyu renkli hem de evcil hayvanların tırnaklarını geçiremeyecekleri kısa tüylü halılardır. Açık renkli geniş desenler çok çabuk kirlenebilir.

İç ve dış mekânda kullanıma uygun halılar, sadece iç mekânda kullanım için tasarlanmış halılardan çok daha dirençli oldukları için evcil hayvanlardan zarar görmeyecek özelliktedirler. Ayrıca genellikle bu tür halıların temizlenmesi ve kimyasal işleme tabi tutulması daha kolaydır.

2. Sevimli dostunuzu döşemelerden uzak tutun

Çoğu kedi ve köpek, parfüm ve keskin narenciye kokusundan nefret eder! Bu da, böylesi kokuları döşemelerinize sürdüğünüz takdirde, sevimli dostlarınızın patilerini döşemelerinizden uzak tutmayı tercih edebileceği anlamına geliyor. Parfümünüzden birkaç fıs sıkmak, oda spreyi veya suyla karıştırılmış narenciye kokulu uçucu yağlar kullanmak bu işi çözebilir. En kötü ihtimalle bir miktar sirke ile bir miktar su karışımı, idrar kokusundan kurtulmak için harika bir yöntemdir.

3. Mobilyalarınızı koruma altına alın

Açık raflar, çekmeceler ve dolaplar yanıltıcı olabilir ve evcil hayvanları herhangi bir sepeti, süs eşyasını veya açıkta duran aksesuarı tırmalamak veya çekiştirmek için cezbedebilir. Askısız ve kulpsuz kapalı dolaplar ve raflar, sadece gerçekten düzenli ve şık görünmez; aynı zamanda değerli eşyaları gözden uzak tutarak mobilyaları evcil hayvanlardan zarar görmeyecek hâle getirmeye de yarar. Ayrıca mobilyaların yüzeyine yapışan şeffaf ve koruyucu filmler, çizik izlerini engelleyerek evcil hayvanlardan zarar görmeyecek muhteşem bir koruma sağlar.

4. Evinizde ona ‘gerçekten’ yer açın!

Neden evcil hayvanınızın evinizin başka alanlarını oyun alanına çevirmesini ve tuvalet ihtiyacını gidermek için sizi çıldırtacak yerleri kullanmasını engellemek adına ona ihtiyacı olan oyun ögelerinin bulunduğu evcil hayvan dostu bir alan oluşturmuyorsunuz? Bu alanda bir tırmalama tahtası, evcil hayvanınızın çiğneyeceği ve kemireceği oyuncaklar ile evcil hayvanınızın tuvaletinin tek bir yerde kalmasını sağlamak için bir kum kabı bulunabilir! Ayrıca evcil hayvanınızın girmesinin tehlikeli olabileceği mutfak benzeri alanları kordon altına almak için evcil hayvan kapıları da yerleştirebilirsiniz.

5. Hayvan dostu uygulamalardan faydalanın

Evcil hayvanınız için güvenli bir ortam oluşturmanızda size destek olabilecek pek çok uygulama var. Sevimli dostunuza zarar verebilecek yiyeceklerden bitkilere kadar bir sürü ögenin bir listesini gösteren uygulamalar en önemlisi… Bu uygulamaları kullanmak çok değerli çünkü sadece ABD’de yılda yaklaşık 214.000 evcil hayvan zehirlenmesi vakası görülüyor ve bunların çoğunun sebebi ise ilaçlar gibi evsel maddelerdir.

Türkçe versiyonu olmamasına rağmen Türkiye’de çok sayıda hayvansever tarafından kullanılan takip cihazı gibi uygulamalar, evcil hayvanınızın bulunduğu yeri takip etmenizi ve sevimli dostunuzun kaybolma riskini hemen hemen tamamiyle ortadan kaldırmanızı sağlar.

Dürüst olmak gerekirse; evcil hayvanınızı her şeyden korumanız imkansızdır ve bazen rahatsızlanmaları veya zarar görmeleri kaçınılmazdır. Bu durumda blog sayfaları evcil hayvanlarınızı veterinere götürmeden önce sorunun ne olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Türkçe olarak henüz pek faaliyete geçmemiş olsa da, söz konusu web sayfalarındaki gibi yararlı bilgiler içeren İngilizce evcil hayvan uygulamalarının mevcut olduğunu da belirtelim.

px Özenle döşenmiş evinizi evcil hayvan dostu haline getirin