shutterstock_1080241433(red).jpg

En pırıl pırıl evler bile genellikle hiç umulmadık yerlerde gizlenen kirler ve mikroplar barındırır. Bu yazıda, bakterilerin mutfağınızda, banyonuzda ve oturma odanızda gizleniyor olabileceği bazı yerlere ve bu belalı mikropları uzak tutmanın en iyi yöntemlerine göz gezdiriyoruz.

Mutfaktaki umulmadık mikroplar

Evin önemli alanlarından biri, ayrıca yemekle ilgili her türlü işin yapıldığı yer olan mutfak, genelde en umulmadık mikropların bulunabileceği yerdir. Bulaşık süngerleri bakteri yuvası olabilir, bu yüzden süngerleri düzenli olarak değiştirin veya mümkün olduğu kadar çok bakteriyi öldürmek için mikrodalgada ısıtın. Kesme tahtalarını kullandıktan sonra mutlaka iyice temizlediğinizden emin olun; çiğ et ve kümes hayvanları için kullandıklarınızı ise düzenli olarak çamaşır suyuyla yıkayın. Kullanılmış kurulama bezlerini sık sık temizleriyle değiştirin. Kirli ellerdeki artıklar fırın düğmelerine, çekmece saplarına ve eviyelere kolaylıkla bulaşabilir; bu yüzden, yemek pişirdikten sonra dezenfektan malzemeler kullanın.

Banyoda gizlenen bakteriler

Temizlenmek için buraya gidiyor olmanız, banyonun gizli mikroplarla dolu olmadığı anlamına gelmez! Bakteriler genellikle ellerinin tamamen temizlenmeden önce temas ettiği, lamba anahtarları, lavabolar ve el havluları gibi yüzeylerde bulunur. Mikroplarla başa çıkmak için, bu alanları dezenfektan spreyle silin ve el havlularınızı sık sık değiştirin. Günlük kozmetik çantanızdaki süngerlerde, fırçalarda ve eski makyaj malzemelerinde de çok sayıda bakteri bulunabilir; bu yüzden, ilk ikisini özel bir sabun ile temizlediğinizden ve makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Diş fırçaları da düzenli olarak değiştirilmelidir, özellikle de küçük bir banyoya sahipseniz!

Oturma odasında bulunan kirler

TV uzaktan kumandasının üzerindeki kir ve artıklardan kirli cep telefonu ekranlarına kadar, mikropların oturma odasında gizlenebileceği birçok yer bulunmaktadır. Uzaktan kumandaları ve telefonları dezenfektan mendiller ile temizleyin ve kanepeleriniz için çıkarılabilir yastık kılıfları kullanmaya çalışın; böylece, geride kalan bakterileri tamamen gidermek için bunları çamaşır makinesine atabilirsiniz. Oda halı ile kaplıysa, yılda bir veya iki defa buharlı temizlik yapmayı deneyin. Her gün tüy döküyor ve içeri kir taşıyor olabilecek dört ayaklı dostlarınız varsa, bütün temizlik işlerini daha sık yapmalısınız!

px Evde mikropların gizlendiği umulmadık yerler