Kuvvetli rüzgarlar, şiddetli yağmur ve şimşek ile fırtınalar hem insanlar hem de mülkler için çok yönlü bir risk oluşturuyor. Ancak doğru fırtına önlemleri ve fırtına güvenliği bilgileriyle, kendinize ve evinize yönelik tehlikeyi azaltmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Bununla birlikte, sele eğilimli bir bölgede yaşıyorsanız, biraz daha özen göstermeye değer. Evinizi korumak için başka ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için kılavuzumuza bakın.

Fırtına sırasında ne yapılacağına dair en önemli ipuçlarımız burada.

1. Mum ve el feneri bulundurun

Kötü havalarda elektrik kesintileri yaygındır, bu nedenle bir yedek aydınlatma kaynağına sahip olmak, alabileceğiniz en iyi fırtına önlemlerinden biridir.

2. Tüm pencere ve kapıları kapatın

Bu, aklınıza gelen ilk şey olsa da, bir tanesini bile gözden kaçırmak ve çok geç olana kadar farkına varmamak ihtimaline karşı fırtına başlamadan önce tüm pencereleri ve kapıları iki kez kontrol edin. Pencerelerinizde panjur varsa, onları da kapatın.

3. Pencerelerinizi bantlamayın

Bu eylemin pencerelerinizi güçlü rüzgarlarda paramparça etmekten alıkoyacağını duymuş olabilirsiniz. Ancak bu, daha büyük, daha tehlikeli cam kırıkları oluşturma riskini artırabilecek bir fırtına güvenliği efsanesidir. Bunun yerine sağduyunuzu kullanın ve pencerelerden olabildiğince uzak durun.

4. Evinizin dışındaki eşyaları sabitleyin

Balkon mobilyaları, bahçe aletleri ve diğer nesneler şiddetli rüzgarlarda tehlikeye dönüşebilir. Fırtına başlamadan önce bunları içeriye taşıyın veya bağlayın.

5. Arabanızı güvenli bir şekilde park edin

Garaj ideal bir yerdir. Ancak garajınız yoksa, aracınızı üzerine düşebilecek herhangi bir şeyden, özellikle ağaçlardan korumak için bulabildiğiniz korunaklı bir yere park etmeye çalışın.

6. Giderlerinizi kontrol edin

Ve gerekirse onları temizleyin. Tıkanmalar, suyun evinize girmesine neden olabilir.

7. Gereksiz risk almayın

Fırtınadan önce mülkünüzü korumak için yukarıdaki adımlardan herhangi birini uygulamak için zamanınız olmadıysa, gereksiz risk almayın. Kendinizi korumak çok daha önemlidir. Bu yüzden fırtına geçene kadar içeride kalın.

8. Şimşek için önlem alın

Elektrikli parçaları çıkarmak hasar riskini azaltacaktır. Kendinize yönelik riski en aza indirmek için şimşeğe sebep olabilecek herhangi bir şeye dokunmaktan kaçının. Buna akan su, sabit telefonlar, beton duvarlar ile prize takılı bıraktığınız tüm elektronik ekipmanlar dahildir.

 

px Fırtınadan korunmak için ne yapmalısınız?