Türkiye bir deprem bölgesi, hazırlıklı olmanız ve bir acil durum planı yapmanız olmazsa olmaz koşuldur. Kısa sürede uygulayabileceğiniz ve uzun vadede evinizi koruyacak birçok basit ve düşük maliyetli tedbir bulunmaktadır. İşte evinizi ve ailenizi korumak için depreme hazırlanmanın yolları…

Depremden Önce

Büyük Eşyaları Sabitleyin

Eşyaları duvara veya zemine sabitleyin. Bu eşyalar kitaplıklar, gardıropları, gaz ile çalışan ev aletleri ya da beyaz eşyalar olabilir.

Mobilya Yerleşimi

Büyük mobilyaları yerleştirdiğiniz noktaları ve bunların üzerine neler koyduğunuzu düşünün. Örneğin, yatağın yakınında kitaplık veya raf bulundurmayın ya da ağır eşyaları veya temizlik malzemeleri gibi maddeleri zemine yakın noktalara yerleştirin.

Sürgüler

Sarsıntı sırasında içlerindeki eşyaların dökülmesini önlemek için çekmecelere ve kapaklara sürgü takın.

Aydınlatma Araçlarını Sabitleyin

Asılı eşyalar, özellikle de aydınlatma araçları deprem sırasında düşerek hasara yol açabilir. Asılı tesisatı kablo, şerit ve teller ile destekleyin. Tavan tesisatının nasıl sabitlenebileceğini açıklayan rehberler için internette arama yapın.

Kırılmaz Filmler

Pencereler ve cam kapılar deprem sırasında kolayca kırılarak parçalara ayrılır. Koruyucu film kullanarak bunu önleyebilirsiniz. Cam filmini rulolar halinde bulabilirsiniz.

Gaz Boruları ve Gaz ile Çalışan Ev Aletleri

Gaz ile çalışan ev aletlerini tespit ederek zemine veya duvara sabitlendiklerinden ve boru bağlantılarının esnekliğinden emin olun. Gaz sayacınızın ve gaz kesme vanasının yerini öğrenin ve gerekirse gazı kesmek için el altında bir İngiliz anahtarı bulundurun. Otomatik gaz kesme vanası almanız faydalı olabilir.

Deprem Acil Durum Planı Hazırlayın

Deprem acil durum planında kaçış güzergahlarının, toplanma alanlarının ve iletişim noktalarının, ayrıca gaz, elektrik ve su ana vanalarınızın işaretlendiği ve bu vanaların nasıl kapatılacağının açıklandığı bir harita bulunmalıdır. Ayrıca, evinizde bir yangın söndürücü bulundurmalısınız. Deprem acil durum planını ailenizdeki herkesle paylaşın.

Acil Durum Çantası Hazırlayın

Deprem acil durum çantasını kolay erişilebilir bir yerde tutun. Çantada birkaç el feneri, bir ilk yardım seti, su şişeleri, toz maskeleri, gözlük ve gaz, elektrik, su vanalarını kapatmak için bir İngiliz anahtarı bulunmalıdır.

Bina Denetimi

Özellikle depreme yatkın bir bölgede yaşıyorsanız ve binanız eskiyse, evinizin denetlenmesi faydalı olabilir. Bu, güçlendirme gereken yapı veya temel ihtiyaçlardan haberdar olmanızı sağlar.

Depremden Sonra

Depremden hemen sonra, öncelikle yaralanma ve tehlikeli bir durum olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yaralılara ilk yardım uygulayabilirsiniz ancak daha büyük bir yaralanma riski altında olmadığı sürece ağır yaralı birini yerinden hareket ettirmeyin. Ardından su, gaz ve elektrik tesisatlarının hasar görüp görmediğini kontrol ederek vanaları kapatmanız gerekir. Gaz kokusu alırsanız bütün pencere ve kapıları açarak derhal evi terk edin. Çalışan bir telefona ulaşabiliyorsanız, durumu yetkililere bildirin.

Evinizdeki yapı ve temel hasarları konusunda endişeliyseniz, evde durma riskini almayın ve emniyette olacağınız başka bir yer arayın. Son olarak, deprem riski altındaki ülkemizde binalara deprem sigortası yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Deprem sigortası en kötü ihtimalin gerçekleşmesi halinde evinizin teminat altında olmasını sağlar; böylelikle, içiniz rahat edebilir. Daha fazla bilgi ve sigorta yaptırmak için Generali Sigorta DASK ürünümüze göz gezdirebilirsiniz.

 

px Evinizi depremlerden nasıl korursunuz?