Çin’de ortaya çıkan ve kısa bir sürede Avrupa başta olmak üzere diğer tüm kıtalara hızla yayılan Koronavirüs salgını, ülkemizde de günlük hayatı derinden etkiliyor. Koronavirüs salgını yarattığı sağlık sorunlarının yanı sıra beslenme ve besin ürünlerini temin etme alışkanlıklarımızı da değiştiriyor. Özellikle dışarıya daha az çıkma ya da çıkamama durumu, evlerde uzun süre saklanabilen gıdaların stok yapımını beraberinde getiriyor. Salgın sürecinin getirdiği bu kritik günlerde evde uzun süre bozulmadan saklayabileceğiniz gıdaları sizler için derledik.

Zengin besin kaynağı kuru baklagiller

beans Evde uzun süre saklanabilen besinler

Baklagiller, etten sonra en etkili bitkisel protein kaynakları arasındadır. Lifli yapılarının yanı sıra içerdikleri mineraller ve çeşitli vitaminler sayesinde; vücudumuzu hastalıklara karşı koruyucu özellikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileriyle büyük önem taşırlar. Ayrıca, acil durumlarda uzun süre dayanabilecek besinler olmaları sebebiyle; kuru baklagiller, listenin başında yer alıyor.

Doyurucu pirinç çeşitleri

rice Evde uzun süre saklanabilen besinler

Yıllar boyunca acil durumlarda en çok tercih edilen yiyeceklerin başında yer alan pirinç, az miktarda tüketildiğinde dahi doyurucu olan bir besin olarak biliniyor. Birçok çeşidi olan pirinç ailesinde özellikle bulgur besleyiciliği ve dayanıklılığı ile öne çıkıyor.

Hem besleyiciliği hem de uygun fiyatıyla makarna

spaghetti Evde uzun süre saklanabilen besinler

Hemen hemen herkesin severek tükettiği ve ülkemizde de oldukça rağbet gören gıdalardan biri olan makarna, besin değerinin yüksek, kalorisinin az ve fiyatının uygun olmasıyla ön plana çıkıyor. Aynı zamanda, acil durumlarda uzun süre bozulmadan saklanabilmesi sebebiyle çok fazla tercih ediliyor. Makarnada A, B1, B2 vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, potasyum bulunuyor. Makarna ayrıca karbonhidrat bakımından zengin olmasıyla da dikkat çekiyor.

Her derde deva bal

honey Evde uzun süre saklanabilen besinler

Kanı temizleyen, kan akışını kolaylaştıran ve bütün kemik hastalıkları için tavsiye edilen bal, yıllar geçse dahi bozulmayan tek gıdadır. Dolayısıyla acil durumlarda stoklanması gereken gıdaların arasında bal da yerini alıyor. Yapısı gereği uzun süre tutulduğunda balda şekerlenme ve renk değişikliği gözlemlense de antibiyotik özelliğini, enerji vericiliğini ve tadını her daim koruyor.

Doğal asidik sirke

vinegar Evde uzun süre saklanabilen besinler

Sirke keskin yapısıyla bilinen doğal bir asidiktir. Yiyeceklere tat vermesinden ve bakterilere karşı etkili olmasından dolayı kullanılan sirke, uzun süre saklanabilecek gıdaların arasında yer alıyor. Güneş görmeyen yerde, nemsiz, kuru ortamda, cam şişe veya kavanozda muhafaza edildiği takdirde uzun süre tazeliğini koruyabiliyor.

Protein zengini tarhana

soup Evde uzun süre saklanabilen besinler

Tarhana besin değeri yüksek olan gıdaların başında geliyor. Özellikle tarhana çorbası bireysel direnci güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Acil durumlarda stoklanması gereken bu gıda, protein bakımından zengin olmasıyla da dikkat çekiyor.