Woman working from home on bed with laptop and dog

Evde çalışma fikri teoride kulağa çok hoş gelir: Geç kalkın. Kahve yapın. Dizüstü bilgisayarınızı açın. Hayalinizdeki iş böyle bir şey olsa gerek. Ancak ofis hayatını bir kenara bırakmanın pek bilinmeyen başka faydaları da vardır. İşte home-office çalışmanın pek göz önünde olmayan yararları…

Zaman kazanmak

İşe gitmek ve eve dönmek zaman alır. Bir metropolde bu süre her gün ortalama 80 dakika civarında olabilir. Bu değerli dakikaları sevdiklerinizle bir araya gelmekten kişisel gelişime ve hobilere kadar birçok güzel şey için kullanabilirsiniz. Ayrıca ideal çalışma ortamınızı oluşturma özgürlüğü kazanırsınız, hatta bazen tamamen başka bir şehirde veya ülkede bile çalışabilirsiniz. Neticede işi yapmış olacaksınız ama aynı zamanda Paris’teki bir kafede harika pastaların tadını da çıkarma şansını yakalayabilirsiniz!

Sağlık ve üretkenlik

Evde çalışmanın özgürlüğü size daha sağlıklı ve daha sakin bir hayat sağlayabilir. Belki de bu yüzden, bir departmandaki çalışanların %50’sinin evde çalıştığı bir araştırmada evde çalışanların daha az hastalık izni aldığı ortaya koyulmuştur. Buna ilave olarak, departmanın toplam üretkenliği %13 artmıştır. Araştırma sona erdiğinde ve daha da fazla çalışan evde çalışmaya başladığında, üretkenlik artışı %22’ye yükselmiştir.

Tabii ki iş dünyasındaki birçok pozisyonda yüz yüze etkileşim ve iletişim ihtiyacı sürmektedir. Başarılı olmak için dengeyi doğru tutturmak gerekir. Bu yüzden, konferans ve görüntülü arama imkanlarını kullanmanın en iyi yöntemi hakkında patronunuzla açıkça konuşun ve birbirinizi haberdar etmek için düzenli toplantılar ayarlayın. Ayrıca, iş arkadaşlarınızla birlikte daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilecek Google Docs gibi işbirliği araçlarını da kullanabilirsiniz.

İş yerinde gelişmeye yönelik başlıca ipuçlarımız ile bu yıl kariyerinizde başarıya ulaştığınız yıl olsun:

Uzaktan çalışırken üretkenliğinizi artırmanın yolu

İşe kolayca gidip gelmek için ipuçları

Hem iş yerinde daha sağlıklı beslenmek hem de ofiste düzenlenen doğum günlerinde pasta yemek mümkün!

Teknoloji akıl sağlığınıza nasıl faydalı olabilir?

 

px Evde çalışmanın pek bilinmeyen faydaları